لزوم مناسب سازی زیرساخت ها برای معلولان

به گزارش مجله مدیریت ناب، عضو هیئت مدیره انجمن راهنمایان #گردشگری تهران گفت: معلولان و افراد کم توان و سالمندان هم به #سفر علاقه دارند بنابراین نگاه ها به ایجاد زیرساخت های مناسب در فضاهای گردشگری باید جدی تر باشد.

لزوم مناسب سازی زیرساخت ها برای معلولان

به گزارش دنیای سفر، ده فرمان پاراتور عنوان کارگاهی بود که در حاشیه پانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته و سی و پنجمین نمایشگاه ملی صنایع دستی، برگزار گردید در این کارگاه به برگزاری تور ویژه سالمندان و افراد دارای معلولیت پرداخته شد.

در این کارگاه آموزشی الهام خادم حسینی، عضو هیئت مدیره انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان تهران درباره اجرای تورهای ویژه افراد توان یاب و سالمند گفت: برگزاری این نوع تور و گردشگری همواره مورد غفلت قرار می گیرد در حالی که باید بتوان برای همه گردشگران فرصت های برابر ایجاد کرد.

وی در ادامه گفت: پاراتور از دو کلمه مجزا تشکیل شده است پارا یعنی موازات و تور هم همان گشت و گذار است. بنابراین پاراتور یعنی تورهای عادی که برای افراد دارای معلولیت و سالمند و توان یاب برگزار می گردد. پاراتور برای افرادی است که در آن معلولان و سالمندان از امکانات استاندارد و تجهیزات تخصصی بهره می برند. بعلاوه همراه با آنها نیز افراد آشنا به توانایی های آنها حضور خواهند داشت تا این افراد مانند همه بتوانند از یک سفر دلپذیر داشته باشد.

خادم حسینی گفت: برای جذب این افراد و گردشگران و ایجاد فرصت برای بهره برداری مناسب آنها از برگزاری تورهای گردشگری، باید امکانات و زیرساخت ها برای استفاده آنها فراهم گردد. بعلاوه باید افرادی را برای آشنایی توانایی های آنها آموزش داد. ضمن اینکه فضاهای مناسب آنها باید استاندارد گردد. اینها عواملی هستند که می توانند مستقیماً منجر به ارائه خدمات گردد.

وی اعلام کرد: اگر به شرایط موجود کشور نگاه کنیم می بینیم که فضاها، جوابگوی نیازهای گردشگری افراد دارای معلولیت و سالمندان نیست این در حالی است که معلولان و سالمندان مانند افراد عادی جامعه ما به سفر علاقه مند هستند بنابراین باید نگاه جدی تری به استانداردسازی و مناسب سازی زیرساخت ها داشته باشیم.

عضو هیئت مدیره انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان تهران گفت: باید تمام بخش های گردشگری این موضوع را جزو تکالیف خود ببینند و تجارب علمی شان را انتقال دهند. بعلاوه مقاصد گردشگری، فضاهای گردشگری و شهری و روستایی باید دسترس پذیر و مناسب سازی شوند و افراد مرتبط آموزش تخصصی ببینند تا سفری بدون خطر برای آنها فراهم گردد.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 9 خرداد 1401 بروزرسانی: 9 خرداد 1401 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1999

به "لزوم مناسب سازی زیرساخت ها برای معلولان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم مناسب سازی زیرساخت ها برای معلولان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید