28 درصد مساحت کشور درگیر سیلاب های طولانی و شدید

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها با بیان اینکه 28 درصد مساحت کشور دچار سیلاب های طولانی و شدید است، گفت: یک میلیارد و 900 میلیون مترمکعب سیلاب در بارش های اخیر توسط فعالیت های آبخیز و آبخوان داری جمع آوری و ذخیره سازی شده است.

28 درصد مساحت کشور درگیر سیلاب های طولانی و شدید

ابوالقاسم حسین پور در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به اینکه از سال 1330 تا خاتمه نیمه نخست سال 1397، 6996 مورد سیل بزرگ و کوچک در کشور رخ داده است، اظهار کرد: از این تعداد 1285 مورد آن در دهه 90 رخ داده است.

وی با بیان اینکه در دهه اخیر شاهد افزایش شدت وقوع سیلاب ها بوده ایم، توضیح داد: در بسیاری از مناطق کشور حجم سیلاب کاهش پیدا نموده اما بر شدت بارش ها و شدت سیلاب ها افزوده شده است. در برنامه های آبخیزداری و آبخوان داری برای مدیریت ریسک سیل با اولویت پیشگیری در سطح حوضه های آبخیز بالادست اقداماتی صورت گرفته است. بر اساس آنالیز های ما سیل در مناطقی که تحت پوشش فعالیت های آبخیزداری و آبخوان داری قرار گرفته اند به مراتب خسارت کمتری نسبت به سایر مناطق وارد نموده است.

حسین پور با اشاره به اینکه تغییرات اقلیمی سبب افزایش شدت سیلاب ها در کشور شده است، گفت: تغییر اقلیم سبب شده که حتی در کشورهایی مانند کشور ما که با خشکسالی روبرو هستند، حداقل بارش ها منجر به وقوع سیلاب گردد. دلایل دیگری مانند تغییر کاربری اراضی، تجاوز به حریم مسیل ها و آبراه ها و ساخت و سازهای غیر مجاز خسارات سیل را تشدید نموده است.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به اینکه سدسازی و پروژه های آبخیزداری و آبخوان داری با یکدیگر تفاوت های زیادی دارند، اظهار کرد: سد متولی تامین آب است و آب را در سطح زمین ذخیره می نماید ولی آبخیزداری و آبخوان داری بارش ها و سیلاب ها را به درون زمین نفوذ می دهد و آن را در زیر زمین ذخیره می نماید. در واقع آبخوان داری به دنبال حفظ و پایداری آب در چرخه طبیعت است.

وی در ادامه توضیح داد: باتوجه به بارش های خوبی که طی پاییز سال جاری رخ داد و بارش های پراکنده ای که در فصل تابستان و اوایل زمستان در کشور داشتیم، می توان گفت حدود یک میلیارد و 900 میلیون متر مکعب از بارش ها توسط فعالیت های آبخیزداری و آبخوان داری در کشور مهار شده است.

حسین پور با تاکید بر اینکه ماهیت کار آبخوان داری راهنمایی بارش ها و سیل ها به درون زمین و آبخوان های زیرزمینی است، گفت: آبخوان داری سبب می گردد که از حجم و شدت سیلاب ها در پایین دست کاسته گردد، چشمه ها و قنات ها احیا و کانون های گرد و غبار در کشور تثبیت گردد.

28 درصد مساحت کشور دچار سیلاب های طولانی و شدید است

وی با اشاره به اینکه فقط چهار درصد کشور سیل خیزی ناچیزی دارند، توضیح داد: 96 درصد مساحت کشور سطوح متفاوتی از سیل خیزی را دارند که از این 96 درصد، 28 درصد دچار سیلاب های طولانی و شدید هستند و در اولویت فعالیت های آبخیزداری و آبخوان داری قرار گرفته اند.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با بیان اینکه در حال حاضر در 11 میلیون هکتار از اراضی کشور اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوان داری به اتمام رسیده است، اظهار کرد: سال جاری نیز در 8 میلیون هکتار از اراضی فعالیت های آبخیز و آبخوان داری شروع شده است. 26 میلیون هکتار از اراضی نیز در مرحله مطالعات فاز تفصیلی و اجرایی هستند.

حسین پور در خاتمه با اشاره به اینکه در مجموع 125 میلیون هکتار از اراضی کشور نیازمند اجرای فعالیت های آبخیزداری و آبخوان داری هستند، توضیح داد: برای اینکه حداقل بارش های کشور تحت مدیریت بهیه قرار بگیرند و بتوانیم منابع زیستی کشور را قالب حوضه های آبخیز مدیریت کنیم نیازمند توجه ویژه تصمیم گیران و برنامه ریزان ارشد کشورهستیم. از آنجایی که طرح های آبخیزداری و آبخوان داری عام المنفعه و همسو با ملاحظات اجتماعی است انتظار داریم که در برنامه ششم و هفتم توسعه به آن توجه ویژه ای گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1398 شناسه مطلب: 122

به "28 درصد مساحت کشور درگیر سیلاب های طولانی و شدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "28 درصد مساحت کشور درگیر سیلاب های طولانی و شدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید