صالحی: پیش بینی لازم برای برهم خوردن برجام را نموده ایم، 11 تن آب سنگین به عمان فرستاده شده

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: وقتی وارد مذاکره شدیم همیشه برهم خوردن برجام را مد نظر داشتیم و چنانچه روزی برهم بخورد به اعتبار اینکه نمی گردد به طرف مقابل اعتماد کرد، پیش بینی های لازم را کردیم، اما نمی توانیم این مسائل را علنی مطرح کنیم.

صالحی: پیش بینی لازم برای برهم خوردن برجام را نموده ایم، 11 تن آب سنگین به عمان فرستاده شده

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش خبرنگاران، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در حاشیه مراسم سالگرد شهید شهریاری از دانشمندان هسته ای کشورمان،در خصوص تصویب قانون تمدید تحریم های 10 ساله جمهوری اسلامی ایران در کنگره آمریکا گفت: این قانون باید به تایید سنا و امضای رئیس جمهور آمریکا برسد که در صورت طی شدن این مراحل درباره عملیاتی و اجرایی شدن آن قطعاً نقض برجام شکل خواهد گرفت.

وی گفت: در کمیته ای که به ریاست آقای روحانی در این خصوص برگزار گردید، پیش بینی لازم در این زمینه انجام شده و در زمان مقرر و لازم قرار شد بنابر ارزیابی و رصدی که می گردد و تحلیل ها راجع به این اقدام کنگره آمریکا نظر کمیته اعلام گردد. فعلاً در حال ارزیابی بوده و بطور جد، این موضوع را مدنظر قرار داده ایم.

رئیس سازمان انرژی اتمی در خصوص سوال خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در خصوص بازگشت پذیری فعالیت های صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی ایران در صورتیکه طرف مقابل نقض برجام کند، تاکید نمود: ما پیش بینی های لازم را در این خصوص نموده ایم.

وی توضیح داد: وقتی وارد مذاکره شدیم همیشه این موضوع را مد نظر داشتیم و چنانچه روزی برجام برهم بخورد به اعتبار اینکه نمی گردد به طرف مقابل اعتماد کرد ما پیش بینی های لازم را کردیم، اما نمی توانیم این مسائل را علنی مطرح کنیم.

صالحی توضیح داد: همانطور که رهبر معظم انقلاب گفتند ما در فاصله یک و نیم ساله می توانیم به حجم قابل توجهی از ظرفیت غنی سازی برسیم، ولی دلمان نمی خواهد به برجام خدشه ای وارد گردد که ما بخواهیم واکنش نشان دهیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی از برجام بعنوان تحول در یک پارادایم جدید در تعاملات بین المللی یاد کرد و گفت: همه از آن بهره مند شدند، هم جمهوری اسلامی ایران، هم طرف مقابل، هم منطقه و هم دنیا، اگر طرف مقابل بخواهد بدعهدی و بدقولی کند، طبق فرمایش صریح رهبر معظم انقلاب با تدبیر و هوشیاری و توانمندی این کار را پیش می بریم و امیدواریم که طرف مقابل وارد این عرصه نگردد چرا که بازنده اصلی آنها خواهند بود و افکار عمومی دنیا متوجه خواهد شد که آنها نقض برجام نموده اند.

وی همچنین با اشاره به اینکه امیدواریم رئیس جمهور جدید آمریکا در چارچوب واقعیت ها و حقایق موجود حرکت کند، توضیح داد: آنها نمی توانند یک معاهده بین المللی را که حمایت شورای امنیت را دارد نقض نمایند. از طرفی، برجام یک قرارداد دو جانبه هم نیست بلکه یک تفاهم نامه بین المللی است بویژه آنکه قطعنامه 2231 در این زمینه صادر شده و جنبه بین المللی پیدا نموده است. آنها سر عقل بیایند و به تعهدات خود عمل نمایند.

وی همچنین در انتها به فروش آب سنگین جمهوری اسلامی ایران اشاره ای هم کرد و گفت : 11 تن آب سنگین را به عمان فرستادیم و منتظر نامه های دیگری از شرکت های بعدی برای عرضه و فروش به خریداران بین المللی هستیم.

منبع: تسنیم
انتشار: بروزرسانی: 17 آبان 1398 شناسه مطلب: 428

به "صالحی: پیش بینی لازم برای برهم خوردن برجام را نموده ایم، 11 تن آب سنگین به عمان فرستاده شده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صالحی: پیش بینی لازم برای برهم خوردن برجام را نموده ایم، 11 تن آب سنگین به عمان فرستاده شده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید