تور یونان ارزان: تعقیب جنگند های اف، 16 ترکیه از سوی جت های یونان

به گزارش مجله مدیریت ناب، وزارت دفاع یونان از پرواز سریع و به موقع جنگنده های خود برای شناسایی، رهگیری و تعقیب جنگنده های ترکیه که حریم هوایی یونان را نقض نموده بودند، اطلاع داد.

تور یونان ارزان: تعقیب جنگند های اف، 16 ترکیه از سوی جت های یونان

سفر با تور یونان ارزان را از دست ندهید و از نزدیک با سرزمین اسطوره های باستانی آشنا شوید و شهرهای سانتورینی، آتن و میکونوس را ببینید.

به گزارش سرویس بین الملل خبرنگاران، همزمان با ادامه رزمایش هوایی ترکیه در روز دوشنبه، دو فروند جنگنده اف- 16 ترکیه بر فراز چند جزیره یونان از جمله جزیره بزرگ و پرجمعیت خیوس پرواز کردند ه با اقدام به موقع جت های نظامی نیروی هوایی یونان روبرو شد.

به گزارش روزنامه اکاثیمرینی به نقل از وزارت دفاع یونان، این جنگنده ها در پنج نوبت بعد از ظهر دوشنبه در ارتفاع تقریبی بین 25000 تا 27000 پا بر فراز جزیره خیوس پرواز کردند.

در پی این رویداد، جنگنده های ترکیه به وسیله جنگنده های یونانی شناسایی و رهگیری شدند و با تعقیب از سوی جت های ارتش یونان که به نوع آن ها اشاره ای نشده است، منطقه را ترک کردند.

به تازگی در یک برنامه شبکه خبری سی ان ان ترک، تحلیلگران اذعان کردند که رادارها و موشک های جنگنده های یونان این توانایی را دارند که جنگنده های ترکیه را شناسایی نموده و قبل از اینکه خلبانان متوجه شوند به آنها حمله نمایند.

آنها بعلاوه شرح دادند که ضروری است ترکیه ناوگان جنگنده اف-16 خود را به اف-16 بلاک ارتقا دهد، ارتقایی که در حال حاضر در یونان در حال اجرا است، اما در ترکیه انجام نشده است.

یک روزنامه نگار ترکیه ای حاضر در این برنامه گفت: ترکیه جنگنده هایی خوبی خواهد داشت. 40 فروند جنگنده اف-16 نو و 80 فروند دیگر را نوسازی خواهد نمود.

عبدالله آغار متخصص امور دفاعی و امنیتی ترکیه نیز گفت: این موضوع برای دریای اژه حیاتی است. اگر توازن قوا در دریای اژه از بین برود، احتمال شکست در نبردهای هوایی افزایش می یابد. همانطور که می دانید یونان جنگنده های رافال را خریده که بالاترین کیفیت راداری را دارد و در حال خرید موشک های متئور است که اینها ما را نگران می نماید.

وی اضافه کرد: ما چنین جنگنده پیشرفته ای نداریم، اما یونان جنگنده های نوی دارد که از فرانسه خرید نموده است. اگر ما این هواپیماها را نگیریم، یونان جنگنده های ما را سرنگون خواهد نمود. (جزئیات بیشتر)

یک نشریه ترکیه ای نیز روز دوشنبه نوشت که در صورت عدم فروش جنگنده های اف-16 بلاک از سوی آمریکا، آنکارا سفارش جنگنده نسل پنجم سوخو-57 به روسیه می دهد.

روزنامه ترکیه ای ملیت نوشت که اگر کنگره آمریکا از فروش جنگنده های اف-16 به این کشور امتناع کند، ترکیه ممکن است خرید هواپیمای سوخو-57 روسیه را آنالیز کند.

روابط بین ترکیه و یونان، دو عضو ناتو که اغلب دچار تنش بوده به طوری که سال گذشته این روابط به شدت رو به وخامت گذاشت و کشتی های جنگی در شرق مدیترانه در نزاع بر سر مرزهای دریایی و حقوق انرژی با هم روبرو شدند. یونان و ترکیه سال گذشته دردرگیری بر سر اکتشاف گاز در شرق مدیترانه به تقابل نظامی نزدیک شدند. ترکیه بارها اعلام نموده که از یونان می خواهد تا راه چاره های سیاسی مسالمت آمیز را تا راه چاره های تهاجمی اتخاذ کند.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1401 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1988

به "تور یونان ارزان: تعقیب جنگند های اف، 16 ترکیه از سوی جت های یونان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور یونان ارزان: تعقیب جنگند های اف، 16 ترکیه از سوی جت های یونان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید