بررسیقابل تبدیل ها در بازار اجاره پایتخت

به گزارش مجله مدیریت ناب، خبرنگاران: رکود بازار اجاره مسکن سبب شده قیمت گذاری اغلب آپارتمان های اجاری توسط موجران به شیوه قابل تبدیل صورت گیرد تا مدت انتظار آنها برای انعقاد قرارداد، با این انعطاف کاهش یابد. این قاعده حتی در بازار اجاره آپارتمان های نقلی که معمولا در دو سال گذشته، به دنبال کاهش قدرت پرداخت مستاجران، در تمام فصول مراجعان زیادی دارد هم حکم می نماید.

بررسیقابل تبدیل ها در بازار اجاره پایتخت

جهت دریافت مشاوره خدمات چاپ کاتالوگ تک برگی از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگاران، آنالیز آپارتمان های اجاری تا 60 مترمربع فایل شده در مناطق مختلف تهران نشان می دهد ذیل قیمت های پیشنهادی موجر در اغلب فایل ها، عبارت قابل تبدیل قید شده است. هر چند در تعدادی از آگهی ها تاکید شده که رقم پیشنهادی صرفا قابل تبدیل به اجاره بهای بیشتر است، اما در عین حال بعضی دیگر از فایل ها بدون محدودیت تا تبدیل به رهن کامل نیز قیمت گذاری شده اند.

رهن سالانه هر مترمربع از این آپارتمان ها براساس موقعیت منطقه و امکانات ساختمان اغلب بین یک تا 2 میلیون تومان است که بخشی از این رقم با فرمول یک میلیون تومان اجاره معادل 30 هزار تومان ودیعه به اجاره بهای ماهانه تبدیل می گردد. به عنوان مثال بهای پیشنهادی اجاره یک واحد نوساز فول امکانات 55 مترمربعی در سبلان شمالی، با مقدار 50 میلیون تومان ودیعه و 2 میلیون تومان اجاره اعلام شده است. با تبدیل مبلغ ودیعه به اجاره، تعیین می گردد رهن سالانه این واحد 107 میلیون تومان است که مالک تصمیم گرفته تقریبا نیمی از این مبلغ را به صورت اجاره ماهانه دریافت کند. با این حال ذیل همین فایل قید شده که مالک در صورت درخواست مستاجر، حاضر به تبدیل بخشی دیگر از اجاره به مبلغ رهن است.

البته این روال در مناطق مصرفی بیشتر رواج دارد و در فایل های کم تعداد نقلی در مناطق شمال شهر، معمولا اجاره بهای ماهانه مقطوع یا قابل تبدیل به اجاره بیشتر اعلام می گردد. از این نمونه فایل ها می توان به یک واحد آپارتمان بدون امکانات 15 ساله در چیذر واقع در منطقه یک اشاره نمود که با وجود نداشتن امکانات و صرفا برخورداری از انباری که در طبقه سوم یک آپارتمان چهارطبقه تک واحدی واقع شده است، به مبلغ 65 میلیون تومان ودیعه و 2 میلیون تومان اجاره بهای مقطوع در موتورهای جست وجو فایل شده است. به این ترتیب رهن کامل یک ساله این آپارتمان 132 میلیون تومان محاسبه شده که موجر تقریبا نیمی از آن را به شکل قطعی به صورت اجاره ماهانه از مستاجر درخواست نموده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 30 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 797

به "بررسیقابل تبدیل ها در بازار اجاره پایتخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بررسیقابل تبدیل ها در بازار اجاره پایتخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید