شرایط سال جاری بازار اجاره بهای خانه و آپارتمان

به گزارش مجله مدیریت ناب، خبرنگاران: اغلب موجران که با محاسبه فرمول تورم عمومی اقدام به افزایش نرخ اجاره بها کردند طی دو سال گذشته، اجاره بها را فراتر از قدرت خرید معمول مستاجران افزایش دادند.

شرایط سال جاری بازار اجاره بهای خانه و آپارتمان

جهت دریافت خدمات آلاچیق روی پشت بام با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش گروه رسانه های دیگر مجله مدیریت ناب، هرچند در بخش خریدوفروش مسکن، اغلب مردم قبل از عید اقدام به خرید یا تعویض آپارتمان خود می نمایند، مستاجران و موجران از خردادماه وارد بازار اجاره می شوند تا بتوانند ملک خود را با شرایط مورد نظر اجاره نمایند یا اجاره دهند. هر سال با گرم تر شدن هوا، بازار جابه جایی ها و جابجایی مسکن نیز گرم تر می گردد. در این می ان، بازار اجاره مسکن، برخلاف بازار خریدوفروش که در دوره هایی مثل پارسال با کاهش قیمت همراه می گردد، هیچ گاه کاهش محسوس در نرخ اجاره ب ها نداشته و همواره در حد تورم عمومی جامعه و اغلب درصدی کمتر از این میزان، با رشد قیمتی روبرو شده است. این در حالی است که سال 91 و 92 برای بازار اجاره، سالی گران بود.

اغلب موجران که با محاسبه فرمول تورم عمومی اقدام به افزایش نرخ اجاره بها کردند طی دو سال گذشته، اجاره بها را فراتر از قدرت خرید معمول مستاجران افزایش دادند تا از این طریق بتوانند هزینه های ناشی از افزایش تورم عمومی را در بخش های مختلف زندگی خود جبران نمایند. در این شرایط و همزمان با کاهش قدرت خرید اجاره نشین ها، بازار واحدهای کوچک متراژ با افزایش تقاضا روبرو شد که همین افزایش تقاضا، در گام بعدی، این دسته از آپارتمان ها را با نوع دیگری از افزایش قیمت که ناشی از تعدد تقاضا در بازار این واحدها بود، روبه رو کرد.در این میان، سال گذشته، در نتیجه اتفاقات مختلفی که در مسائل کلان کشور افتاد، بازار مسکن هم به تبعیت از اقتصاد کل، دستخوش تحولاتی شد.

کاهش سه مرحله ای قیمت مسکن ناشی از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در خردادماه 92، مذاکرات هسته ای در ژنو و همچنین شرایط کلی اقتصاد کشور با مشخصه اصلی کاهش قدرت خرید و همچنین ایجاد تعادل نسبی و ثبات در بازارهای پرنوسان طلا، سکه و ارز، موجب شد انتظار عمومی جامعه به خصوص مستاجران به سمت و سوی کاهش سیر صعودی اجاره بها و تثبیت آن برود.

در این شرایط، متوسط رشد قیمت اجاره بهای مسکن از 25 درصد رشد در فصل جابه جایی ها - تابستان 92- به 7 درصد رشد در سرانجام سال رسید. اما در پی انتظاری که برای مستاجران در نتیجه کاهش قیمت مسکن در جهت تثبیت نرخ اجاره بها در سرانجام سال 92 و ابتدای سال 93 ایجاد شد و به رغم پیش بینی های کارشناسان و فعالان بازار مسکن مبنی بر عدم رشد قابل توجه قیمت ها در بازار اجاره همراستا با بازار معاملات خرید و فروش مسکن، شواهد موجود نشان می دهد، جو روانی حاکم بر بازار اجاره همچنان تابع جو حاکم بر این بازار طی دو سال اخیر است.

مستاجران و مشاوران املاک در این باره می گویند، هرچند فرایند کاهشی قیمت مسکن و پایین بودن قدرت خرید مردم در بازار اجاره در کنار پیش بینی های کارشناسان انتظار افزایش قیمت در بازار اجاره سال جاری را منتفی می نماید ولی بعضی موجران بدون توجه به شرایط موجود و به تبعیت از سال های قبل، با افزایش قیمت ها، موجب تضعیف توان مستاجران و به دردسر انداختن آنها قبل از شروع فصل جابه جایی ها شده اند.

دلیل اصلی افزایش اجاره بها

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران که پیش از این با غیرمنطقی خواندن هرگونه افزایش در نرخ اجاره بها، مشخص اجاره بها را در ارتباط مستقیم با قیمت مسکن می داند و نه سطح تورم عمومی، در این باره گفت: هرچند بر مبنای نظر کارشناسی نرخ اجاره بها ارتباط مستقیمی با قیمت مسکن دارد و بسته به شرایط و موقعیت هر واحد مسکونی براساس درصدی از قیمت مسکن محاسبه و از مستاجر دریافت می گردد اما عدم توازن بین عرضه و تقاضا در بازار اجاره باعث کم اثر شدن این قاعده در مشخص اجاره بهای مسکن شده است.

حسام عقبایی با بیان اینکه اغلب موجران به اشتباه، تورم عمومی را مبنای افزایش نرخ اجاره بها می دانند، اضافه کرد: نبود توازن بین عرضه و تقاضای مسکن باعث شده همواره برای واحدهای مسکونی که گران تر از ارزش واقعی به بازار اجاره عرضه می شوند هم مشتری وجود داشته باشد و تا زمانی که مشتری برای این واحدها وجود دارد و بین عرضه و تقاضا توازن برقرار نشده، انگیزه افزایش قیمت در بین موجران وجود دارد.

وی نبود فضای رقابتی میان موجران و انبوه سازان به منظور ساخت و عرضه واحدهای مسکونی استیجاری در قالب پروژه های اجاره داری کنترل شده را یکی دیگر از عوامل عدم امکان کنترل در بازار اجاره مطرح کرد و گفت:فقدان فضای رقابتی برای عرضه واحدهای مسکونی اجاره ای در کنار عدم توازن عرضه و تقاضا و در نتیجه وجود مشتری برای واحدهای گران تر، یکی دیگر از عواملی است که منجر به افزایش نامتعارف نرخ اجاره بها طی سال های گذشته شده است.

افزایش اجاره بها حداکثر 15 درصد

عقبایی با اشاره به جو روانی ایجاد شده پس از شروع سال در جهت افزایش نرخ اجاره بها، گفت: افزایش اجاره بهایی که پس از شروع سال 93 تا به امروز مشاهده شده است کمتر از 10 درصد بوده است.

وی درخصوص میزان معقول افزایش نرخ اجاره بها در فصل جابه جایی ها گفت: هرچند هنوز تا فصل جابه جایی ها حدود یک ماه زمان باقی مانده است اما افزایش بیش از 15 درصد نرخ اجاره، افزایشی غیرمنطقی در بازار اجاره بهای مسکن سال 93 خواهد بود.

عقبایی با تاکید بر اینکه بازار اجاره مسکن سال جاری کشش بیش از 15 درصد افزایش قیمت را ندارد، توضیح داد: امیدواریم رقم افزایش ها تا حد 10 درصد و نهایت 15 درصد باقی بماند و موجران نیز باید در این زمینه همکاری لازم را داشته باشند.

قرارداد اجاره را تمدید کنید

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران توصیه کرد: سال جاری هم پیشنهاد می گردد موجران و مستاجران با رقم توافقی و منطقی قرارداد سال گذشته خود را تمدید نمایند.

وی با بیان اینکه تمدید قرارداد با رقم منطقی به نفع هر دو طرف - مستاجر و موجر است - گفت: مستاجران و موجران می توانند با توافق منطقی از متحمل شدن هزینه های جانبی ناشی از جابه جایی مستاجر جلوگیری نمایند.

چانه زدن را نباید فراموش کنید

عقبایی همچنین با تاکید بر اینکه مستاجران همواره باید در راستای قانع کردن موجر و در جهت تعدیل قیمت ها به نفع خود چانه زنی نمایند، اضافه کرد: حق چانه زنی همواره برای مستاجر وجود دارد و موجران باید با شرایط منطقی به تعدیل اجاره بها یاری نمایند.

منبع: دنیای اقتصاد

مجله مدیریت ناب: انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر می گردد.

منبع: تسنیم
انتشار: 18 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 725

به "شرایط سال جاری بازار اجاره بهای خانه و آپارتمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط سال جاری بازار اجاره بهای خانه و آپارتمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید