افسردگی تولد چیست و چرا در سالروز تولدمان غمگین می شویم؟

به گزارش مجله مدیریت ناب، چرا بعضی از مردم در روز تولد خود غمگین می شوند؟ افسردگی تولد یا بلوز تولد، به احساس غمگینی، بی علاقگی یا بی اعتنایی به جشن گرفتن یا فکر کردن به تولدتان اشاره دارد.

افسردگی تولد چیست و چرا در سالروز تولدمان غمگین می شویم؟

علاوه بر تجربه غم و اندوه، افسردگی تولد بعلاوه می تواند شامل احساس کم انرژی بودن یا تمرکز بر گذشته باشد، از جمله همه چیزهایی که ممکن است تا کنون انجام داده باشید یا نداشته باشید. این احساسات ممکن است در روزهای منتهی به تولد فرد، در روز واقعی و مدتی پس از آن نیز بروز نمایند.

این مقاله به آنالیز برخی از علل و نشانه های احتمالی افسردگی تولد می پردازد و راه هایی برای کنار آمدن با احساس غم و اندوه در روز تولد و حوالی آن ارائه می کند.

افسردگی تولد و سایر شرایط سلامت روان

آیا افسردگی تولد با یک شرایط سلامت روان مرتبط است یا موقتی است؟ دکتر ارنستو لیرا دلا روزا، روانشناس بالینی مجاز و عضو گروه مشاوره رسانه ای در بنیاد تحقیقات امید برای افسردگی، می گوید: راهنمای تشخیصی ما (DSM-5) افسردگی تولد را به عنوان یک اختلال سلامت روان نمی شناسد.

با این حال، او خاطرنشان می نماید که این بدان معنا نیست که افراد در طول روز تولد، افسردگی یا غمگینی را تجربه نمی نمایند.

افسردگی روز تولد می تواند با سایر اختلالات سلامت روان، مانند افسردگی یا اضطراب مرتبط باشد. برای افرادی که سابقه افسردگی دارند، غیرمعمول نیست که در طول روز تولد خود نیز غمگینی را تجربه نمایند.

علل و دلایل بالقوه

برای برخی، ممکن است به تجربیات منفی قبلی در خصوص تولد مرتبط باشد. دیگران ممکن است به زندگی خود فکر نمایند و ممکن است احساس نمایند که در آن سن خاص در جایی هستند که نمی خواستند باشند. برای دیگران، تولدها ممکن است در مواقعی اتفاق بیفتد که در شرایط سختی قرار دارند.

اگر فردی در زندگی خود ضربه روحی را تجربه نموده باشد، بسته به زمینه و مدت زمانی که این ضربه را تجربه نموده است، ممکن است تولد خود را به عنوان یک محرک تجربه کند.

ممکن است دلایل مختلفی وجود داشته باشد که چرا ممکن است فردی افسردگی تولد را تجربه کند. سایر دلایل بالقوه برای اینکه چرا ممکن است شخصی در روز تولد خود احساس ناراحتی کند ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • افسردگی
 • اضطراب
 • ترس از پیر شدن
 • تاریخچه خانوادگی در روز تولد در دوران کودکی

دکتر لیرا دلا روزا می گوید: همه این ها و بسیاری دلایل دیگر می توانند به احساس غم و اندوه در طول تولد یاری نمایند. او خاطرنشان می نماید که همه این دلایل طبیعی و معتبر هستند.

علائم

دکتر لیرا دلا روزا می گوید بسیاری از علائم مربوط به افسردگی تولد شبیه علائم افسردگی معمولی است. بنابراین، چگونه می توانید بفهمید که افسردگی تولد دارید یا دائمی است؟

علائم خاصی ممکن است به شما هشدار دهد که در حال تجربه بلوز تولد هستید، از جمله موارد زیر:

 • تغییر در خلق و خوی شما که ادامه دارد و چندین روز در اطراف تولد شما ادامه پیدا می نماید.
 • بیش از حد معمول احساس پستی، سرخوردگی یا غمگینی می کنید.
 • گریه کردن بیشتر از حد معمول
 • نشخوار فکری در خصوص گذشته و اهداف محقق نشده (مثلاً ازدواج نکردن یا بچه دار نشدن)
 • تاکید بر اینکه چقدر زمان برای زندگی کردن دارید.
 • نداشتن انرژی یا انگیزه زیادی برای انجام کارها
 • عدم علاقه به انجام کاری که معمولاً از آن لذت می برید.
 • تغییرات در خواب
 • تغییرات در اشتها
 • مشکل در تمرکز یا توجه
 • گرفتگی یا درد فیزیکی
 • می خواهید از روز واقعی تولد خود اجتناب کنید.
 • بی علاقگی به جشن تولد (مثلاً رد کردن یا امتناع از برنامه های جشن گرفتن با دوستان یا خانواده)
 • تمایل به منزوی کردن خود

چگونه با افسردگی تولد مقابله کنیم

درمان ها و مکانیسم های مقابله ای مختلفی وجود دارد که می توانید از بین آنها انتخاب کنید که ممکن است به درمان افسردگی تولد شما یاری کند و به سادگی هرگونه احساسات منفی را کاهش دهد.

برای کاهش غم تولد خود و درک بهتر اینکه آنها از کجا می آیند، می توانید از هر یک از این استراتژی های ذکر شده در زیر بهره مند شوید.

اجازه دهید احساسات شما فوران کند

ما تمایل داریم که تولدها را با جشن ها و تجربیات مثبت مرتبط کنیم و این ممکن است برای همه صادق نباشد. بنابراین، اگر در این مدت احساس هیجان یا خوشحالی نمی کنید، به خود اجازه دهید تا با غم و اندوه خلوت کنید.

به خودتان اجازه دهید تا احساساتتان را بدون قضاوت احساس کنید، می تواند به شما یاری کند تا معنای عمیق تر پشت آن را پردازش کنید و شاید کمی از اندوهی که احساس می کنید تسکین یابد.

مطلعی و شفقت به خود را تمرین کنید

مطلع شدن از تجربه خود و مهربانی با خود در طول این فرآیند مهم است. دکتر لیرا دلا روزا توصیه می کند که درون خود را کنکاش کنید و فهرستی از احساسات، افکار و مناطقی که در بدنتان تنش دارید را جمع آوری کنید تا بهتر درک کنید که ممکن است در چه شرایطی قرار داشته باشید.

اگر مطلعی خود را در خصوص احساسات خود افزایش دهیم، می توانیم به آن نزدیک شویم

این احساسات را با ترحم دکتر لیرا دلا روزا می گوید: ما می توانیم خود را آرام کنیم و به خود یادآوری کنیم که انسان هستیم و وقتی طیفی از احساسات را احساس می کنیم، هیچ اشکالی ندارد.

زمانی که سعی می کنیم از احساسات دوری کنیم، ممکن است شدت هیجان را افزایش دهیم و تا زمانی که آن را پردازش نکنیم به احساس آن ادامه خواهیم داد.

درباره تجربه خود با کسی که به آن اعتماد دارید صحبت کنید

احساسات خود را به یکی از دوستان یا اعضای خانواده بیان کنید. ممکن است فردی که می شناسید در طول روز تولدش دچار چنین مسئله ای گردد که شنیدن آن می تواند تأییدنماینده باشد. دیگران ممکن است بتوانند گوش نمایند و به شما یاری نمایند احساس بهتری داشته باشید.

در هر صورت، راحت بودن و آسیب پذیر بودن در خصوص احساس تان با کسی که مایل است فضایی را برای تخلیه در اختیار شما قرار دهد، می تواند تسکین دهنده باشد.

هر طور که احساس راحتی می کنید جشن بگیرید

دکتر لیرا دلا روزا می گوید: برخی از افراد ممکن است به خاطر این احساس گناه در زمانی که عزیزان یا دوستانشان می خواهند جشن بگیرند و برنامه ریزی نمایند، احساس گناه نمایند، به همین دلیل شخص در تولدش ممکن است بخواهد از این نوع جشن ها اجتناب کند.

او افرادی را که چنین احساسی دارند تشویق می کند تا احساسات، خواسته ها و نیازهای خود را در خصوص روز تولدشان به زبان بیاورند و کاری که باعث بدتر شدن احساس گناه در آنها گردد، انجام ندهند.

این روز شماست، پس هر کاری که با آن احساس راحتی می کنید انجام دهید، چه این که احساسات منفی خود را پشت سر بگذارید تا با عزیزانتان جشن بگیرید یا در خانه بمانید تا از خود مراقبت کنید.

با فعالیت های سالم برای تولد خود آماده شوید

دیگران ممکن است از اذعان به اینکه ممکن است در طول روز تولد غمگین شوند سود ببرند و برخی چیزها را برای یاری به کاهش یا شدت غم و اندوه در محیط قرار دهند. این می تواند چیزی شبیه آماده شدن برای تولد آینده و انجام کارهایی باشد که به شما یاری می نماید با دیگران یا خودتان ارتباط برقرار کنید.

به هر حال وقتی آمادگی را انتخاب می کنید، انجام فعالیت هایی را در اولویت قرار دهید که به شما احساس خوبی می دهد و منجر به بهبود سلامت عاطفی، جسمی و روانی می گردد.

با یک درمانگر صحبت کنید

اگر می خواهید دلیل های اصلی احساس غمگینی در روز تولد خود را بیابید، با یاری یک درمانگر، احساسات عمیق تر خود را دریابید.

دکتر لیرا دلا روزا می گوید: اگر فرد احساس می کند که آماده است تا در این دلایل اساسی که چرا ممکن است افسردگی تولد را تجربه کند، تحقیق کند، توصیه می کنم درمان را امتحان کند. دیگران ممکن است بخواهند تجربیات خود را در خصوص غم و اندوه در طول تولدشان خودشان کشف نمایند و بعلاوه می توانند از صحبت کردن با یک درمانگر در هنگام کشف این تجربیات سود ببرند.

حرف آخر

اگرچه تولد معمولاً با احساسات شاد و تجربیات مثبت همراه است اما این ممکن است برای همه صادق نباشد.

اگر افسردگی تولد را تجربه می کنید، لطفاً خجالت نکشید. بسیار معمول و طبیعی است که افراد در حوالی روز تولد خود احساس غمگینی نمایند. با این حال، اگر افسردگی روز تولد شما منجر به احساسات شدید غم و اندوه، اضطراب یا انزوا گردد، ممکن است بهتر باشد برای یاری با یک متخصص سلامت روان مشورت کنید.

منبع:

verywellmind

منبع: هفت گنج
انتشار: 15 خرداد 1401 بروزرسانی: 15 خرداد 1401 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 2005

به "افسردگی تولد چیست و چرا در سالروز تولدمان غمگین می شویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افسردگی تولد چیست و چرا در سالروز تولدمان غمگین می شویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید