فضانوردان ماموریت کرو-1 راهی زمین شدند

به گزارش مجله مدیریت ناب، به گزارش ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، این فضانوردان ساعت هشت و 35 دقیقه بعدازظهر شنبه به وقت منطقه زمانی شرقی، کپسول دراگون کرو خود را از ایستگاه بین المللی فضایی جدا کردند و راهی یک فرود شبانه بر آب های ساحل فلوریدا در آمریکا شدند.

فضانوردان ماموریت کرو-1 راهی زمین شدند

فضانوردان ماموریت کرو-1 شرکت فضایی اسپیس ایکس پس از دو بار به تعویق افتادن ماموریت بازگشت آنها به زمین بالاخره بعدازظهر روز گذشته (شنبه اول می -11 اردیبهشت) راهی زمین شدند.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، این فضانوردان ساعت هشت و 35 دقیقه بعدازظهر شنبه به وقت منطقه زمانی شرقی، کپسول دراگون کرو خود را از ایستگاه بین المللی فضایی جدا کردند و راهی یک فرود شبانه بر آب های ساحل فلوریدا در آمریکا شدند.

این فضانوردان 6 و نیم ساعت بعد از جدا شدن از ایستگاه بین المللی فضایی به محل فرود بر آب فضاپیمای خود در سواحل فلوریدا می رساند.

فرود این فضاپیما برای آب های سواحل فلوریدا برنامه ریزی شده است. این اولین بازگشت شبانه کپسول خدمه دار آمریکا از روز 27 دسامبر 1968 به شمار می رود که فضاپیمای آپولوی 8 با فضانوردان ناسا به نام های فرانک بورمن، جیم لاول و بیل اندرس بر اقیانوس آرام فرود آمد.

طبق اعلام ناسا، کپسول کرو دراگون با قابلیت فرود بر آب، به طور اتوماتیک از ایستگاه بین المللی فضایی جدا می گردد و این ایستگاه را برای فرود بر یکی از هفت منطقه از پیش مشخص شده برای فرود ترک می نماید.

مکان های اصلی انتخاب شده برای فرود این کپسول خلیج مکزیک در نزدیکی شهر پاناما، فلوریدا و سپس حوالی تامپا در این ایالت است.

این فضانوردان آنچه را که ناسا آنها را تحقیق مهم و حساس به زمان می خواند با خود به همراه خواهند آورد.

مایک هاپکینززفرمانده خدمه ماموریت کرو-1 دوشنبه گذشته از ایستگاه بین المللی فضایی گفت: این کپسول به صورت رباتیک پرواز خواهد نمود مگر اینکه مشکل جدی وجود داشته باشد.

ابتدا قرار بود این فضاپیما در روز 28 آوریل به زمین بازگردد که بازگشت آن به دلیل شرایط ضعیف آب و هوایی به روز آدینه 30 آوریل موکول شد اما در روز 30 آوریل نیز بازگشت این کپسول برای بار دوم به دلیل شرایط آب و هوایی به تعویق افتاد.

ماموریت کرو-1 شرکت فضایی اسپیس ایکس برای ناسا در تاریخ 15 نوامبر سال گذشته با فضاپیمای Resilience شروع شد؛ این اولین پرواز عملیاتی خدمه دار فضاپیمای تجاری کرو دراگون شرکت فضایی اسپیس ایکس برای ناسا بود.

این فضاپیما یک روز بعد یعنی 16 نوامبر به ایستگاه بین المللی فضایی رسید و ویکتور گلوور، مایک هاپکینز، شانون واکر فضانوردان ناسا و سوئیچی نوگوچی فضانورد سازمان فضایی ژاپن را به این آزمایشگاه در حال گردش رساند.

اسپیس ایکس هفته گذشته دومین ماموریت پرواز خدمه دار خود را برای ناسا با نام کرو-2انجام داد تا چهار فضانورد دیگر را به ایستگاه بین المللی فضایی برساند. این فضانوردان روز شنبه 24 آوریل (چهارم اردیبهشت) به عنوان تیم امدادی برای یاری به فضانوردان ماموریت کرو-1 وارد این آزمایشگاه در حال چرخش شدند.

انتظار می رود فضاپیمای کرو دراگون شرکت فضایی اسپیس ایکس به نام Resilience در یکی از هفت سایت فرود در ساحل اقیانوس اطلس در فلوریدا و یا در خلیج مکزیک فرود آید. محل دقیق فرود این فضاپیما به شرایط آب و هوایی در زمان بازگشت فضانوردان کرو-1 به زمین بستگی دارد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 4 تیر 1400 بروزرسانی: 4 تیر 1400 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1616

به "فضانوردان ماموریت کرو-1 راهی زمین شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فضانوردان ماموریت کرو-1 راهی زمین شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید