مریخ در دوران باستان میزبان موجودات زنده بوده است؟

به گزارش مجله مدیریت ناب، دیجیاتو نوشت: دانشمندان تأکید نموده اند که با وجود این که مریخ در دوران باستان در اتمسفر خود اکسیژن نداشته است، نمی توان گفت که سیاره سرخ میزبان موجودات زنده ای نبوده است.

مریخ در دوران باستان میزبان موجودات زنده بوده است؟

مطالعه تجربی نوی که به وسیله دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس اجرا شده است، هرگونه امیدی که دانشمندان به وجود اکسیژن در گذشته سیاره مریخ داشته اند را ناکام می گذارد. با این حال، در این تحقیق گفته شده که همچنان ممکن است موجودات زنده ای در سطح سیاره سرخ وجود داشته باشند.

دانشمندان در این تحقیقات نو مدعی شده اند فقط به این علت که مریخ نوردهای ناسا در سال 2014 در سطح این سیاره اکسید منگنز کشف نموده اند، به این معنی نیست که اکسیژن واقعاً در جو آن وجود داشته است. درواقع آنها متوجه شده اند که در شرایط مشابه مریخ، اکسیدهای منگنز می توانند به آسانی بدون حضور اکسیژن اتمسفر تشکیل شوند.

به گفته آنها، مقادیر فراوانی از اکسید منگنز می تواند در مریخ به سادگی در حضور عناصر هالوژن مانند کلر و برم که در سیاره سرخ نسبت به زمین بسیار بیشتر یافت می شوند، تشکیل شده باشند.

جفری کاتالانو، استاد علوم زمین و سیاره شناسی در کالج هنر و علوم و نویسنده اصلی این مطالعه می گوید:

هالوژن ها در مریخ به اشکال متفاوتی نسبت به زمین و در مقادیر بسیار بزرگتری وجود دارند و ما حدس زده ایم که آنها در شکل گیری منگنز بسیار مهم باشند.

بنابراین کاتالانو و همکارانش آزمایش هایی را با استفاده از کلرات و برومات برای اکسیدکردن منگنز در نمونه های آب انجام دادند که شبیه مایعات موجود در سطح مریخ در گذشته باستان بوده است. آنها با انجام این کار، متوجه شدند که فراوری اکسید منگنز احتیاجی به حضور اکسیژن ندارد و به طور کلی اکسیژن قادر به تشکیل این عناصر نیست.

احتمال وجود موجودات زنده در مریخ همچنان وجود دارد

با این حال، دانشمندان تأکید نموده اند که با وجود این موضوع، نمی توان دقیقاً گفت که هیچ حیاتی در سیاره سرخ وجود نداشته است. کاوشیک میترا، دانشیار پژوهش فوق دکتری دانشگاه استونی بروک که در انجام این پژوهش همکاری داشته است، در این رابطه می گوید: حتی روی زمین نیز چندین اشکال حیات وجود دارد که برای زنده ماندن به اکسیژن احتیاج ندارند. من این تحقیق را به عنوان یک شکست در زمینه سکونت پذیری مریخ نمی دانم، فقط احتمالاً هیچ گونه حیات مبتنی بر اکسیژن در آن وجود نداشته باشد.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 6 دی 1401 بروزرسانی: 6 دی 1401 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 2132

به "مریخ در دوران باستان میزبان موجودات زنده بوده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مریخ در دوران باستان میزبان موجودات زنده بوده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید