چین:نیروهای خارجی به گونه ای مسئولانه افغانستان را ترک نمایند

به گزارش مجله مدیریت ناب، وزیر خارجه چین در واکنش به خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان گفت: نیروهای خارجی مستقر در افغانستان باید به گونه ای منظم و مسئولانه از این کشور خارج شوند تا از تاثیرات منفی و وارد شدن آسیب جدی بر فرایند صلح و آشتی داخلی افغانستان ناشی از اقدامات شتابزده جلوگیری گردد.

چین:نیروهای خارجی به گونه ای مسئولانه افغانستان را ترک نمایند

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

از روزنامه مردم، وانگ یی سه شنبه شب در شهر شی ان واقع در مرکز چین و در ملاقات با وزرای خارجه ازبکستان و تاجیکستان که برای شرکت در نشست وزرای خارجه چین + پنج کشور آسیای میانه در چین به سر می برند، اضافه نمود: کشورهای همسایه افغانستان مانند ازبکستان و تاجیکستان باید مواضع خود را به موقع هماهنگ نمایند تا با تمام نیرو از فرایند صلح داخلی در افغانستان حمایت نمایند.

وی برای بهبود صلح در افغانستان چند پیشنهاد مطرح نمود و گفت: فرایند صلح و آشتی افغانستان ابتدا باید اصل رهبری افغانستانی ها و تعلق به افغانستان را رعایت کند. این مساله با الزامات قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل نیز منطبق و پیش شرط سیاسی برای دستیابی به صلح و سازش در افغانستان است.

وزیر خارجه چین تاکید نمود: با پیشبرد فرایند سیاسی فراگیر و بخشنده، تضمین گردد که قومیت ها و گروه های مختلف افغانستان بتوانند در فرایند سیاسی افغانستان شرکت نموده و از حقوق سیاسی برابر برخوردار باشند. این راستا صحیح برای دستیابی به صلح و سازش در افغانستان است.

وی اضافه نمود: ساختار حاکمیت افغانستان در آینده باید شرایط منحصر به فرد کشور و نیازهای توسعه را برآورده کند و نباید به سادگی از الگوهای خارجی نسخه برداری کند تا از ناسازگاری و بروز ناآرامی و آشوب جدید جلوگیری کند. این یک گزینه واقع بینانه برای رسیدن به صلح و سازش در افغانستان است.

وانگ یی اظهار داشت که هم کشورهای منطقه و هم جامعه بین الملل امیدوارند دولت آینده افغانستان بتواند سیاست اسلام میانه رو را دنبال کند و از گرایش افراطی جلوگیری کند؛ با همه انواع تروریسم مخالفت کند و اجازه ندهد نیروهای تروریست در افغانستان بار دیگر احیاء شوند و نیز بتواند روابط حسن همجواری را با کشورهای همسایه توسعه داده و به عامل مثبتی برای پیشبرد صلح و ثبات منطقه تبدیل شوند.

این مقام چینی در خاتمه تاکید نمود: به عنوان همسایگان نزدیک افغانستان، کشورهای آسیای میانه باید سهم شایسته خود را در حل و فصل نهایی مسأله افغانستان اداء نمایند. سازمان همکاری شانگهای همچنین باید نقش خود را در برقراری ثبات طولانی مدت افغانستان ایفا نماید.

دومین گفت وگوی وزیران خارجه چین و 5 کشور آسیای مرکزی امروز چهارشنبه در شهر شی آن مرکز استان شانشی به میزبانی وانگ یی، وزیر خارجه چین برگزار خواهد شد.

معاون نخست وزیر و وزیر خارجه قزاقستان به همراه وزرای خارجه قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان در این نشست شرکت می نمایند.، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 6 خرداد 1400 بروزرسانی: 6 خرداد 1400 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1576

به "چین:نیروهای خارجی به گونه ای مسئولانه افغانستان را ترک نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین:نیروهای خارجی به گونه ای مسئولانه افغانستان را ترک نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید