آیفون گیت چیست؟

به گزارش مجله مدیریت ناب، مجله دیجی کالا - مهرشاد رجبی: هرساله با معرفی آیفون های جدید، اتفاقاتی رخ می دهد که در زبان انگلیسی به طور خلاصه از فرمول نام مشکل + گیت برای نام گذاری آن استفاده می نمایند. Gate به طور خلاصه به یک رسوایی اشاره می نماید و این یعنی اتفاقی ناگوار برای محصول یا چیزی اتفاق افتاده و با چسباندن نام گیت به آن مشکل، از این رسوایی در رسانه ها یاد می گردد.

آیفون گیت چیست؟

در دنیای تکنولوژی و گوشی های هوشمند، ما گیت های زیادی داشته ایم. از زمان آنتن گیت که به مشکل آنتن آیفون 4 بستگی داشت گرفته تا باتری گیت که مشکل باتری گلکسی نوت 7 را شامل می شد و حتی Bend Gate که به مشکل خم شدن آیفون 6 پلاس اشاره داشت و در آن موقع رسوایی بزرگی برای اپل و آیفون 6 پلاس به حساب می آمد.

هر ساله با معرفی آیفون های جدید، کاربران و خبرنگاران مختلف اولین کاری که می نمایند این است که به دنبال مسائل آن بگردند و با ساخت یک گیت جدید، تیتر اخبار و رسانه ها را به خودشان اختصاص دهند و رسوایی جدید برای اپل به بار بیاورند. البته فقط اپل نیست که شامل چنین چیزی می شود اما در این مطلب می خواهیم به طور خاص مسائل آیفون را آنالیز کنیم و به دو گیت جدید که اخیرا برای آیفون XS پدیدار شده، اشاره کنیم.

اما چرا گیت های مربوط به آیفون اهمیت دارند؟

بگذارید اینطور بگوییم که از ابتدا تا انتهای سال میلادی 2017، اپل توانست 216 میلیون گوشی آیفون به فروش برساند که رقم بسیار بسیار بزرگی است. با این حجم از فروش یعنی اگر تنها 0.01 درصد از آیفون های فروخته شده مشکل سخت افزاری داشته باشند، 21600 کاربر و آیفون وجود خواهند داشت که از این مشکل رنج می برند و اپل باید مسائل تمام این 21 هزار کاربر و گوشی را رفع کند. فرقی ندارد مشکل در بخش کنترل کیفیت بوده یا در بخش فراوری، در نهایت اپل مقصر خواهد بود.

حتی اگر درصد آیفون های مشکل دار در 2017 را به 0.001 درصد هم برسانیم، (نگران نباشید ما با ماشین حساب این اعداد را حساب نموده ایم) همچنان 2160 آیفون مشکل دار فروخته شده و اپل بیش از دو هزار مشکل دارد که حل نماید. پس در نتیجه مهم نیست که چه مسئله ای در آیفون های جدید پیدا شود و چقدر بزرگ یا کوچک باشد؛ در نهایت مشتریان زیادی با این مشکل روبرو خواهند بود و این یعنی موضوع اهمیت زیادی دارد.

گیت های جدید آیفون XS چه هستند؟

سال جاری دو گیت جدید برای آیفون XS پیدا شده که یکی از آن ها Beauty Gate بوده و دیگری Charge Gate. ممکن است در چند روز اخیر خبرهایی در رابطه با این مسائل هم شنیده باشید اما بیایید به ترتیب هر کدام را آنالیز کنیم.

مشکل اول یعنی Beauty Gate تقریبا تمام iPhone XS ها را شامل می شود چرا که بیش از هرچیزی یک مشکل نرم افزاری به حساب می آید. درواقع آیفون های جدید به واسطه پردازش هایی که روی عکس های سلفی انجام می دهند، یک افکت صاف نماینده پوست در سلفی ها اعمال می نمایند که در نتیجه شارپنس عکس های سلفی کمتر شده و حتی رنگ پوست کاربران نیز کمی تغییر نموده است.

اما خب بسیاری از گوشی ها افکت های زیبا نماینده چهره را در دوربین خود دارند. این موضوع از آنجایی برای آیفون XS و آیفون XS مکس مشکل به حساب می آیند، که کاربران نمی توانند این ویژگی را خاموش نمایند. نکته بعدی اینجاست که در سال های اخیر همواره دوربین گوشی های اپل به این مشهور بوده اند که عکس های کاملا طبیعی را ثبت می نمایند و گوشی هیچ افکت یا پردازش خاصی را روی تصویر اعمال نمی نماید. این موضوع درواقع اصلا شبیه به اپل نیست و کوپرتینویی ها هم دوربین بدی را روی گوشی های خود نمی گذارند؛ اینطور نیست؟

گیت بعدی مربوط به Charge Gate می شود. این مشکل درواقع بیشتر سخت افزاری به نظر می رسد و جدی تر از مشکل Beauty Gate خواهد بود. بیوتی گیت را اپل می تواند با یک بروزرسانی نرم افزاری رفع کند اما آیا همین جمله را درباره Charge Gate هم می توانیم بگوییم؟

Charge Gate را بهتر از همه کانال آنباکس تراپی در یوتیوب نشان داده که به صورت تخصصی تر چند آیفون XS را برای مشاهده این مشکل آنالیز نموده است. مشکل اینجاست که وقتی بعضی از آیفون XS یا XS مکس ها را در حالت استندبای به شارژر وصل می کنید، گوشی شارژ نمی شود!

درواقع باید حتما نمایشگر دستگاه را یک بار روشن کنید تا شارژر آغاز به کار نموده و آیفون را شارژ کند. این یعنی اگر آیفون XS شما به این مشکل دچار است، وقتی که نمایشگر گوشی خاموش بوده و آن را به شارژر وصل می کنید، باید یک بار هم روی نمایشگر گوشی تان تپ کنید تا نمایشگر روشن شده و شارژر آغاز به شارژ کردن گوشی کند.

هنوز نمی دانیم که این مشکل صد درصد سخت افزاری بوده یا این هم با بروزرسانی نرم افزاری قابل حل است اما هرچه باشد، مشکل بزرگی به حساب می آید. تصور کنید قبل از خواب آیفون XS خود را به شارژر وصل کنید و صبح وقتی می خواهید گوشی خود را جدا نموده و روز خود را آغاز کنید، ببینید که گوشی شما اصلا شارژ نشده است!

اما اپل چطور به این گیت ها پاسخ می دهد؟

دلیل اصلی که هرساله این گیت ها سر و صدای زیادی ایجاد می نمایند، بر می شود به نحوه پاسخ اپل به وجود چنین مسائلی. اپل همواره سعی می نماید این مسائل را نادیده بگیرد و بگوید شاید شما کاربران از گوشی خود به اشتباه استفاده می کنید و این گیت ها درواقع ویژگی هستند نه مشکل!

و ما اصلا شوخی نکردیم؛ اگر یادتان باشد زمانی که آیفون 4 مشکل آنتن دهی داشت، اپل یک بیانیه منتشر کرد و در ابتدا گفت که آیفون 4 بهترین گوشی هوشمندی است که تا کنون عرضه شده است. بعد گفته شد که آیفون 4 بهترین آنتن موبایلی در بین تلفن های هوشمند را دارد. سپس گفته شد که اگر گوشی را در شرایط خاصی در دست بگیرید، آنتن گوشی کمی ضعیف شده اما خب همه گوشی های هوشمند این مشکل را دارند ولی ما یک بروزرسانی نرم افزاری عرضه می کنیم که اگر گوشی را درست در دست نگرفتید، خطوت آنتن در حال نمایش کم نشوند!

در خاتمه هم گفتند که مشکل خاصی نیست و آیفون 4 بهترین گوشی هوشمندی است که هم اکنون می توانید بخرید. چندی بعد هم اپل بامپرهایی پلاستیکی برای این گوشی عرضه کرد تا مشکل آنتن دیگر به وجود نیاید.

با این سابقه از اپل، ما همین الان هم انتظار داریم اپل بیانیه جدیدی درباره مسائل آیفون XS منتشر کند و به همین شکل آن مسائل را نه تایید و نه رد کند. حتی می توانیم متن این بیانیه را هم حدس بزنیم.

احتمالا اپل درباره این مشکل می گوید:

کاربران عزیز آیفون XS و iPhone XS Max. قبل از هرچیزی باید بگوییم که این گوشی ها بهترین تلفن های هوشمندی هستند. همچنین محض اطلاع تان iPhone XS و iPhone XS Max پرفروش ترین آیفون های بزرگ و کوچکی هستند که تا کنون عرضه شده اند. ما به تازگی متوجه شدیم که این گوشی رفتاری خاص در هنگام شارژ از خود بروز می دهد که تعداد کمی از آیفون های جدید فروخته شده به آن دچار هستند. این رفتار کمی متفاوت به نظر می رسد اما بیش از آنکه اشکال باشد، یک ویژگی در آیفون های جدید است. جای نگرانی نیست چرا که اگر مایل باشید ما یک بروزرسانی نرم افزاری برای آن عرضه می کنیم تا این رفتار را تغییر دهیم. بار دیگر تاکید می کنیم که آیفون XS بهترین گوشی هوشمندی است که وجود دارد.

گرچه این بیانیه بیشتر جنبه طنز داشت اما اگر اپل دقیقا همین متن را هم منتشر کند، مردم باز هم آیفون های جدید را خریداری می نمایند چراکه میزان وفاداری کاربران اپل به محصولات این شرکت بی نظیر است و در هیچ شرکت و حوزه دیگری شاهد آن نیستیم. اما خب این میزان از وفاداری هم چیز عجیبی نیست.

اگر کمی به عقب تر و زمان پیداش باتری گیت در گلکسی نوت 7 برگردیم که باعث می شد این گوشی حتی در جیب کاربران هم منفجر شود (عکس پایین)، بازهم سامسونگ گوشی های کاربران را تحویل گرفت و 95 درصد خریداران گلکسی نوت 7 حاضر به تعویض گوشی خود با یک گوشی دیگر سامسونگ شدند که وفاداری فوق العاده کاربران به این برند را نشان می دهد. درواقع مشکل باتری نوت 7 شاید بدترین مسئله ای بود که برای یک گوشی می توانست به وجود بیاید.

شما حتی نمی توانستید این گوشی را به بعضی مکان های عمومی یا حتی درون هواپیما ببرید که این موضوع رسوایی بزرگی برای سامسونگ به بار آورد اما همچنان 95 درصد کاربران این گوشی، باز هم سامسونگ را انتخاب کردند.

بنابراین عجیب نیست با وجود Beauty Gate و Charge Gate، باز هم کاربران محصولات اپل به این شرکت شانسی دوباره بدهند و گوشی های بعدی یا حتی آیفون های کنونی با این مسائل را هم خریداری نمایند. چنین مسائلی همواره پیش می آیند و به همین دلیل است که گارانتی و واحد کنترل کیفیت برای گوشی ها و دیگر محصولات الکترونیکی وجود دارد. اینکه انتظار داشته باشیم یک محصول الکترونیکی بدون هیچ گونه مسئله ای عرضه شود، خیلی دو از انتظار است.

در خاتمه همواره هستند کسانی که به محض عرضه محصولات جدید دنبال مسائل آن ها گشته و یک گیت جدید به وجود بیاورند. سال آینده و برای محصولات مهم دیگر شرکت ها هم باید منتظر پیدایش گیت باشیم و راستش را بخواهید، این چیز بدی نیست؛ بلکه باعث پیشرفت این حوزه شده و در نهایت به نفع کاربران تمام می شود.

منبع: برترین ها
انتشار: 13 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 223

به "آیفون گیت چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیفون گیت چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید