قانون اهدای مواد غذایی فروش نرفته به نیازمندان در ایتالیا

به گزارش مجله مدیریت ناب، لایحه تشویق سوپرمارکت ها به اهدای موادغذایی فروش نرفته به نیازمندان جهت جلوگیری از اتلاف مواد غذایی و یاری به نیازمندان در ایتالیا اجرایی شد.

قانون اهدای مواد غذایی فروش نرفته به نیازمندان در ایتالیا

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

به گزارش خبرنگار اجتماعی مجله مدیریت ناب، دولت ایتالیا لایحه ای را به صورت پایلوت اجرا می نماید که بر اساس آن تمامی سوپرمارکت ها موظف می شوند موادغذایی را که به فروش نرفته در اختیار نیازمندان قرار دهند.

بر اساس گزارش روزنامه ایندیپندنت، اجرایی شدن این قانون تشویقی در ایتالیا در حالی صورت می گیرد که بر اساس برآورد سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل(فائو) میزان مواد غذایی که فقط در قاره اروپا تلف می گردد می تواند غذای 200 میلیون نفر را تامین کند.

بر اساس این طرح دولت ایتالیا سعی دارد با اجرایی کردن مجموعه قوانین حمایتی با هدف کاهش مقادیر اتلاف مواد غذایی که سالانه در این کشور به هدر می رود جلوگیری و از سویی دیگر کمکی به نیازمندان کشور کند.

این لایحه که توسط 181 سناتور ایتالیایی به تصویب رسیده است کیسه های کوچک نام دارد که سعی دارد از میزان پنج میلیون تن مواد غذایی به هدر رفته در سال تا اندازه ای بکاهد.

مقامات ایتالیایی در این رابطه گفته اند که زباله های مواد غذایی دور ریخته شده در این کشور هزینه ای معادل 12 میلیارد یورو در سال به اقتصاد این کشور ضرر وارد می نماید که این میزان 1 درصد فراوری ناخالص داخلی این کشور است.

این میزان دور ریز موادغذایی در این کشور در حالی رخ می دهد که نرخ بیکاری ایتالیا 20 درصد تخمین زده می گردد و میلیون نفر در این کشور بیکار هستند.

لایحه جدید در حالی اجرایی می گردد که سه ماه قبل دادگاهی در این کشور سرقت مواد غذایی را که به دلیل برطرف گرسنگی باشد جرم ندانست.

بر اساس این لایحه کشاورزان همچنین قادر خواهند بود محصول فروخته نشده خود را بدون تحمیل هزینه های اضافی به موسسات خیره اهدا نمایند.

سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد (FAO) در این رابطه گفته است که سالانه 40 درصد از مواد غذایی در سراسر اروپا به هدر می رود.

اجرایی شدن این قانون جدید در حالی در ایتالیا رخ می دهد که صاحبان سوپر مارکت در فرانسهدر صورتی که با سازمان های خیریه قرارداد اهدای عذا امضا ننمایند تا 75 هزار یورو جریمه می شوند.

منبع: تسنیم
انتشار: 24 دی 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 577

به "قانون اهدای مواد غذایی فروش نرفته به نیازمندان در ایتالیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قانون اهدای مواد غذایی فروش نرفته به نیازمندان در ایتالیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید