یکپارچه سازی ساختار ادارات استانی، تهیه کسری اعتبارات به تفکیک هر فصل

به گزارش مجله مدیریت ناب، وبینار بررسی مسائل اعتباری استان ها با حضور معاون توسعه مدیریت، معاونان و مدیران کل استانی صبح روز چهارشنبه 29 مردادماه در سالن فجر برگزار گشت.

یکپارچه سازی ساختار ادارات استانی، تهیه کسری اعتبارات به تفکیک هر فصل

بهگزارش خبرنگار خبرنگاران، محمد خیاطیان با تأکید بر متناسب سازی ساختار ادارت کل استانی اضافه کرد: برای ایجاد وحدت رویه و جلوگیری از سردرگمی باید این یکپارچه سازی محقق شود و استان ها ساختار خود را براساس ساختار وزارتخانه شکل دهند. استان ها نظرات و پیشنهادهای خود را در این خصوص به دفتر توسعه مدیریت ارسال کنند که تمامی نظرات در کارگروه منابع انسانی جمع بندی، تدوین و ابلاغ شود.

او گفت: جلسات متعددی نیز برای تدوین شرح وظایف برگزار شده است که پس از جمع بندی نظرات مدیران کل استانی و تدوین احکام برای تصویب به مجلس و دولت ارائه خواهد شد.

پیش بینی 50میلیارد ریالی از محل درآمدهای اختصاصی

معاون توسعه مدیریت با اشاره به شرایط نامناسب بودجه و اعتبارات وزارتخانه متبوعش بیان نمود: در سه ماهه ابتدای سال حجم درخواست های کمک برای اعتبارات جاری به طور فزاینده ای بالا رفته است، باید این نکته را متذکر شوم در صورتی که استان ها برای تأمین بودجه خود اهتمام نورزند ما کمترین ترین کمکی نمی توانیم داشته باشیم.

او شرح داد: سال گذشته برای اولین بار علاوه بر اعتبارات ردیف اصلی و سایر ردیف های مأموریتی مبلغ 570میلیارد ریال از ردیف اعتبارات اختصاصی اخذ و بین استان ها توزیع کردیم. بر اساس برآوردها سال جاری مبلغ حاصل از درآمدهای اختصاصی به بیشتر از 50میلیارد ریال نخواهد رسید. همچنین در سال گذشته میزان واریزی به خزانه 820میلیارد ریال بوده که این مبلغ در چهار ماهه نخست سال جاری 15میلیارد ریال بوده است.

خیاطیان به اختصاص اعتبار 290میلیارد ریالی نوروزگاهی در سال گذشته اشاره کرد و اضافه کرد: این اعتبار در بیشتر استان ها بابت هزینه های جاری صرف شد و با توجه به اینکه سال جاری ستاد نوروزی شکل نگرفت این ابلاغ اعتباری هم انجام نشده است. تا زمانی که موضوع کرونا حل نشود و محدودیت ها در حوزه گردشگری، برگزاری نمایشگاه ها و جشنواره ها برداشته نشود، اعتبارات نوروزگاهی در سال 99 نخواهیم داشت.

تأمین هزینه ها از طریق مازاد املاک و مستغلات

او با تأکید بر اینکه کمک ها در حد موارد اضطراری خواهد بود، اضافه کرد: هر استان کسری اعتبارات را تا خاتمه سال 99 پیشبینی و به تفکیک هر فصل تهیه و ارسال کند که با سازمان برنامه و بودجه رایزنی های لازم در این خصوص انجام شود.

معاون توسعه مدیریت در ادامه شرح داد: استان ها برای تأمین هزینه ها نباید به سازمان برنامه و بودجه دل خوش کنند بلکه از طریق منابعی که قانون اجازه داده مانند استفاده از مازاد املاک و مستغلات باید هزینه های خود را تأمین کنند.

او به اعتبارات تملک دارایی اشاره کرد و اضافه کرد: در سال 99 اعتبارات تملک دارایی 61 درصد اختصاص پیدا کرد که 75 درصد آن به صورت نقد است و از این نظر شرایط نسبت به دو سال گذشته بهتر است.

خیاطیان گفت: دولت در تأمین منابع نقد دچار مشکل است و اگر استفاده صحیحی از اسناد خزانه نکنیم دچار مشکل خواهیم شد.

دو همکاری جدید با شرکت مادرتخصصی توسعه ایرانگردی و جهان گردی

او با اشاره به برگزاری جلسات برگزار شده با شرکت مادرتخصصی توسعه ایرانگردی و جهان گردی بیان نمود: در بحث استفاده از ظرفیت اسناد خزانه، شرکت مادرتخصصی توسعه ایرانگردی و جهان گردی اعلام آمادگی کرده که البته هنوز تفاهم نامه ای امضا نشده و در مرحله مذاکره هستیم. همچنین در خصوص سامان دهی نیروهای طرحی، مقرر شده که طی قراردادی از طریق شرکت مادرتخصصی توسعه ایرانگردی و جهان گردی صورت گیرد که باید اطلاعات کامل نیروها به اداره منابع انسانی داده شود.

بخشودگی بدهی پیمانکاران

معاون توسعه مدیریت و امور مجلس در ادامه به استمهال و بخشودگی بدهی پیمانکاران اشاره کرد و اضافه کرد: بر اساس مصوبه ای که ابلاغ کردیم پیمانکاران تا خاتمه اردیبهشت ماه شامل بخشودگی شده اند و نباید در این خصوص سختگیری های بی ملاحظه صورت گیرد.

او با اشاره به اینکه در راستای یکسان سازی خدمات در حال تهیه دستورالعمل های لازم هستیم، بیان نمود: به منظور وحدت رویه و برای استفاده از ظرفیت های وزارتخانه نیاز به اطلاعات دقیق داریم که باید گزارش توجیهی مناسبی از سوی استان ها به ما ارائه شود.

اهتمام استان ها برای تهیه سند جامع نیروی انسانی

خیاطیان با تأکید بر اهمیت تهیه سند جامع نیروی انسانی در ادارات کل استانی، اضافه کرد: سند جامع نیروی انسانی در اداره کل منابع انسانی در حال تدوین است که بر اساس این سند بسکمک از مسائل ما حل خواهد شد. هر استان متناسب با شرایطی که دارد ساختار مخصوص به خود را خواهد داشت، به همین منظور ادارات کل استانی باید این سند را تهیه و ارسال کنند که ما اطلاعات را به صورت مستند به سازمان اداری و استخدامی کشور ارائه دهیم.

او در خصوص شرایط تأمین وسیله نقلیه استان ها شرح داد: در صدد دریافت مصوبه ای از دولت برای تأمین نیاز کل وزارتخانه هستیم که رایزنی ها در این خصوص اجرا شده است و امیدواریم دولت و سازمان برنامه و همکاری کنند. استان ها نیاز واقعی خود را به صورت مستند و دلیل موجه ارائه دهند.

معاون توسعه مدیریت و امور مجلس به آغاز تدوین برنامه هفتم توسعه اشاره کرد و از مدیران کل استانی درخواست کرد که از ظرفیت این برنامه استفاده کنند و نظرات و پیشنهادهای خود را برای جبران کاستی ها ارائه دهند.

در این نشست علی حاجی شیزری مدیرکل توسعه منابع انسانی و رفاه، علیرضا محمودی آشتیانی مدیر کل امور پشتیبانی، فرشته بالایی ذی حساب و مدیرکل امور مالی، مسعود اسکندری مدیرکل هماهنگی امور استان ها به ارائه شرحاتی پرداختند. همچنین مسائل اعتبارات عمرانی و هزینه ای، تأمین وسیله نقلیه، مسائل نیروی انسانی، تحقق بودجه مصوب از جمله مسائل و مسائلی بود که از سوی مدیران کل استانی ارائه شد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 15 مهر 1399 بروزرسانی: 15 مهر 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1119

به "یکپارچه سازی ساختار ادارات استانی، تهیه کسری اعتبارات به تفکیک هر فصل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یکپارچه سازی ساختار ادارات استانی، تهیه کسری اعتبارات به تفکیک هر فصل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید