شمار نمادهای تابلوی توافقی فرابورس به عدد 5 شد

به گزارش مجله مدیریت ناب، خبرنگاران: با درج نماد معاملاتی شرکت های قند تربت حیدریه و سرمایه گذاری امین توان آفرین ساز، شمار نمادهای حاضر در تابلوی توافقی بازار سوم فرابورس ایران به عدد 5 رسید.

شمار نمادهای تابلوی توافقی فرابورس به عدد 5 شد

به گزارش مجله مدیریت ناب به نقل از ایبنا شرکت قند تربت حیدریه به استناد ماده 36 قانوان احکام دائمی برنامه های توسعه کشور و موافقت کمیته درج شرکت فرابورس ایران به عنوان چهارمین نماد معاملاتی در فهرست اوراق بهادار تابلوی توافقی بازار سوم فرابورس ایران درج شد.

این شرکت که با شماره 11440 و در تاریخ 19 تیر سال 95 نزد سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت شده، با نماد معاملاتی قتربت در گروه قندو شکر، زیرگروه تولید شکر به عنوان چهارمین نماد معاملاتی در بازار توافقی فرابورس درج شده است.

همچنین شرکت سرمایه گذاری امین توان آفرین ساز به استناد ماده مذکور در حالی عنوان پنجمین نماد معاملاتی تابلوی توافقی بازار سوم فرابورس را به نام خود ثبت کرده است که این شرکت هم با شماره ثبت 11682 در تاریخ 13 آذر سال گذشته نزد سازمان بورس ثبت شده و حالا با نماد معاملاتی وامین در گروه سرمایه گذاری ها و زیرگروه سایر واسطه گری های اقتصادی روی تابلوی بازار توافقی فرابورس نشسته است.

این گزارش می افزاید: شرکت سرمایه گذاری افتخار سهام به عنوان نخستین نماد معاملای از تاریخ 31 اردیبهشت امسال در فهرست اوراق بهادار تابلوی توافقی بازار سوم فرابورس ایران درج شده است؛ و شرکت سرمایه گذاری لقمان با نماد معاملاتی ولقمان و شرکت اقتصادی نگین گردشگری ایرانیان با نماد معاملاتی گنگین نیز عنوان دومین و سومین نماد معاملاتی ثبت شده در این تابلو را به نام خود ثبت کرده اند.

گفتی است بازار توافقی در راستای انسجام بخشی به شرکت های جدید مشمول ماده 36 قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور تشکیل شده است. در این تابلو سهام شرکت های جدیدالورود یعنی سهام شرکت هایی که به تازگی بر اساس قانون مذکور در فرابورس ایران قابل معامله می شوند، اما پیش از آن در بورس یا فرابورس پذیرش نشده و در نتیجه سابقه لغو پذیرش ندارند، به صورت توافقی معامله می شوند.

همچنین تابلوی توافقی یک تابلو در بازار سوم فرابورس است که مکانیسم معاملات آن توافقی بوده و بر پایه حراج نیست؛ یعنی افراد در حالی بر مبنای توافق با یکدیگر در یک سامانه معاملاتی به نام سامانه توافقی، نقل وانتقال سهام و حق تقدم سهام متعلق به خود را ثبت می کنند که ثبت نقل وانتقالات از طریق ایستگاه های کارگزاران عضو فرابورس انجام می شود و دسترسی برخط یا آنلاین در معاملات تابلو توافقی وجود ندارد.

در خصوص تفاوت های بازار پایه و بازار توافقی نیز باید به نحوه انجام معاملات اشاره کرد. بر این اساس معاملات در بازار پایه بر اساس حراج است و سامانه معاملات به صورت اتوماتیک در قیمت های برابر، سفارش های قابل تطبیق را منطبق کرده و معاملات انجام می شود؛ اما در سامانه توافقی، قیمت های برابر به صورت اتوماتیک تطبیق داده نمی شود بلکه نحوه ثبت نقل وانتقالات بر مبنای توافقی است که بین خریدار و فروشنده خواهد بود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 26 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1016

به "شمار نمادهای تابلوی توافقی فرابورس به عدد 5 شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شمار نمادهای تابلوی توافقی فرابورس به عدد 5 شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید