بازار بزرگ بروجرد یکی از معروف ترین بازارهای استان لرستان به شمار می رود

به گزارش مجله مدیریت ناب، جاذبه ها/ براساس گزارش های بدست آمده، بازار بزرگ بروجرد یکی از معروف ترین بازارهای استان لرستان به شمار می رود.

بازار بزرگ بروجرد یکی از معروف ترین بازارهای استان لرستان به شمار می رود

بازار بزرگ بروجرد که ساکنان محلی به آن راسا به معنی راسته بازار می گویند، عمده ترین مرکز تجارت سنتی است که مورد استفاده شهرنشینان و روستائیان شهرستان بروجرد و نیز دیگر منطقه ها اطراف قرار میگیرد. این بازار در زمان قاجار به دستور حسام السلطنه ساخته شده و تا به امروز پابرجا و راسخ به جای مانده است. بازار بزرگ بروجرد از مراکز قدیمی این شهر بوده که نبض مالی منطقه را در دست دارد. بازار بروجرد بطور کلی شامل سه دسته از بخش های مختلف است؛ راسته بازارها، کاروانسراها و مراکز جانبی. بخش عمده بازار بروجرد را راسته های مختلفی تشکیل می دهند که هر یک اختصاص به شغل و حرفه خاصی دارند. معمولا هر صنف دارای سازماندهی خاص خود بوده و هستند که نوعی هماهنگی در معین نرخ و کیفیت خدمات را موجب می گردد.

به علت بزرگی این بازار مشاغل مختلفی در آن بچشم میخورد که بیشتر مشتمل بر گیوه دوزی، کفش فروشی و کفاشی، جوراب بافی (ساخت رویه گیوه های قدیمی)، عمده فروشی مواد غذایی و مایحتاج خانه و نیز پشم فروشی است. ظروف مس، پارچه، لباس های گوناگون محلی، دست سازهای رنگارنگ از جمله اجناسی بوده که در بازار بزرگ بروجرد به وفور یافت می گردد و با رنگ و لعابی مجذوب کننده نظرتان را به خود جلب می نماید. شلوغی و عبور و مرور مردم، گاری ها و مغازه داران متعدد بازار بزرگ بروجرد برایتان مجذوب کننده خواهد بود و با ماجراجویی در گوشه و کنار آن به کشف ناشناخته های این بازار بپردازید.

از دیگر راسته های بازار بروجرد میتوان به بازار حلبی سازها، بازار چلنگرها، بازار بوریاباف ها، بازار کله پزها، بازار زرگرها، بازار نجارها، بازار بزازها، بازار لحاف دوزها، بازار یخدان سازها و بازار دباغ ها اشاره نمود. بعلاوه بارانداز، انبار و حیاط مرکزی از دیگر بخش های این مجموعه بوده که امروزه کاربری خاصی ندارند ولی در گذشته از آنها بسیار استفاده میشد. جالب است بدانید که یهودیان نیز در آنجا راسته بازار نسبتا بزرگی دارند که در آنجا به عمده فروشی و پارچه فروشی مشغولند و می توانید به راحتی با آنها معامله کنید.

منبع: همگردی
انتشار: 14 مهر 1402 بروزرسانی: 14 مهر 1402 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 2244

به "بازار بزرگ بروجرد یکی از معروف ترین بازارهای استان لرستان به شمار می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار بزرگ بروجرد یکی از معروف ترین بازارهای استان لرستان به شمار می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید