حواستان باشد سرتان کلاه بنزینی نرود!

به گزارش مجله مدیریت ناب، شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با ورود به صندلی سوخت با کارت سوخت های متعدد از سمت متصدی صندلی و یا توصیه به استفاده از مکمل ها روبرو شده باشید اما باید توجه کنید تا با رد و بدل شدن چند کارت و یا استفاده از مکمل های قلابی سرتان کلاه نرود.

حواستان باشد سرتان کلاه بنزینی نرود!

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دو نرخی شدن قیمت بنزین این امکان را برای بعضی از افراد به وجود آورد تا به وسیله فروش سهمیه خود سودجویی نمایند، بدین ترتیب که فرد کارت سوخت خود را به صندلی دار به قیمت پایین تر از 3000 تومان می فروشد و اپراتور نیز با کمی سود به همان قیمت مصوب یعنی هر لیتر 3000 تومان، سوخت را به متقاضی به فروش می رساند.

در یک حساب سرانگشتی اگر فرض کنیم که اپراتور در هر سوخت گیری که به طور میاگین 30 لیتر است 15 هزار تومان سود کند و در طول روز برای 20 نفر نیز این کار را انجام دهد، حداقل در یک روز 450 هزار تومان سود خواهد نمود. دولت برای مقابله با این مساله اقداماتی را همچون پیمایش میزان مصرف تاکسی ها و خودروهای حمل بار که سهمیه بیشتری دارند انجام داده است اما بعضا بازهم دیده می گردد که این کار در بعضی از صندلی های سوخت رواج دارد.

گاهی نیز ممکن است متصدی صندلی پیشنهاد استفاده از مکمل های سوخت را بدهد اما حاضر نباشد حتی قوطی خالی مکمل سوخت را به مشتری نشان دهد یا حتی دیده شده که قوطی های خارجی با موادی نامعلوم از قبل پر شده و به مشتری با قیمت بالا فروخته می گردد و این در حالی است که مسوولان بارها اعلام نموده اند که هیچ کدام از خودروهای موجود به مکمل های بنزینی احتیاج ندارند و لازم نیست که افراد از این مواد افزودنی و مکمل های بنزین استفاده نمایند.

تاکید شرکت ملی پخش فراورده های نفتی این است که سوخت توزیعی احتیاجی به مکمل ندارد، این موضوع مربوط به تمام خودروها حتی خودروهای خارجی می گردد و عرضه مواد افزودنی و مکمل های بنزین در صندلی های سوخت مورد تأیید این شرکت نیست.

حتی استفاده از مکمل هایی که استاندارد کافی نیز دارند، توصیه نمی گردد؛ چراکه بنزین عرضه شده در تمام صندلی های عرضه سوخت کشور مطابق با استانداردهای شرکت ملی پالایش و پخش، فراوری و توزیع می گردد.

فاطمه کاهی - سخنگوی شرکت ملی پخش فراورده های نفتی - در مورد اتفاقاتی که در این راستا در صندلی ها می افتد،گفت: در بازرسی هایی که به صورت دوره ای از صندلی های سوخت انجام می گردد موضوع استفاده از چند کارت سوخت نیز مورد توجه قرار می گیرد و اگر موردی مشاهده گردد قطعا با آن برخورد خواهد شد.

وی با بیان اینکه افراد نیز می توانند این مساله را با سامانه 09627 در میان بگذارند، اظهار کرد: اگر در این زمینه افراد دچار مشکل شدند و اپراتورها کارت صندلی را در اختیار آن ها قرار ندادند می توانند شکایت خود را به این سامانه اعلام نمایند و مطمئن باشند که شکایت آن ها قطعا پیگیری خواهد شد.

کاهی با تاکید بر اینکه صندلی ها موظف هستند کارت سوخت صندلی را در اختیار افرادی که قصد دارند به صورت آزاد بنزین بزنند قرار دهند، گفت: روی عملکرد اپراتور ها نیز نظارت ویژه وجود دارد اما با این حال افراد نیز می توانند هرگونه تخلف در پمپ بنزین ها را گزارش دهند.

وی در مورد استفاده از مکمل های بنزین نیز گفت: استفاده از این مکمل ها برای هیچ خودرویی توصیه نمی گردد و عرضه مواد افزودنی و مکمل های بنزین مورد تأیید شرکت ملی پخش نیست.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1384

به "حواستان باشد سرتان کلاه بنزینی نرود!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حواستان باشد سرتان کلاه بنزینی نرود!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید