سفید یا نقره ای، تو پل ما هستی...

به گزارش مجله مدیریت ناب، خبرنگاران/خوزستان پل سفید، پل هلالی، پل معلق، پل نقره ای، اسم و رسمش هر چه باشد، فرقی ندارد؛ این پل با دو هلال بقاعده اش و با داستان عاشقانه اش، نماد شهر اهواز است.

سفید یا نقره ای، تو پل ما هستی...

پل هلالی را یک مهندس خارجی بین سال های 1312 تا 1315 روی رودخانه کارون ساخت و رسما دومین پل شهر اهواز شد. قبل از آن، پل سیاه اولین پلی بود که از این طرف به آن طرف سواحل شهر کشیده شد؛ پلی برای خط آهن سراسری ایران، و برای همین عبور قطارهای قدیمی بود که به پل سیاه معروف شد و هنوز هم قطارهای راه آهن جنوب هر روز از آن می گذرند.

به گزارش مجله مدیریت ناب، آن روزها در سال های اول سده 1300 خورشیدی، در تقابل با پل سیاه، پل هلالی جدید اهواز پل سفید نام گرفت؛ پلی سیاه، پلی سفید.

معروف است که مهندس آلمانی این پل در جریان ساخت پروژه در اثر بیماری درگذشت و پروژه پل با یک هلال متوقف شد اما همسر مهندس دوباره به ایران آمد تا کار را تمام کند؛ هلال دوم هم ساخته شد و داستان این پل، انتها قشنگی گرفت. شاید هم برای همین باشد که پل سفید، هنوز هم پلی عاشقانه برای اهوازی ها است.

شهروندان اهوازی سال جاری هشتاد و سومین سالگرد ساخت پل سفید را جشن گرفتند.

این پل بنا به آنچه قدیمی ترهای اهواز می گویند تاکنون به رنگ نقره ای رنگ آمیزی می شد اما سال جاری موسی شاعری شهردار اهواز با انجام نظرسنجی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام، اظهار داشت که بنا بر نظر شهروندان پل هلالی سفید رنگ خواهد شد.

قادر کعب عمیر مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری اهواز هم اوایل آذرماه از شروع عملیات بهسازی پل سفید اطلاع داد و به مجله مدیریت ناب گفت: در این عملیات، خوردگی های ایجاد شده در سازه های پل برطرف خواهد شد.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری اهواز گفت: طبق نظرسنجی اجرا شده از شهروندان، این پل با رنگ سفید رنگ آمیزی خواهد شد.

کعب عمیر با اشاره به انتخاب رنگ سفید برای رنگ آمیزی پل هلالی که تاکنون نقره ای رنگ بوده است، ادامه داد: بنا داریم پروژه های اصلی شهرداری اهواز طبق نظرسنجی شهروندان انجام گردد.

پس از آن بود که اظهارنظرهای مختلفی در فضای مجازی بین شهروندان رد و بدل شد. به نظر می رسد اهوازی ها انتخاب رنگ سفید را برای پل نپسندیده اند، عده ای می گویند پل سفید را با رنگ نقره ای اش می شناسند، عده ای می گویند رنگ سفید در گرد و غبار و خاک اهواز زود چرک می گردد و عده ای هم می گویند باید شکل تاریخی پل را حفظ کرد.

این گفتگوهای مجازی شهروندی باعث شد نظر شهردار اهواز هم تغییر کند. موسی شاعری روز آدینه در استوری صفحه شخصی اش در اینستاگرام نوشت:

پل معلق اهواز با همان رنگ نقره ای ثابت اما با نورپردازی جدید رنگ آمیزی، نوسازی و مرمت خواهد شد.

شهردار اهواز در ادامه همچنین از تصمیم برای پیاده راه شدن پل سفید اطلاع داده و گفته است:طرح توقف عبور خودروها بر روی پل سفید و پیاده راه کردن آن و استفاده صرفا گردشگری از این پل جهت طرح در شورای ترافیک استان ارسال و در صورت تصویب، پل سفید اهواز هم صرفا پیاده راه خواهد شد.

با همه اینها، پل سفید به هر رنگی که باشد، باز هم پل اهوازی ها است، پلی برای رسیدن.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 625

به "سفید یا نقره ای، تو پل ما هستی..." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفید یا نقره ای، تو پل ما هستی..."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید