چگونه حاضرجواب شویم؟

به گزارش مجله مدیریت ناب، خبرنگاران: البته کتاب ها و توصیه های زیادی برای خوب صحبت کردن و خوب سخنرانی کردن وجود دارد؛ این قدری هست که آدم سرگیجه می گیرد. اما یکی از معروف ترین آثاری که در این حوزه چاپ شده، آیین سخنوری است.

چگونه حاضرجواب شویم؟

این کتاب را یک ایرانی درباره سخنرانی نوشته است. او با ادبیات خاص خودش، کتاب آیین سخنوری را نوشته است که پر از ارائه راه چاره و فرمول و اینگونه حرف هاست. 40 پیشنهاد از این کتاب را به زبانی ساده و امروزی، برایتان کنار گذاشته ایم تا آن ها را مطالعه نموده، صفا کنید و مثل بلبل در صدر هر مجلسی چهچه زده و بدرخشید. این پیشنهادها، کاملا ایرانی و سفارش یک ایرانی است.

این پیشنهادها، برای سخنور شدن است. شما در هر جایی که باید برای بیش از 3-2 نفر صحبت کنید، سخنور محسوب می شوید. از کجا معلوم، شاید سال ها بعد، یک سخنران حرفه ای هم از آب در آمدید. نکاتی که باید بیاموزید:

1. زیاد تمرین سخنرانی کنید. فن سخن گفتن را هم خوب یاد بگیرید.

2. شاید حافظه تان خوب نباشد، اما ضروری است که برای خوب سخن گفتن، حافظه خوبی داشته باشید و چیز های زیادی را حفظ نموده باشید تا بتوانید از آن ها در جمله هایتان به کار ببرید. شعر زیاد حفظ کنید، جمله های آموزنده و....

3. از چی دارید حرف می زنید؟ لطفا بی گدار به آب نزنید و درباره چیزی که نمی دانید یا کم می دانید، صحبت نکنید.

4. واجب تر از همه، این است که کمی روانشناسی بلد باشید و بدانید چطوری می گردد در مردم شور برانگیخت.

5. از انتقاد نترسید. اصلا دربه در دنبال کسی باشید که از شما انتقاد کند. همین طور زل بزنید توی چشم هایش تا از شما انتقاد کند و شما هم بروید و این مسائل را برطرف کنید.

6. خوب مطالعه کنید و از همه چیز اطلاعاتی به دست بیاورید تا این مطالعه، خودش را در حرف های شما نشان بدهد.

7. طوری تمرین کنید که قاعده های خوب حرف زدن برای شما تبدیل به عادت گردد؛ درست مثل اینکه دارید راه می روید و نفس می کشید. نه اینکه همین طوری یاد بگیرید و هر وقت خواستید صحبت کنید و به زور آن را اجرا کنید؛ مطمئن باشید کار را خراب می کنید.

8. یادتان باشد شما باید اطرافیان تان را سرگرم کنید تا از حرف هایتان لذت ببرند. درست است که هدفی دارید، اما باید اول سرگرم و پر نشاط شان کنید، تا در دل آن ها به هدفتان برسید.

9. لازم نیست ادای کسی را که دارد خوب حرف می زند، در بیاورید. روش منحصربه فرد خودتان را عشق است.

10. اگر حدس می زنید که قرار است جایی حرف بزنید، باید خوش تیپ باشید پس به خودتان رسیدگی لازم را بکنید.

11. خواهشا حوصله مخاطبان را سر نبرده و برخی اوقات چشمتان را به ساعت و زمان هم بیندازید.

12. احتیاج به خیلی بلند صحبت کردن و داد کشیدن و سریع حرف زدن نیست. آرام و کنترل شده حرف بزنید.

13. به همه مخاطبان تان نگاه کنید؛ نه به یکی از آنها. طوری نگاه کنید که انگار دارید با تک تک شان ارتباط برقرار می کنید.

14. قلمبه سلمبه حرف نزنید، جمله های طولانی به کار نبرید و آغاز و انتها تان را بهتر تهیه کنید تا موثرتر باشد.

15. اگر می خواهید حرف هایتان مهیج و موثر باشد، باید دلی حرف بزنید؛ یعنی حرفتان، واقعا حرف دلتان باشد.

16. زیاد زبان بازی نکنید؛ ساده حرف بزنید. اگر زیاد زبان بازی کنید، درست مثل دکتری می مانید که سر تخت یک بیمار رو به مرگ رفته باشد و آغاز کند به ادبی حرف زدن؛ آن هم به مدت طولانی.

17. سعی کنید هوشتان بالا برود تا بتوانید به راحتی هرچه تمام تر، همه چیز را درک نموده و به همان روشنی به دیگران منتقل کنید؛ مثل آب خوردن و به شفافی شیشه و کریستال.

18. سعی کنید درباره چیز هایی حرف بزنید که برای مردم خوشایند است یا حرف هایتان را یک جور هایی به این ربط دهید. اما چی برای مردم خوشایند است؟ من یکی که می گویم ثروت، شهرت، شرافت و آبرو، لذت های مختلف، امور ذوقی و چیز هایی که به احساسات مربوط است و...

19. درکل یادتان باشد که حرف زدن از چیز هایی که جان دارند و حرکت می نمایند، بهتر از چیز هایی است که جان ندارند و بی حرکت هستند.

20. حرف زدن از چیز هایی که مردم می بینند و واقعی است، بیشتر جواب می دهد تا حرف زدن از چیز هایی که باید فکر نمایند تا به آن برسند.

21. مثل ها، روایت ها، داستان ها، ماجرا ها و خوب تعریف کردنشان، می تواند حرف های شما را دلنشین کند.

22. رمان نویسان و شاعران، به آن می گویند توصیف. هرچقدر توصیف شما دقیق تر و بهتر باشد، اثر بیشتری هم می گذارد. خوب تصویرسازی نموده، خوب توصیف کنید.

23. با قرار دادن یکی از این دو، می توانید مخاطب تان را به هیجان بیاورید و قانعش کنید؛ یا حس عدالت طلبی، شرافت و جوانمردی شان را تحریک کنید، یا حس هم چشمی، خودپسندی، حس رقابت و... آن ها را. مطمئن باشید جواب می دهد.

24. اگر به اصطلاح می خواهید در مخاطبان خودتان، شور و هیجان ایجاد کنید، دیگر این کار احتیاج به لفاظی و ادیبانه حرف زدن ندارد. این مادر های بچه از دست داده را دیده اید که چطور جانگداز حرف می زنند؟ دلشان سوخته و این طوری حرف می زنند و بین حرف هایشان هم هیچ اثری از ادبیات و تصنع و این مسخره بازی ها نیست.

25. لطفا الکی ادای کسانی را که با حرارت و هیجان حرف می زنند، درنیاورید؛ چون حسابی یخ خواهید کرد.

26. تا خودتان شوری نداشته باشید، نمی توانید در هیچ کسی شوری ایجاد کنید. دل به دل راه دارد و در نتیجه، باید حتما در دل شما شور وجود داشته باشد تا بتوانید شور ایجاد کنید.

27. حتما ضروری است که خونسرد باشید، خودتان را نبازید، الکی قافیه را نبازید، ضمناً ضروری است که بسیار حاضر جواب بوده و حضور ذهن بالایی هم داشته باشید. البته یکی از بزرگان گفته سخن گفتن جلوی جمع، اصلا خودش به طور خودبه خود حضور ذهن هم می آورد.

منبع: برترین ها
انتشار: 7 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1040

به "چگونه حاضرجواب شویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه حاضرجواب شویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید