در سوییس نوع جدیدی از مغناطیس کشف شد

به گزارش مجله مدیریت ناب، مهر نوشت: محققان موسسه ETH زوریخ در سوییس نوع جدیدی از مغناطیس را کشف نموده اند. آزمایش ها نشان می دهد یک ماده مصنوعی با استفاده از مکانیسمی ناشناخته مغناطیسی می گردد.

در سوییس نوع جدیدی از مغناطیس کشف شد

شناخته شده ترین نوع مغناطیسی که مانند آهنربا عمل می نماید، فرومغناطیس نامیده می گردد و زمانی به وجود می آید که تمام الکترون های داخل یک ماده به یک سمت می چرخند. اما انواع دیگری از مغناطیس مانند پارامغناطیسم نیز وجود دارد که یک نسخه ضعیف تر از این رویداد است و زمانی اتفاق می افتد که الکترون ها در جهات مختلف می چرخند.

در پژوهش نو محققان متوجه نوع نو و عجیبی از مغناطیس شدند. آنها مشغول آنالیز ویژگی های مغناطیسی مواد مویر(moiré materials) به این کشف دست یافتند. آنها در حقیقت مواد آزمایشی هستند که از رویهم قرار دادن ورقه های دو بعدی دیزلنید مولیبدن و دی سولفید تنگستن ایجاد شده اند. این مواد ساختاری شبکه مانند دارند که می تواند الکترون ها را در خود حفظ کند.

محققان برای شناسایی نوع مغناطیس مواد مویر نخست با استفاده از جریان الکتریکی و افزایش مداوم ولتاژ، الکترون ها را سرازیر کردند. آنها در مرحله بعد برای اندازه گیری مغناطیس ماده یک لیزر به آن تاباندند و شدت انعکاس نور برای قطبش های مختلف را اندازه گیری کردند. این امر نشان می دهد آیا الکترون ها در یک جهت یا در جهات تصادفی می چرخند.

در ابتدا ماده مذکور پارامغناطیس را نشان داد اما محققان اندازه الکترون های ورودی به شبکه را افزایش دادند که شاهد یک تغییر ناگهانی و غیر منتظره و ایجاد فرومغناطیسم شدند. این جابجایی دقیقاً زمانی اتفاق افتادکه در شبکه در هرخانه یک الکترون نهاده شد. این امر واکنش های تبادلی (مکانیسم معمول که فرومغناطیسم را ایجاد می نماید) را برهم زد.

آتش امام اغلو مولف ارشد پژوهش در این باره می گوید: این یک پدیده شگفت انگیز بود، نوعی مغناطیس نو که نمی توان آن را با واکنش های تبادلی شرح داد.

پژوهشگران تصمیم دارند درباره این رویداد تحقیقات دقیق تری انجام دهند و معین نمایند می توان در دمای بالاتر به چنین مغناطیسی دست یافت یا خیر زیرا در این تحقیق ماده باید تا نزدیک صفر درجه سرد می شد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 29 آبان 1402 بروزرسانی: 29 آبان 1402 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 2248

به "در سوییس نوع جدیدی از مغناطیس کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در سوییس نوع جدیدی از مغناطیس کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید