کم لطفی سازمان فنی و حرفه ای در قبال نابینایان

به گزارش مجله مدیریت ناب، مدیرعامل انجمن نابینایان ایران، درباره شرایط اشتغال افراد نابینان گفت: طبق ماده 14 قانون حمایت از حقوق معلولان، سازمان آموزش فنی و حرفه ای مکلف است کلیه امکانات و راهکارهای لازم در جهت آموزش فنی و حرفه ای افراد نابینا را در اختیار قرار دهد، اما شاهد کم لطفی این سازمان هستیم.

کم لطفی سازمان فنی و حرفه ای در قبال نابینایان

به گزارش خبرنگاران، علی اکبر جمالی در وبینار نابینایان و حقوق شهروندی با اشاره به اهمیت آموزش فنی و حرفه ای افراد نابینا گفت: شاهدیم که افراد نابینا و کم بینا در سطوح بالای تحصیلی دارای مدرک هستند اما به دلیل عدم آموزش مهارت اکنون بیکارند؛ این درحالی است که سازمان فنی و حرفه ای و سازمان بهزیستی کشور موظفند زمینه های آموزش فنی و حرفه ای نابینایان را فراهم کنند.

وی در ادامه به نقش سازمان آموزش بچه ها استثنائی اشاره کرد و گفت: لازم است این سازمان در کنار آموزش های کلاسیک برای آموزش مهارت های فنی اقدام کند. همچنین لازم است برای افراد نابینا همانند سایر افراد مراکز هنرستان جهت آموزش مهارت های فنی و حرفه ای راه اندازی شود؛ اگرچه اخیرا رشته موسیقی به رشته های تحصیلی نابینایان اضافه شد، اما کافی نیست.

مدیرعامل انجمن نابینایان ایران معتقد است که پیش از آموزش درسی نابینایان در سطوح مختلف، نیاز است که به آن ها مهارت های اجتماعی و مهارت های زندگی آموزش داده شود؛ چراکه یادگیری این مهارت ها راهگشایی برای یادگیری مهارت های فنی و حرفه ای است.

جمالی با اشاره به گران بودن تجهیزات آموزشی و توانبخشی نابینایان، ادامه داد: در جلسه روز گذشته با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این باره صحبت کردیم، چراکه نابینایان به تنهایی امکان تهیه این تجهیزات را ندارند. برای نمونه، دستگاه برجسته نگار هوشمند حدود 40 میلیون تومان قیمت دارد.

مدیرعامل انجمن نابینایان ایران در ادامه به شرایط مناسب سازی شهر برای نابینایان اشاره کرد و ادامه داد: اخیرا شهرداری در شهر تهران اقدام به ساخت 500 کیلومتر پیاده رو با رعایت کلیه استانداردهای مناسب معلولان از جمله نابینایان کرده است.

وی از مسئولان ادارات مختلف نظیر آب و برق که به دلیل انجام کارهای عمرانی اقدام به کندن پیاده روهای مناسب سازی شده نابینایان می کنند و پس از اتمام کار پیاده رو را بدون مناسب سازی بازسازی می کنند گلایه کرد و اضافه کرد: ما با استانداردهای مناسب سازی شهر در جهان بسیار فاصله داریم که از جمله آن ها می توان به چراغ های صوتی راهنمایی و رانندگی برای نابینایان اشاره کرد که یک نابینا می تواند از طریق آن ها به طور ایمن از خیابان عبور کند.

جمالی در بخش دیگر صحبت های خود، به بخشی از اقدامات انجمن نابینایان ایران اشاره کرد و گفت: با تلاش های این انجمن مطابق با بخشنامه جدید بانک مرکزی افراد نابینا می توانند به تنهایی وارد بانک ها شوند و کارهایشان را مسئول شعب و... بدون وجود همراه انجام دهند.

به گفته وی، از دیگر اقدامات انجمن نابینایان ایران، ایجاد 15 کتابخانه گویا در 15 استان است که هم اکنون دارای 30 هزار عضو است و اعضای این کتابخانه ها به صورت حضوری و غیرحضوری می توانند از خدمات آن بهره ببرند.

مدیرعامل انجمن نابینایان ایران اضافه کرد: این انجمن هر دو سال یکبار جشنواره ای برای جمع آوری آثار نابینایان مولف و انتخاب آثار برتر و ارائه هدایا به آن ها برگزار می کند، این جشنواره در سال جاری با عنوان جشنواره کاما برگزار گشت که برای اولین بار علاوه بر نابینایان شامل حال معلولین جسمی حرکتی هم شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 آذر 1399 بروزرسانی: 2 آذر 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1217

به "کم لطفی سازمان فنی و حرفه ای در قبال نابینایان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کم لطفی سازمان فنی و حرفه ای در قبال نابینایان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید