چالش های محمدبن سلمان با جو بایدن

به گزارش مجله مدیریت ناب، یک کارشناس مسائل غرب آسیا اظهار کرد: روابط کشورهای عربی از جمله عربستان و امارات با آمریکا یک رابطه استراتژیک است و اگر اختلاف نظرهای بین دول کشورهای عربی و بایدن وجود داشته باشد این کشورها به سرعت به سمت ترمیم روابط شان با دولت جدید مستقر در کاخ سفید حرکت می کنند.

چالش های محمدبن سلمان با جو بایدن

حسین آجرلو در گفت وگو با خبرنگاران در ارتباط با چالش های پیش روی کشورهای عربی در تعامل با دولت جدید آمریکا به ریاست بایدن گفت: گزینه مطلوب آنها برای حضور در کاخ سفید ترامپ بود و با آمدن بایدن کار برای آنها تا حدودی سخت می شود ولی آنها با توجه به این که روابط استراتژیکی با آمریکا دارند به سرعت تلاش خواهند کرد که این روابط را ترمیم کنند.

وی با بیان این که با آمدن بایدن تفاوت چشمگیری در نوع تعامل کشورهای حاشیه خلیح فارس از جمله امارات و عربستان با کاخ سفید ایجاد نمی شود، شرح داد: ممکن است آنها در حوزه تاکتیک اختلاف نظرهایی داشته باشند ولی در حوزه های کلان از جمله حفظ روابط استراتژیک با آمریکا و مهار ایران همسو با دولت جدید آمریکا هستند .

این کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان این که همانطور که اشاره شد ممکن است در اجرای این استراتژی در حوزه تاکتیک اختلاف نظرهایی داشته باشند و در چارچوب همین اختلاف نظرها ما شاهد تحولاتی باشیم، گفت: مقامات سعودی و اماراتی روابط ویژه ای با فعالان عرصه سیاست در آمریکا اعم از دموکرات و جمهوری خواه دارند و در همین چارچوب به سرعت به سمت بازسازی خود در عرصه سیاست خارجی آمریکا می فرایند.

آجرلو با بیان این که امارات و عربستان به شناخت خوبی از ترامپ دست پیدا کرده بودند و با توجه به علاقه او برای ایجاد اشتغال و فروش اسلحه به سمت خرید امنیت و تسلیحات از دولت آمریکا رفته بودند تا از این طریق آمریکا را بیشتر در منطقه درگیر کنند، ادامه داد: ولی به نظر می رسد آقای بایدن در این گونه مسائل رویکردش بیشتر مبتنی بر حقوق بشر باشد از جمله در زمینه بحث یمن و در همین چارچوب کشورهای حوزه خلیج فارس باید شیوه دیگری را انتخاب کنند تا از این طریق آمریکا را در منطقه بیشتر درگیر کنند و این یک چالش برای آنها در تعامل با دولت بایدن است.

این کارشناس مسائل غرب آسیا همچنین با بیان این که ترامپ معتقد به فشار حداکثری علیه ایران بود ولی بایدن بیشتر به گفت وگو تمایل دارد، گفت: به همین خاطر امارات و عربستان متوجه این موضوع هستند که رویکرد بایدن وترامپ برای مهار ایران متفاوت است و این ممکن است مطلوب آنها نباشد و در همین چارچوب کشورهای حاشیه خلیج فارس رویکرد انتقادی تری نسبت به دولت جدید آمریکا داشته باشند. آنها در کل به کلیت آمریکا احترام می گذارند ولی این احتمال وجود دارد به مانند دوران اوباما بیشتر از سیاست های آمریکا انتقاد کنند و به سمت همکاری با برخی از دولت های منطقه پیش بفرایند.

آجرلو ادامه داد: همچنین به نظر می رسد بایدن رویکرد جدی تری به شورای همکاری خلیج فارس دارد و تلاش می کند از طریق حل و فصل اختلافات این شورا را منسجم تر کند و این باعث تقویت موضع قطر خواهد شد.

وی با بیان این که ترامپ گزینه بسیار مطلوبی برای کشورهایی چون امارات و عربستان بود ولی با آمدن بایدن کار برای آنها مقداری سخت تر شده است ، گفت : از دیگر سو بایدن و دموکرات ها روابط ویژه ای با بخشی از قدرت در عربستان سعودی از جمله محمد بن نایف دارند و انتقاداتی نیز به عملکرد محمد بن سلمان وارد می دانند و این موضوع کار را برای محمد بن سلمان و همچنین ولیعهد امارات سخت تر می کند چرا که آنها باید به دنبال تثبیت قدرت خود باشند در حالی که در زمان ترامپ چندان با این مشکل رو به رو نبودند.

وی افزود : ولی باید در مجموع توجه داشت که روابط کشورهای عربی در منطقه خلیج فارس با آمریکا روابط استراتژیکی است و کشورهای حاشیه خلیج فارس حتی اگر نسبت به بایدن دیدگاه و نظراتی داشته باشند تلاش می کنند که این روابط را به سرعت ترمیم کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 آذر 1399 بروزرسانی: 24 آذر 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1262

به "چالش های محمدبن سلمان با جو بایدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چالش های محمدبن سلمان با جو بایدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید