نظر طحان نظیف درباره اظهارات اخیر رئیس جمهور

به گزارش مجله مدیریت ناب، هادی طحان نظیف درباره اظهارات رئیس جمهوری نوشت: مگر عصبانیت می تواند مجوز هر اقدام یا سخنی باشد؟! مردمی که گلایه مندند کجا باید صدای خود را به گوش منتخبان خود برسانند؟

نظر طحان نظیف درباره اظهارات اخیر رئیس جمهور

به گزارش گروه سیاسی مجله مدیریت ناب، هادی طحان نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان در پستی در اینستاگرام خود نوشت:

دیروز به مجلس رفتم. کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، آنالیز ایرادات شورای نگهبان به لایحه پسماند های پرتوزا را در دستور داشت. ابتدای جلسه بعضی اعضای کمیسیون، نسبت به سخنان روز یکشنبه رئیس جمهور گلایه هایی را مطرح کردند و به طرح موضوعات اختلاف انگیز توسط ایشان اعتراض کردند.

یکی از نمایندگان گفت: شعار های مردم [در اعتراض به شرایط مالی]باعث عصبانیت آقای روحانی شد و ایشان مجبور شد آن مسائل را بیان کند! من تعجب کردم و با خود گفتم مگر عصبانیت می تواند مجوز هر اقدام یا سخنی باشد؟! مردمی که گلایه مندند کجا باید صدای خود را به گوش منتخبان خود برسانند؟ در همین فکر بودم که کمیسیون وارد دستور شد و رئیس کمیسیون از من خواست ایراد شورا به لایحه را تبیین کنم.

گفتم در مواد 6 و 13 این کنوانسیون آمده است که در شرایطی، به محض درخواست طرف متعاهد مجاور، داده های کلی مرتبط با تاسیسات در اختیار آن ها قرار داده گردد یا اینکه بر اساس ماده 32، گزارش ملی مشتمل بر خط مشی ها و رویه های مدیریت سوخت مصرف شده، خط مشی ها و رویه های مدیریت پسماند پرتوزا، فهرست تاسیسات مدیریت سوخت مصرف شده، موجودی سوخت مصرف شده، فهرست تاسیسات مدیریت پسماند پرتوزا، موجودی پسماند پرتوزا و فهرست تاسیسات هسته ای در اختیار طرف های متعاهد قرار داده گردد؟! که شورای نگهبان این موارد را از جهت ایجاد زمینه نفوذ اجانب، مغایر بند 5 اصل 3 قانون اساسی دانسته بود.

پس از تبیین ایراد شورا، سئوالاتی را نیز مطرح کردم. در ادامه کارشناسان سازمان انرژی اتمی نیز توضیحاتی داشتند نظیر اینکه این کنوانسیون یک کنوانسیون تشویقی و انگیزشی است و طرفی که این داده ها را دریافت می نماید، باید شروط کنوانسیون را که نسبتا شروط سخت گیرانه ای است، رعایت کند از جمله اینکه آن کشور باید متاثر باشد، عضو متعاهد باشد، برای دریافت اطلاعات تقاضا کند و ارائه اطلاعات در حد ارزیابی ایمنی خود کشور باشد.

به هر حال با همفکری نمایندگان محترم اجمالا به راه چاره هایی جهت اصلاح مصوبه برای تامین نظر شورای نگهبان و یا حتی ارسال به مجمع تشخیص مصلحت دست پیدا کردیم، ولی مقرر شد موضوع در کمیته تخصصی آنالیز بیشتری بگردد.

البته بعضی نمایندگان هم گفتند اکنون که کشور در حال کاهش تعهدات برجامی است، تصویب چنین کنوانسیون هایی چه وجهی دارد که عرض کردم اتفاقا این سئوال در شورای نگهبان نیز مطرح بود؟!

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 دی 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 561

به "نظر طحان نظیف درباره اظهارات اخیر رئیس جمهور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نظر طحان نظیف درباره اظهارات اخیر رئیس جمهور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید