جزئیات کارمزد جدید خدمات بانکی

به گزارش مجله مدیریت ناب، به گزارش تجارت نیوز، پس از مدت ها درخواست بانک ها برای افزایش کارمزد بانکی انتها بانک مرکزی در برابر خواسته آن ها کوتاه آمد و با این امر موافقت کرد که از اوایل ماه آذر افزایش کارمزد خدمات بانکی اجرا می گردد.

جزئیات کارمزد جدید خدمات بانکی

با ما همراه باشید و درباره ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

بر این اساس، کارمزد عملیات کارت به کارت به عنوان یکی از پرکابردترین خدمات بانکی از 500 به 600 تومان به ازای هر یک میلیون تومان افزایش یافت و در صورت افزایش هر یک میلیون تومان در فرایند کارت به کارت معادل 240 تومان به این مبلغ افزوده خواهد شد.

برای اطلاع از موجودی کارت باید چه قدر کارمزد بدهید؟

با توجه به اینکه کارمزد خدمات بانکی هزینه های اسمی به منظور تنظیم و نگهداری حساب های مختلف و خدمات معاملات جزئی برای مشتریان خرده فروشی و تجاری است و براساس میزان هزینه تمام شده خدمت بانکی محاسبه می شوند؛ آنالیز بخشنامه جدید بانک مرکزی بیانگر این است که هزینه اعلام مانده کارت و در صورت حساب 10 گردش آخر معادل 240 تومان و اعلام مانده کارت به وسیله خودپردازها به قیمت 120 تومان خواهد بود.

این در حالی است که پیش از اعلام مانده کارت به وسیله خودپردازها معادل 100 تومان بوده است.

علاوه براین، کارمزد اعلام 10 گردش آخر کارت شناسایی، صدور انواع کارت مغناطیسی و دریافت حضوری و غیرحضوری قبوض به ترتیب 150، 6000، 2400 و 120 تومان می گردد.

کارمزد صدور دسته چک چقدر است؟

همچنین، مشتریان بانک ها باید از آذرماه به ازای صدور دسته چک به ازای هر برگ معادل 200 تومان کارمزد پرداخت نمایند که این رقم به اضافه هزینه تمبر محاسبه شده و پیش از این، کارمزد صدور دسته چک 120 تومان بوده است.

از سوی دیگر، ارائه صورت حساب امسال هر صفحه 600 و برای سال های گذشته به ترتیب 600 و 720 تومان هزینه دارد که این ارقام پیش از این، 500 و 600 تومان بوده اند.

طبق این گزارش، از آذر ماه باید برای صدور رمز جدید کارت بانکی در شعبه 1000 تومان پرداخت کرد و نکته حائز اهمیت در این زمینه این است که پیش از این بانک مرکزی دستوری مبنی بر دریافت خدمات الکترونیکی بانک چون پایا و ساتنا ابلاغ ننموده بود اما حالا طبق مصوبه ای که از آذر ماه اجرا می گردد، کارمزد انتقال وجه بین بانکی پایا یک صدم مبلغ تراکنش با کف 200 تومان و تا سقف 2 هزار و 500 تومان خواهد بود.

همچنین، کارمزد انتقال وجه بین بانکی ساتنا نیز 2 صدم درصد مبلغ تراکنش تا سقف 2 هزار و 500 تومان مشخص شده است.

خدمات پایا و ساتنا چیست؟

براین اساس، پایا یک سیستم تبادل اطلاعات بانکی است که به بانک ها اجازه می دهد تمامی تبادلات بین بانکی مشتریان خود را به صورت الکترونیکی انجام دهند.

کاربرد اصلی این سامانه، مکانیزه کردن پرداخت های خرد بین بانکی با تعداد انبوه برای مشتریان است که پس از تکمیل مراحل پیاده سازی، ارائه خدمات به وسیله اینترنت را نیز میسر می سازد و به یاری این سامانه، بانک های عضو آن می توانند بنا به درخواست مشتری، دستور واریز و یا برداشت وجوه در حساب های سایر بانک ها صادر کند.

بانک مرکزی با پیاده سازی این سامانه، امکان حواله الکترونیکی پول از حسابی در یک بانک به حسابی در بانک دیگر (بین بانکی) را فراهم نموده است و مشتریان بانک ها با استفاده از پایا می توانند پول را از حساب خود به حسابی در بانک دیگر به صورت الکترونیکی حواله نمایند.

از سوی دیگر، ساتنا سامانه ای الکترونیکی است که پردازش و تسویه تراکنش های بین بانکی و دستور پرداخت های فوری را به صورت انفرادی و آنی انجام می دهد. در این سامانه مشتریانی که در بانک ملی دارای یکی از انواع حساب (جاری، پس انداز و کوتاه مدت) هستند، می توانند نسبت به انتقال وجوه (مبالغ بیش از 15 میلیون تومان) به حساب خود یا سایر افراد در سایر بانک ها اقدام نمایند.

هزینه سرویس پیامکی بانک چه قدر است؟

سامانه ذکر شده به مشتریان یک بانک این امکان را می دهد تا با مراجعه به شعب بانک خود یا به وسیله سامانه اینترنتی بانک حواله هایی با مبالغ بیش از 15 میلیون تومان را به هر حسابی در هر بانکی انتقال دهند که مزایای بکارگیری ساتنا را می توان امنیت، سرعت و سادگی انجام عملیات آن نام برد.

در آخر گفتنی است که افتتاح حساب از جمله خدمات بانکی بدون هزینه و کارمزد است و هزینه ارسال پیامک برای اطلاع رسانی با دریافت رضایت مشتری معادل 30 تومان به اضافه هزینه پیامک و حق اشتراک سالیانه خواهد بود.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1233

به "جزئیات کارمزد جدید خدمات بانکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات کارمزد جدید خدمات بانکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید