این ناصرالدین شاه، آن ناصرالدین شاه نیست

به گزارش مجله مدیریت ناب، یک استاد تاریخ پژوه در صفحه اینستاگرام نگاهی به تاریخ ایران و جهان، نکات جالبی درباره واقعیت های سریال جیران گفته و تاکید کرده در سریال جیران تصویر درستی از شخصیت ناصرالدین شاه به نمایش گذاشته نشده اس

این ناصرالدین شاه، آن ناصرالدین شاه نیست

علیرضا داوودزاده، تاریخ پژوه و مدرس دانشگاه در صفحه اینستاگرام نگاهی به تاریخ ایران و جهان گفته که در سریال جیران تصویر درستی از شخصیت ناصرالدین شاه به نمایش گذاشته نشده است. او گفته: درست است که شخصیت ناصرالدین شاه آدم بی اراده و خوش گذرانی بوده، اما بهرحال نزدیک به پنجاه سال سلطنت کرده و توانسته قدرت را در دستانش نگه دارد. او سیاست را می شناخته آدم باهوشی بوده. اینطور نیست که همینطور بنشیند و از هیچ چیز خبری نداشته باشد و اطرافیانش هرکاری می خواهند انجام دهند.

این مدرس تاریخ توضیح داده که در تصویر تاثیر زنان در دربار هم اغراق شده است. او گفته: زنان درباری از دوران باستان تا معاصر تاثیرگذار بوده اند، اما دیگر نه به حدی که در سریال جیران نشان داده شده است. این تاثیر بیش از حد پررنگ شده. انگار هیچ تصمیمی گرفته نمی شود مگر اینکه مهدعلیا یا یکی از زنان در آن دخالتی داشته باشد.

این تاریخ دان گفته که در آن دوران دخالت روس و انگلیس در امور کشور بسیار زیاد بوده، اما در این سریال اشاره ای به آن نشده است.

درباره شرایط کاخ گلستان در ابتدای سلطنت ناصرالدین شاه هم گفته: خیلی از بخش های کاخ گلستان آن زمانی که این داستان دارد روایت می شود یعنی در اوایل دوره ناصرالدین شاه اصلا وجود نداشته اند. مثلا ساختمان شمس العماره که بار ها در سریال نشان داده شده، سال ها بعد از مرگ جیران ساخته شده است.

او گفته ماجرای عشق ناصرالدین شاه به جیران واقعی است و نام اولین سوگلی ناصرالدین شاه دختری به نام جیران بوده است. مهدعلیا و زن های عقدی سریال هم واقعی هستند و در شخصیت پردازی شان هم سعی کرده اند نیم نگاهی به شخصیت های واقعی داشته باشند، اما مثلا شخصیتی مثل سیاوش کاملا خیالی است.

منبع: فرارو
انتشار: 1 مرداد 1401 بروزرسانی: 1 مرداد 1401 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 2049

به "این ناصرالدین شاه، آن ناصرالدین شاه نیست" امتیاز دهید

1 کاربر به "این ناصرالدین شاه، آن ناصرالدین شاه نیست" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این ناصرالدین شاه، آن ناصرالدین شاه نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید