محصل نمونه؛ واژه ای برای کلاهبرداری از دانش آموزان

به گزارش مجله مدیریت ناب، رییس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتای ناجا نسبت به احتمال سوءاستفاده از دانش آموزان در فضای مجازی تحت عناوینی نظیر انتخاب دانش آموز نمونه، منتخب و... هشدار داد.

محصل نمونه؛ واژه ای برای کلاهبرداری از دانش آموزان

به گزارش خبرنگاران، سرهنگ علی محمد رجبی در مصاحبه با ایسنا با اشاره به شیوه و شگردهای افراد سواستفاده گر و مجرم در فضای مجازی گفت: مجرمان فضای مجازی از هر شیوه و روشی برای تحقق اهداف مجرمانه خود استفاده می نماید. یکی از این شیوه ها ارتبط دریافت آنان با دانش آموزان به وسیله تلفن یا شبکه های اجتماعی است.

وی با بیان اینکه این افراد در این ارتباط ادعا می نمایند که طرف مقابلشان به عنوان دانش آموز منتخب منطقه، شهرستان، شهر و حتی استان انتخاب شده است، گفت: در ادامه سودجویان مدعی می شوند که قصد ارسال بسته آموزشی رایگان به ارزش چند میلیون تومان را به عنوان هدیه دارند و چون آن فرد به عنوان دانش آموز نمونه انتخاب شده است بسته آموزشی با تخفیف ویژه به آنن تعلق گرفته است.

رییس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتای ناجا ادامه داد: حتی در مواردی ممکن است ادعا نمایند که این بسته رایگان بود و تنها کافی است هزینه پستی آن واریز گردد. این موضوع سبب فریب دانش آموزان و در مواقعی حتی والدین آنان نیز می گردد غافل از اینکه هیچ بسته ای برای این دانش آموزان ارسال نخواهد شد یا در بهترین حالت ممکن است بسته ای با ارزشی کمتر از آنچه که ادعا شده بود و با محصولات فاقد کیفیت به دست دانش آموزان برسد.

رجبی با بیان اینکه دانش آموزان به دلیل سن و تجربه کم به راحتی فریب این افراد را می خورند، گفت: حتی ممکن است این دانش آموزان به درگاه های جعلی بانکی نیز راهنمایی شوند و مجرمان اطلاعات کارت بانکی والدین آنان را به سرقت ببرند.

وی درباره راهکارهای پیشگیری از این نوع جرائم گفت: کلاهبرداران سایبری با استفاده از شیوه های مهندسی اجتماعی به صورت تلفنی، پیغامکی و یا بارگزاری محتوای جذاب در کانال ها و گروه های مختلف شبکه اجتماعی، سعی دارند اعتماد دانش آموزان را به خود جلب نموده و از آنان کلاهبرداری نمایند، به همین دلیل نیز توصیه پلیس فتا به دانش آموزان و والدین آنان این است که به هیچ عنوان بدون شناخت طرف مقابل به آنان اعتماد ننمایند. در صورت روبرو شدن با محتواها و تبلیغات جذاب کانال ها و گروه های شبکه های اجتماعی و نیز طرح ادعاهایی نظیر انتخاب به عنوان دانش آموز نمونه و ... فریب آن را نخورده و موضوع را حتما به وسیله مدرسه و آموزش و پرورش پیگیری نمایند.

رییس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتای ناجا ادامه داد: همچنین ضروری است والدین به فرزندان خود تاکید نمایند که بدون هماهنگی و اطلاع آنان هیچگونه خرید اینترنتی ننمایند و درصورت دریافت پیغام ها یا تماس های اینچنینی هوشیار باشند و بدون اطلاع والدین خود کاری را انجام ندهند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 بهمن 1399 بروزرسانی: 14 بهمن 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1359

به "محصل نمونه؛ واژه ای برای کلاهبرداری از دانش آموزان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محصل نمونه؛ واژه ای برای کلاهبرداری از دانش آموزان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید