اختصاص 800 هزار دلار تسهیلات برای ساخت و پرتاب ماهواره

به گزارش مجله مدیریت ناب، دانش طراحی و ساخت ماهواره بومی از نیازهای اصلی کشور است، در این راستا با در نظر دریافت تسهیلاتی تا سقف 800 هزار دلار برای ساخت یک ماهواره کیوب ست (ماهواره مکعبی) و پرتاب، بستری برای توسعه ماهواره بومی فراهم شده است.

اختصاص 800 هزار دلار تسهیلات برای ساخت و پرتاب ماهواره

چهار سال قبل سازمان فضایی کشور تصمیم گرفت با هدف ترویج ساخت ماهواره، مسابقه ای را برگزار کند تا نخبگان و علاقمندان در این زمینه بتوانند با امکانی که فراهم شده، ماهواره بومی بسازند و آن را در مدار قرار دهند. آن برنامه به دلایل مختلف به نتیجه دلخواه منجر نشد. حالا پس از مدتی خبرگان بخش فضایی کشور مسابقه ای ترتیب دادند که بر اساس آن یک تیم ساخت ماهواره می توانند ایده خود برای ساخت و پرتاب ماهواره را به واقعیت تبدیل نمایند.

مجتبی سرداقی دبیر برگزاری این مسابقه درباره چگونگی برگزاری رقابت علمی و صنعتی طراحی و ساخت ماهواره مکعبی گفت: این مسابقه با حمایت بخش خصوصی برای اولین بار است که در کشور برگزار می گردد.

وی درباره چگونگی شرکت در این مسابقه گفت: ورود افراد دراین رویداد کاملا آزاد است و هر فردی می تواند در این مسابقه شرکت نمایند تنها شرط این است که سه نفر کارشناس متخصص در این تیم حضور داشته باشند.

ماهواره های کیوب ستی که قرار است برای این کار ساخته شوند، ماموریت مخابراتی خواهند داشت. مسابقه 14 بهمن سال 1400 برگزاری می گردد و تیم ها باید تا قبل از 20 فروردین ثبت نام خود در سایت www.Cubest.ir را به اتمام برسانند.

دبیر این مسابقه تاکید نمود: این مسابقه در سه فاز برگزار می گردد. در قدم های نخست پیشنهاد تیم ها برای طراحی و ساخت ماهواره مورد آنالیز قرار می گیرد و از بین ایده هایی که مطرح شده پنج تیم انتخاب می شوند تا ایده خود را وارد ساخت مدل مهندسی نمایند.

وی اضافه نمود: در این مرحله هزینه ساخت و تست ماهواره به تیم ها پرداخت می گردد تا کارشان را شروع نمایند. پس از ساخت ماهواره، محصولاتی که فراوری شده توسط داورانی که همگی از نخبگان عرصه فضایی کشور هستند مورد ارزیابی قرار می گیرند تا روی بهترین طراحی، سرمایه گذاری گردد و با عقد قرارداد، تیم ها ساخت مدل پروازی و آماده سازی مقدمات برای پرتاب ماهواره را شروع نمایند.

سرداقی تاکید نمود: ممکن است در این مرحله بیش از یک ماهواره برای ساخت و پرتاب گردد و از آن جایی که هدف از برگزاری این مسابقه ایجاد یک منظومه است، می توان به تیم های زبده دیگر نیز فرصت داد.

او با بیان این که تیم داوری این مسابقه از کارشناسان حوزه ساخت ماهواره فعال در بخش دولتی و خصوصی تشکیل شده است، توضیح داد: ما برای پرتاب ماهواره، هم امکان استفاده از تجهیزات داخلی را داریم هم می توانیم از امکانات خارجی استفاده کنیم و تیم ها از این جهت مسئله ای نخواهند داشت.

تیم ها از 20 فروردین وارد رقابت می شوند و در نهایت تیم های برگزیده تا 14 بهمن 1400 وقت خواهند داشت تا ماهواره تکمیل شده خود را ارائه دهند. جایزه ای که برای تیم برنده در نظر گرفته شده حدود 800 هزار دلار است که می توان با یاری آن مراحل طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره مورد نظر را طی کرد.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 11 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1530

به "اختصاص 800 هزار دلار تسهیلات برای ساخت و پرتاب ماهواره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختصاص 800 هزار دلار تسهیلات برای ساخت و پرتاب ماهواره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید