داروهای افسردگی تاثیری در تسکین کمردرد مزمن ندارند

به گزارش مجله مدیریت ناب، نتایج یک مطالعه جدید نشان داد که داروهای افسردگی کمکی به تسکین درد کمر یا آرتروز نمی نمایند.

داروهای افسردگی تاثیری در تسکین کمردرد مزمن ندارند

نتایج آنالیز انجام گرفته حاکی از آن است که بر خلاف باور رایج، این گروه از داروهای محرک تاثیری بر تسکین درد مزمن کمر یا آرتروز زانو و مفصل ران ندارند.

به طور کلی داروهای محرک برای دردهای کمر و آرتروز کافی نیستند و این درحالیست که به شکل گسترده ای در تسکین این بیماریها مورد استفاده قرار می گیرند.

یافته های بدست آمده بر اساس شواهد تقریبا قطعی است که نشان می دهد اثربخشی این داروها در افراد مبتلا به کمردرد بسیار ناچیز است هرچند نمی توان اثربخشی اندک آن را برای بیماران مبتلا به آرتروز رد کرد.

در بیشتر دستورالعمل ها مصرف داروهای افسردگی برای تسکین دردهای طولانی مدت (مزمن) کمر و آرتروز مفصل ران و زانو توصیه شده است اما شواهد موجود در خصوص استفاده از آنها قطعی نیست.

از این رو گروهی از متخصصان استرالیایی تاثیر داروهای افسردگی را در تسکین درد کمر و آرتروز آنالیز کردند.

این یافته بر اساس ارزیابی اطلاعات 33 آزمایش است که بیش از 5000 فرد بزرگسال مبتلا به درد کمر، گردن، آرتروز زانو یا مفصل ران در آنها شرکت داشته اند.

یافته های بدست آمده نشان داد: نوعی از داروهای افسردگی موسوم به مهارکننده های باز جذب سروتونین-نوراپی نفرین (SNRIs) پس از گذشت سه ماه کمردرد را کاهش می دهند. هرچند این تاثیر در مقایسه با شبه دارو بسیار اندک بوده و حدود 5.3 درجه بوده است.

در عین حال در بیماران مبتلا به آرتروز نیز مشاهده شد که اثربخشی این داروها و تسکین درد پس از گذشت سه ماه مقدار ناچیزی بیشتر بوده و در مقایسه با شبه دارو 9.7 درجه بوده است که البته نمی توان همین میزان از اثربخشی را نیز کاملا نادیده گرفت.

منبع: همگردی
انتشار: 7 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اسفند 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1403

به "داروهای افسردگی تاثیری در تسکین کمردرد مزمن ندارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داروهای افسردگی تاثیری در تسکین کمردرد مزمن ندارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید