شورای شهر قله توچال را ثبت ملی می کند ، نقش وزارت میراث فرهنگی چیست؟

به گزارش مجله مدیریت ناب، یک فوریت طرح ثبت ملی قله توچال در شورای شهر تهران تصویب شد.

شورای شهر قله توچال را ثبت ملی می کند ، نقش وزارت میراث فرهنگی چیست؟

مجله مدیریت ناب - در جلسه امروز علنی شورای اسلامی شهر تهران در توضیح طرح یک فوریتی الزام شهرداری برای ثبت ملی قله توچال گفت: در قله توچال چند پناهگاه مثل کلکچال داریم.

وی ادامه داد: توچال در حریم تهران تلقی شده است و حدود 1600 گونه گیاهی در این مناطق می روید این در حالی است که امروز تعداد کمی از این گونه های گیاهی باقی مانده است.

مسجد جامعی گفت: در خصوص توچال بارها صحبتهایی شده است و همیشه تهران را با توچال آدرس می دهند و می گویند تهران در دامنه کوه توچال شکل گرفته است.

عضو شورای اسلامی شهر تهران اعلام نمود: علیرغم همه این حرفها هیچ کاری برای حفظ این میراث نشده است و شرایط این قله و دامنه اش مناسب نیست.

مسجد جامعی گفت: ما در هفته تهران به توچال رفتیم و دیدیم در این منطقه آشفتگی هایی وجود دارد و تبلیغات نامناسبی در دامنه این قله نصب شده است.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران افزود: وقتی قله توچال ثبت ملی شود حفاظت از آن قوت میگیرد و دیگر کسی نمی تواند در آن دخل و تصرفی داشته باشد.

وی ادامه داد: توچال سالها مورد بی مهری قرار داشته و حتی در حالی که شهرداری کوهستان داریم اما باز هم توجه ویژه ای به آن نشده است.

پس از سخنان مسجد جامعی یک فوریت طرح ثبت ملی قله توچال به رأی گذاشته شد و با 17 رأی مخالف یک فوریت این طرح به تصویب رسید.

گفتنی است که شورای شهر تهران در حالی طرح ثبت ملی قله توچال را بررسی می کند که ثبت پرونده های آثار ملی در حوزه های تاریخی و طبیعی جزو وظایف وزارت میراث فرهنگی است.

منبع: چمدان
انتشار: 20 دی 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 568

به "شورای شهر قله توچال را ثبت ملی می کند ، نقش وزارت میراث فرهنگی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شورای شهر قله توچال را ثبت ملی می کند ، نقش وزارت میراث فرهنگی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید