هاشمی مقدم: تغییر سرمربی تیم ملی باید با دلیل صورت بگیرد، نیاز به سبک فوتبالی مشخص داریم

به گزارش مجله مدیریت ناب، بازیکن پیشین تیم ملی فوتبال می گوید که تعویض سرمربی فاکتورهای مختلفی دارد و اگر قرار به این کار است باید دلیل آن تعیین باشد.

هاشمی مقدم: تغییر سرمربی تیم ملی باید با دلیل صورت بگیرد، نیاز به سبک فوتبالی مشخص داریم

امیر هاشمی مقدم در گفت وگو با خبرنگار ورزشی خبرنگاران در خصوص پیروزی تیم ملی مقابل عراق و صعود به مرحله نهایی انتخابی جام جهانی 2022 قطر گفت: در درجه اول به فوتبال ایران و ملی پوشان بابت پیروزی و صعودمان که مستحق آن بودیم، تبریک می گویم. این برد و صعود برای شخصیت فوتبال کشورمان خیلی مهم بود.

وی افزود: ابتدای بازی مشخص بود که دو تیم برای یکدیگر کمین کرده بودند و انتظار داشتند یکی اشتباه کند. البته که اگر دو تیم را روی ترازو بگذاریم، کفه ترازو به سمت ایران سنگینی می کرد، چون حفظ توپ ما بیشتر بود و کنترل بازی را در اختیار داشتیم، در شرایطی که عراق منتظر اشتباه ما، ضد حمله و رسیدن به گل از روی ضربه ایستگاهی بود. در این بازی کارهای اشتباه و پاس اشتباه زیاد داشتیم. در مسابقاتی به این شکل که فشار زیاد است، به خصوص برای ایران که حتماً باید به برد می رسید، پیروزی یک بر صفر و داشتن حداقل سه موقعیت صد درصد گل، خیلی ارزش دارد.

این کیفیت فوتبال ایران بود که باعث پیروزی ما شد و مقابل تیمی که دور رفت مقابل آنها باخته بودیم، اشتباه نکردیم. بازیکن سابق تیم ملی ضمن بیان این جمله تأکید کرد: دیدار مقابل عراق، ارزش بالایی داشت که سرگروه را مشخص می کرد و در این بازی کیفیت فوتبال ایران در زمین صحبت کرد. کیفیت ما آنقدر خوب بود که می شد دو تیم مختلف را مقابل عراق بازی دهیم. شاید ترکیبی که سرمربی تیم ملی مقابل عراق گذاشته بود، دلخواه من نبود، اما او حق دارد که ترکیب را انتخاب کند.

هاشمی مقدم با اشاره به سبک بازیکنان هجومی تیم ملی گفت: وقتی بازیکنانی مثل علیرضا جهانبخش، علی قلی زاده، سردار آزمون و مهدی طارمی را در خط جلو دارید، این بازیکنان باید تغذیه شوند و برای تغذیه آنها باید از خط عقب زمین شروع به کار کنیم. یعنی نقش مدافعان میانی برای بازیسازی بسیار مهم است، اما تصور من این است که اسکوچیچ در بازی با عراق مدافع مارکر می خواست و به جای تغذیه مهاجمان، ترجیح داد قسمت هجومی تیم را به خود مهاجمان بسپارد و مطمئن بود که در حملاتی که داریم به یکی دو گل می رسیم؛ اگر نقشه چنین بوده، نقشه پیروزی بود و به نتیجه هم رسیدیم.

وی در پاسخ به این سؤال که معتقد است چون ایران نیاز به گل نخوردن و کسب 3 امتیاز داشته اسکوچیچ سعی کرده به جای مدافعان بازیساز از مدافعانی بهره مند شود که کارکرد دفاعی بیشتری دارند تا خط دفاعی را مستحکم تر کند، گفت: دقیقاً همینطور است و همیشه می گویند مربی برنده حق دارد. همانطور که گفتم اگر نقشه اسکوچیچ این بوده، نقشه پیروزی داشت و ما به غیر از دو گلی که زدیم، دو سه موقعیت دیگر هم داشتیم. در هر صورت یک بر صفر با چهار بر صفر، سه امتیاز دارد و وقتی در چنین مسابقه ای یک بر صفر را حفظ می کنیم و سه چهار موقعیت خوب گلزنی هم داریم، کیفیت فوتبال مان را نشان می دهیم.

این مدرس و دارنده مدرک مربیگری فوتبال اروپا اظهار داشت: فراموش نکنیم که بازی تدارکاتی نداشتیم و اسکوچیچ فرصت چیدن بازیکنان، ایده دریافت از آنها و رسیدن به شناخت تاکتیکی را نداشت و شاید تنها شناخت او از نظر فیزیکی بازیکنان بود و اینکه به دلیل سابقه کار در فوتبال ایران، از بازیکنان شناخت داشت. شاید به دلیل همین شناخت نیاز به انجام مسابقه محبت آمیز نداشت تا تیمش را آماده تر در اختیار داشته باشد و از بازی هنگ کنگ به نام بازی تدارکاتی برای مصاف با بحرین و از بازی با کامبوج به نام بازی تدارکاتی برای مصاف با عراق استفاده کند.

هاشمی مقدم افزود: اگر دقت کرده باشید، در سه بازی اول نیمه نخست خوبی نداشتیم، اما مقابل عراق کنترل بازی در نیمه اول و کنترل توپ و زمین در اختیار ما بود. این عراق بود که نمی دانست باید چه کار کند و ما محیط بازی را در اختیار گرفته بودیم. این موضوع باعث شد عراق دستپاچه و بلاتکلیف شود و در این دستپاچگی حریف، یک گل فنی بسیار خوب زدیم. به اصطلاح گل کوچیکی توانستیم دروازه عراق را باز کنیم. با باز کردن بازی، بردن توپ به چپ و فوتبال تک ضرب، توپ را درون دروازه قرار دادیم.

وی به رقبای پیشین تیم ملی اشاره کرد و گفت: با تمام احترام به هنگ کنگ، همین توقع می رفت که با اختلاف دو یا سه گل این تیم را شکست دهیم. در فکر من این بود که بحرین همیشه بازی دشوارتری از عراق است و چون آنها میزبان هم بودند، این تصور فکری قوی تر شده بود. خشونت بحرینی ها نسبت به ما همیشه با عراقی ها فرق داشته، اما بحرین واقعاً مقابل ایران چیزی برای گفتن نداشت و از نظر کیفیتی و فوتبالی، فقط ما را تماشا کردند.

هاشمی مقدم افزود: بحرین مقابل ایران فقط منتظر ضد حمله زدن و منتظر بود که ما کنشی داشته باشیم تا آنها واکنشی نشان دهند. وقتی بحرین مقابل ایران قرار می گیرد، آقای گل لیگ برتر روسیه، پرتغال، یونان، دو بازیکنی که در لیگ برتر انگلیس حضور دارند و چندین لژیونر اروپایی دیگر را مقابل خود می بینید و مسلم است حرفی برای گفتن نداشته باشد. از این امتیاز و پرستیژی که داشتیم، به خوبی استفاده کردیم و آنقدر آنها را تحت تأثیر قرار دادیم که حرفی برای گفتن نداشتند. بازیکن فانتزی نداریم که بگوییم او با فاصله ای بهتر از بقیه بازیکنان بوده و همه بازیکنان ما خوب بودند. کسی عار نمی دید که تکل بزند یا بیشتر از بقیه سختکوشی کند و همه در یک سطح تلاش می کردند.

فرمول و تفکری که دراگان اسکوچیچ داشت برای ایران 12 امتیاز آورد. این مربی فوتبال با بیان این جمله به خبرنگاران گفت: فراموش نکنیم که سه ماه دیگر باید وارد مرحله بعدی شویم و تا آن موقع باید به یک شکل و سبک فوتبالی مشخص برسیم. این مسئله نیاز به بازی های تدارکاتی دارد و باید سازمان یافته تر و با برنامه تر کار کنیم. اکنون سرمربی تیم ملی از تیمش شناخت خوبی پیدا کرده، با این حال جلوی این چهار تیم می توانیم 70 درصد در زمین حریف فوتبال بازی کنیم و حتی بدون دفاع وسط بازیساز هم به گل برسیم، اما باید مقابل کره جنوبی، استرالیا یا عربستان سبک دیگری داشته باشیم؛ اگر چه فراموش نکنیم که شما حتی برای برد مقابل هنگ کنگ هم باید زحمت بکشید، بازی کنید تا پیروز شوید. مثلاً در بازی با کامبوج وقتی 9 بر صفر جلو بودیم، توپی را لو دادیم که امیر عابدزاده ناراحت شد و به مدافعان اخطار داد که نباید اشتباه کنند و گل بخوریم که این تفکر خیلی با ارزش است.

هاشمی مقدم ادامه داد: اکنون وقت این است که کادرفنی و بازیکنان لذت ببرند و باید از این نتیجه شاد باشند. صعود کردیم و خیال مان راحت شد و باید برنامه ریزی درستی صورت بگیرد که با بازی های محبت آمیز و استراتژی درست بتوانیم پست های مختلف را بشناسیم و پیروزیت خوبی در مرحله بعدی داشته باشیم. در مجموع آنالیز کردن این چهار بازی کار بسیار مسئله ای است، چون سه گل به هنگ کنگ، سه گل به بحرین، 10 گل به کامبوج و یک گل به عراق زدیم و فقط یک گل دریافت کردیم. در مجموع 17 گل زدیم و یک گل خوردیم که آنالیز این چهار بازی را سخت می کند، اما نتیجه پیروزیت آمیز بوده و اکنون مهم ترین مسئله قدم بعدی ماست.

وی در پاسخ به این سؤال که اسکوچیچ برای اولین بار در این اردو تمام بازیکنان را در اختیار داشت و آیا با حضور بلند مدت در اردو به شناخت روحی از بازیکنان رسیده و توانسته به لحاظ عاطفی به آنها نزدیک شود، گفت: اسکوچیچ هیچ وقت فرصت کافی نداشت که به جز فوتبال، به لحاظ شخصیتی بازیکنان را بشناسد. امیدوارم این فرصت پیش آمده باشد که بازیکنان و کادرفنی، از یکدیگر شناخت پیدا کرده و به لحاظ روحی به هم نزدیک شده باشند و سرمربی تیم به شناخت از نوع تمرین کردن بازیکنان رسیده باشد. مهم تر از همه تیم شدن است که امیدوارم این حس تیم بودن، شکل گرفته باشد. سخت است از دور این مسئله را تشخیص داد، اما جنگیدن بازیکنان در زمین حتی برای سانتیمترها، نشان می دهد شرایط خوب بوده و رابطه شیمیایی یا به اصطلاح احساس خوبی در تیم به وجود آمده باشد.

بازیکن پیشین تیم ملی در پاسخ به این سؤال که برخی بر این عقیده اند فدراسیون فوتبال برای مرحله بعدی باید سراغ مربی دیگری برود و آیا با این نظر موافق است یا نه، گفت: بستگی دارد این تصمیم بر چه اساسی گرفته شود. تعویض سرمربی فاکتورهای مختلفی دارد که بر اساس آن فاکتورها تشخیص می دهند مربی بماند یا نه. یکی از فاکتورهای مهم نتیجه گیری است که کار اسکوچیچ برای نتیجه دریافت با تیم ملی ساده نبود. برخورد با بازیکنان، قدرت تاکتیکی تیم، تعویض ها، برخورد با کادرفنی، تدارکات تیم و... هم اهمیت دارد. شاید یک مربی در کوتاه مدت پیروز شود، اما آنالیز کلی بگوید که مربی به لحاظ مدیریتی ضعیف است یا به لحاظ فنی ضعف دارد. در مجموع باید دید بهتر از او چه کسی است و اگر قرار به تعویض سرمربی باشد، باید با دلیل عوض شود.

هاشمی مقدم در واکنش به اینکه بسیاری از حامیان تغییر سرمربی تیم ملی معتقدند اسکوچیچ نام کوچکی برای تیم ملی ایران است و این را دلیلی برای تغییر او می دانند، گفت: شاید اسکوچیچ نام بزرگی نیست، اما ما بزرگتر از امثال رود گولیت در فوتبال نداشتیم. یکی مثل رود گولیت هیچ وقت مربی خوبی نشد، چون نام، مربیگری نمی کند، بلکه آن عشق و علاقه است که مربیگری می کند. تا دلتان بخواهد نام بزرگ در فوتبال داریم، اما اگر قرار به مربیگری نام ها در فوتبال بود، کسی مربیانی چون گواردیولا، انریکه یا فن خال را نمی شناخت. آن موقع که این افراد سرمربی تیم های جوانان شدند، کلی نام بود که می توانستند مربیگری کند، اما به این جوان های مستعد اجازه مربیگری داده شد که تبدیل به مربیان بزرگ شدند.

وی شرح داد: به نام یک مربی و مدرس فوتبال، شاید با یکسری مسائل فنی از جمله چیدمان ترکیب و حالت فوتبال اسکوچیچ موافق نباشم، اما این نظر من است و نظر او به نام سرمربی تیم ملی چیز دیگری خواهد بود. او با همین ترکیب و سبک نتیجه گرفته است. نظر من مثل این است که یک BMW آبی را دوست داشته باشم و او رنگ قرمز را بپسندد، اما نتیجه یکی است. انتقاد کردن خوب است، اما باید مرز داشته باشد. 20 سال در هلند مربیگری کردم و هر روز دوست داشتم که از من انتقاد شود تا قوی تر شوم. هیچ وقت انتقاد را شخصی نمی دیدم و شاید فردا کسی که از من انتقاد کرده بود را در خیابان می دیدم و حتی با هم قهوه می خوردیم. کسی که انتقاد می کند باید حد و مرز را بداند و انتقاد به حالت ها، ارتباطات و مسائل شخصی کسی نداشته باشد. این مرز انتقاد کردن است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 24 تیر 1400 بروزرسانی: 24 تیر 1400 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1652

به "هاشمی مقدم: تغییر سرمربی تیم ملی باید با دلیل صورت بگیرد، نیاز به سبک فوتبالی مشخص داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هاشمی مقدم: تغییر سرمربی تیم ملی باید با دلیل صورت بگیرد، نیاز به سبک فوتبالی مشخص داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید