برطرف سوءهاضمه با زدن جرقه به گوش!

به گزارش مجله مدیریت ناب، دانشمندان می گویند تحریک الکتریکی عصب واگ به وسیله گوش می تواند به معده در هضم غذا یاری کند.

برطرف سوءهاضمه با زدن جرقه به گوش!

به گزارش خبرنگاران و به نقل از نیو اطلس، اگرچه دلایل سوء هاضمه مزمن هنوز کاملاً شناخته نشده است، اما معمولاً این بیماری باعث می گردد که معده به هنگام هضم غذا به اندازه کافی باز نگردد و به درستی نیز منقبض نگردد. اکنون تحقیقات جدید نشان می دهد که تحریک عصب به وسیله گوش می تواند به اصلاح این شرایط یاری کند.

مطالعه اخیر توسط دانشمندان بیمارستان عمومی ماساچوست، دانشکده پزشکی هاروارد و دانشگاه پردو در ایندیانا اجرا شده است. این مطالعه شامل استفاده از یک ابزار درمانی موجود شناخته شده به نام تحریک نماینده عصب واگ درون گوش(taVNS) است.

این دستگاه که شبیه به یک ایرباد است داخل گوش بیرونی بیمار قرار می گیرد و عصب واگ را که از سر تا پایین شکم کشیده شده است، بدون درد تحریک می نماید. محققان قبلاً استفاده از فناوری taVNS را برای درمان شرایطی مانند افسردگی، صرع و حتی پیری آنالیز نموده اند.

عصب واگ یا واگوس(پنوموگاستریک، به معنی ِ ریوی-هضمی) طولانی ترین عصب مغزی و دهمین زوج اعصاب مغزی از 12 جفت عصب مغز است که در بلعیدن غذا، صحبت کردن، فعالیت های پاراسمپاتیک و هاضمه نقش دارد.

این عصب مانند بیشتر اعصاب مغزی از ساقه مغز آغاز می گردد و به شاخه های متعددی تقسیم می گردد که عصب دهی اغلب عضلات حلق و حنجره، مری، معده و پاراسمپاتیک قلب، ریه، کبد، طحال و غیره را انجام می دهد.

عصب شماره 10 اطلاعات حسی درونی را از شکم و سینه دریافت می نماید. در گذشته واگوتومی (قطع شاخه های انتهایی عصب واگ) یکی از روش های درمان زخم پپتیک مقاوم به درمان بود.

محققان برای این مطالعه، از نوع خاصی از taVNS به نام RAVANS استفاده کردند. آنچه این دستگاه را از بقیه جدا می نماید این است که پالس های برقی خود را به موقع و با ریتم تنفسی بیمار تحویل می دهد.

از این دستگاه روی 12 فرد دارای سوء هاضمه مداوم استفاده شد. هر فرد اقدام به خوردن یک وعده غذایی کرد و متعاقباً 15، 65 و 80 دقیقه پس از آن از آنها ام آرای گرفته شد.

این اسکن ها نشان داد که پس از درمان با RAVANS، نسبت حجم معده به حجم غذای مصرف شده بیشتر بود، به این معنی که معده های شرکت نمایندگان برای بهتر هضم شدن غذا بیشتر منبسط شده بود. علاوه بر این، بعد از هضم غذا، معده آنها سریعتر تخلیه شد.

اگرچه نتایج استفاده از این فناوری در درمان سوءهاضمه امیدوار نماینده است، اما برای مشخص عواملی مانند دوزهای بهینه تحریک الکتریکی و زمان بندی درمان، تحقیقات بیشتری با گروه بیشتری از افراد مورد احتیاج است.

در حال حاضر دانشمندان توصیه می نمایند که افراد مبتلا به سوء هاضمه مزمن فعلا اقدام به خرید این دستگاه و آغاز به استفاده از آن ننمایند.

دکتر روبرتا اسلوکو نویسنده اصلی این مطالعه می گوید: در حالی که فناوری و دستگاه های taVNS نسبتاً بی خطر و بدون عوارض عمده است، دستگاه هایی که در حال حاضر در بازار موجود است، همه متفاوت هستند و برای کاربرد روی معده بهینه نشده اند. ضمن اینکه بیماران با شرایط پزشکی خاص ممکن است کاندیداهای مناسبی برای این درمان نباشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 950

به "برطرف سوءهاضمه با زدن جرقه به گوش!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برطرف سوءهاضمه با زدن جرقه به گوش!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید