کرملین: احتمال وقوع درگیری با ترکیه در سوریه مطلوب نیست

کاخ کرملین امروز (دوشنبه) اظهار داشت مقامات مسکو، به طور مرتب با آنکارا در ارتباط هستند و این ارتباط، در سطح ارتش های دو کشور نیز برقرار است. او همچنین بروز احتمالی نبرد میان نیروهای روسیه و ترکیه (در سوریه) را نامطلوب عنوان نمود.

کرملین: احتمال وقوع درگیری با ترکیه در سوریه مطلوب نیست

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این اظهارات در حالی از سوی کاخ کرملین مطرح می شود که رهبران کرد سوری، پیش تر از انعقاد توافق با دولت سوریه، با وساطت روسیه خبر داده بودند و موضوع آن، اعزام نیروهای ارتش سوریه به مرز این کشور با ترکیه بوده است.

این توافق که به منظور توقف عملیات ترکیه در شمال شرق سوریه مورد بحث نهاده شد، همزمان با خروج نیروهای باقی مانده ارتش آمریکا از شمال سوریه منعقد شد.

با این تدابیر، نیروهای دولت سوریه در نزدیکی ارتش ترکیه قرار می گیرند و این موضوع می تواند برای روسیه ناگوار باشد زیرا این کشور، از ارتش سوریه حمایت هوایی می نماید و از سوی دیگر روابط گرمی با ترکیه دارد.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین، در پاسخ به اینکه آیا مسکو بابت ورود به درگیری با نیروهای ترکیه (به دلیل حمایت از ارتش سوریه) نگرانی دارد یا نه، اظهار داشت وقوع این امر، مطلوب نخواهد بود. او در جمع خبرنگاران گفت: به این سناریو حتی نمی خواهیم فکر کنیم.

به گفته این سخنگو، مسکو پیش تر به تمام طرف ها در مناقشه سوریه هشدار داده بود از هر اقدامی که می تواند منجر به افزایش تنش ها در منطقه و تحت الشعاع قرار دریافت رویه سیاسی در آن شود، اجتناب نمایند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، اوایل امروز بروز هرگونه مشکل در کوبانی را پس از استقرار نیروهای ارتش سوریه در حوالی مرز، دور از ذهن دانست. اردوغان درخصوص آنچه که رویکرد مثبت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نسبت به اقدمات ترکیه می خواند نیز صحبت به میان آورد.

کاخ کرملین پیش از این نیز درخصوص لزوم بر طرف کردن نگرانی های امنیتی در شمال سوریه، ابراز همدردی نموده بود.

پسکوف در پاسخ به اینکه آیا اردوغان، عملیات مذکور را با پوتین هماهنگ می نموده، پاسخ داد: مقامات روسیه و ترکیه در حال ارتباط هستند. مخصوصا تماسی تلفنی (میان دو رئیس جمهوری) و مکالمه ای تلفنی میان وزرای خارجه برقرار شده است؛ درگاه های ارتباطی میان [دو] ارتش نیز برقرار است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 4 آذر 1398 بروزرسانی: 4 آذر 1398 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 468

به "کرملین: احتمال وقوع درگیری با ترکیه در سوریه مطلوب نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرملین: احتمال وقوع درگیری با ترکیه در سوریه مطلوب نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید