اتمسفر بزرگترین قمر زحل در آزمایشگاه شبیه سازی شد

به گزارش مجله مدیریت ناب، به گزارش خبرنگاران به نقل از ایندپندنت، تحقیقی تازه شرایط جو تایتان یا بزرگترین قمر زحل را بازسازی نموده است. این پژوهش به محققان یاری کرد تا به درک بهتری از شرایط مناسب برای ایجاد حیات دست یابند.

اتمسفر بزرگترین قمر زحل در آزمایشگاه شبیه سازی شد

پژوهش محققان دانشگاه ساترن متودیست در استان تگزاس آمریکا نشان داد تایتان اتمسفر متراکم و چرخه های فصلی مانند زمین دارد. اما ترکیبات شیمیایی جوی آن با زمین فرق دارد.

به همین علت آنها پیش بینی می نمایند نیتروژن و متان در اتمسفر تایتان با یکدیگر واکنش نشان می دهند و تحت تأثیر انرژی خورشید و میدان مغناطیسی زحل، مولکول های طبیعی فراوری می نمایند. بعلاوه محققان معتقدند این فرایند به درک بهتر شرایط ایجاد مولکول های ارگانیک در سیارات دیگر هم یاری می نماید.

محققان ویژگی های بنیادی دو مولکول ارگانیک که در تایتان وجود دارد، آشکار کردند. این مولکول ها ACN و PCN هستند. طبق پژوهش دو مولکول مذکور احتمالاً به شکل کریستالی در این سیاره به وفور یافت می شوند.

توماس رانسوسکی محقق ارشد پروژه می گوید: هرچند ویژگی های این دو مولکلول روی شرایط زمین کاملاً شناخته شده اند، اما در آزمایشگاه ما شرایط اتمسفر تایتان را در سیلندرهای شیشه ای کوچک ایجاد کردیم.

او در این باره اضافه کرد: به طور معمول ما از آب استفاده کردیم. برای شبیه سازی جو تایتان، دما را کاهش دادیم و در نتیجه آب به یخ تبدیل شد. روی آن گاز اتان نهاده شد که به مایع تبدیل شد و در حقیقت دریاچه های هیدروکربن روی قمر را شبیه سازی کرد.

در بخش دیگری از تحقیق، نیتروژن و ACNو PCN به سیلندر تحقیقاتی اضافه کرده شدند تا بارش اتمسفریک را شبیه سازی نمایند.

سپس محققان برای شبیه سازی نوسان دما در سطح تایتان، دما را اندکی دستکاری کردند و کریستال هایی که به شکل مولکول ها تشکیل شده بودند را آنالیز کردند.

رانسوسکی در این باره می گوید: تحقیقات ما نکات زیادی درباره ساختار یخ های سیاره ای نشان داد که قبلاً از آنها بی اطلاع بودیم.

محققان امیدوارند با یاری یافته های پژوهش به درک بهتری از ترکیبات معدنی روی تایتان دست یابند. چنین اطلاعاتی منظره ارزشمندی برای مأموریت 2027 ناسا به قمر زحل فراهم می نماید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 شهریور 1400 بروزرسانی: 11 شهریور 1400 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1725

به "اتمسفر بزرگترین قمر زحل در آزمایشگاه شبیه سازی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتمسفر بزرگترین قمر زحل در آزمایشگاه شبیه سازی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید