می توانیم گره کور اشتغال را باز کنیم، توسعه مراکز بین المللی از رهگذر کشورهای همسایه

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور با اشاره به اشتغال محور بودن رشته های این دانشگاه از دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور بزرگترین دانشگاه مهارتی کشور نام برد و گفت: روندی که این دانشگاه در پیش گرفته می تواند گره کور اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی را باز کند.

می توانیم گره کور اشتغال را باز کنیم، توسعه مراکز بین المللی از رهگذر کشورهای همسایه

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، دکتر سیداحمدرضا پیش بین در نشست خبری با اصحاب رسانه در استان سمنان، اظهار کرد: براساس آمارها دانش آموختگان علمی-کاربردی بیشترین اشتغال به کار را در بین دانشجویان کشور دارند.

وی از دانشگاه جامع علمی کاربردی به عنوان یک دانشگاه تقاضامحور نام برد و اضافه نمود: این دانشگاه براساس نیازهای واقعی جامعه و متناسب با تقاضایی که در بازار آموزشی وجود دارد عمل می نماید و از همین رو رصد پیوسته نیازها یکی از مهمترین ماموریت های ما در دانشگاه علمی کاربردی است.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص شیوه متفاوت ایجاد کدرشته های دانشگاهی تخصصی و کاربردی اظهار کرد: قانونگذار اجازه تعریف رشته های جدید، خاص و تخصصی را به ما داده است و در همین راستا بیش از 800 رشته خاص در دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور تدوین و تصویب شده که این رشته ها هرچند سال یک بار مورد بازنگری مجدد قرار می گیرند.

دانشگاه جامع در جست وجوی دانشگاه توسعه کیفی و مهارتی

وی با بیان اینکه هدف دانشگاه توسعه کیفی و مهارتی است ادامه داد: دانشگاه جامع طی دو سال اخیر به تدریج در حال اصلاح هرم آموزشی خود است.

وی با بیان اینکه در یک مقطع کدرشته های کاردانی دانشگاه علمی کاربردی با کدرشته های کارشناسی برابری می کرد گفت: به دنبال تغییرات آموزشی و سیاست های جدید دانشگاه، محدودکردن رشته های کارشناسی و افزایش رشته های کاردانی به عنوان یک اولویت در برنامه کاری ما نهاده شد.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور افزود: در همین راستا هدفگذاری ما برای شرایط مطلوب اعطای سهم بیش از 60 درصدی به رشته های کاردانی و کاهش رشته های کارشناسی به زیر 40 درصد است. ضمن اینکه در دروس و سرفصل های درسی هم به دنبال این هستیم که بیش از 70 درصد دروس به دروس مهارت محور و 30 درصد به دروس نظری تعلق گیرد.

پیش بین، در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار خبرنگاران در خصوص چرایی فقدان رویکرد جدی تر به تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه فراگیر گفت: در حوزه تحصیلات تکمیلی به دنبال این هستیم که با ایجاد ظرفیت های لازم در آینده به صورت پروژه محور به سمت ایجاد رشته های کارشناسی ارشد برویم البته در شرایط فعلی این مهم اولویت نخست ما نیست اما در درازمدت به این سمت حرکت خواهیم کرد.

مراکز بین المللی دانشگاه جامع توسعه می یابند

وی از توسعه همکاری های بین المللی به عنوان دیگر اولویت کاری این دانشگاه جامع در سطح ملی نام برد و اضافه نمود: دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های کشورهای منطقه و همسایه به دنبال توسعه مراکز بین المللی خود است و در همین راستا رایزنی هایی با کشورهای پیشرفته و مهارت محور نیز انجام شده است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: در آینده نزدیک شاهد توسعه همکاری های بین المللی در خصوص آموزش های مهارتی خواهیم بود.

وی از افزایش انجمن های علمی به عنوان اولویت دیگر این دانشگاه در دوره جدید نام برد و اضافه نمود: در همین راستا به دنبال این هستیم که در هر مرکز حداقل یک انجمن علمی دانشجویی داشته باشیم.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور از افزایش کانون های فرهنگی در مراکز علمی کاربردی به عنوان دیگر سیاست این دانشگاه نام برد و گفت: علاوه بر این ایجاد انجمن های ورزشی در دانشگاه ها از دیگر هدفگذاری های عمده در این بخش است.

وی با اشاره به افزایش خدمات دانشجویی در این دانشگاه اظهار کرد: سال جاری اعتباری بالغ بر 11 میلیارد تومان به منظور اعطای تسهیلات دانشجویی جذب کردیم و هر دانشجو می تواند در هر نیمسال 500 هزار تومان وام دانشجویی از این محل دریافت کند که حدود 50 درصد شهریه پرداختی هر دانشجو است.

یک وعده غذای گرم برای دانشجویان هشت استان محروم

وی از تخصیص 2.5 میلیارد به غذای دانشجویی در نیمسال اول سال جاری اطلاع داد و گفت: البته دانشجویان هشت استان محروم و کمتر برخوردار از اعتبارات غذای دانشجویی بهره مند هستند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور ادامه داد: قرار است در آینده تا 40 درصد دانشجویان مراکز علمی کاربردی کشور از یک وعده غذای گرم بهره مند شوند.

وی از الزام دانشگاه های علمی کاربردی استان ها به تدوین برنامه های راهبردی سه تا پنج ساله اطلاع داد و اضافه نمود: مراکز دانشگاهی باید برنامه راهبردی را متناسب با ظرفیت های بومی استان خود تدوین نمایند.

دکتر پیش بین بر لزوم تغییر و اصلاح برخی رشته ها تاکید و توضیح داد: برخی مراکز دانشگاهی بیش از 10 سال است که یک سری رشته ها را بدون بازنگری در خاتمه هر دوره مجدد درخواست می نمایند در صورتی که هر رشته در هر پنج سال یک بار نیازمند بازنگری است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1398 شناسه مطلب: 120

به "می توانیم گره کور اشتغال را باز کنیم، توسعه مراکز بین المللی از رهگذر کشورهای همسایه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "می توانیم گره کور اشتغال را باز کنیم، توسعه مراکز بین المللی از رهگذر کشورهای همسایه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید