دستور دادستان تهران به قضات برای آنالیز تمام درخواست ها تا ساعات پایانی امشب

به گزارش مجله مدیریت ناب، در راستای تداوم طرح پایش و غربالگری قضایی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری، دادستان تهران و یکصد و پنجاه نفر از قضات استان از جمله دادستان کلیه شهرستان ها، معاونین دادستان و سرپرستان نواحی دادسرا، قضات اجرای احکام و ناظر زندان در ندامتگاه تهران عظیم حضور یافتند و طی دیداری که تا غروب ادامه خواهد داشت، به پرونده های قضایی زندانیان رسیدگی کردند.

دستور دادستان تهران به قضات برای آنالیز تمام درخواست ها تا ساعات پایانی امشب

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، علی القاصی مهر در ابتدای این نشست با تبریک به مناسبت میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) و ایام خجسته دهه فجر انقلاب اسلامی گفت: امروز ما در مسئولیتی قرار داریم که باید بتوانیم پاسدار رسالت های امام (ره) و خون شهدا باشیم، خدمت به مردم از عظیمترین نعمت هایی است که نصیب ما گشته است.

دادستان تهران تاکید نمود: خدمتی برتر از دستگیری یک گرفتار و پیگیری مشکل وی وجود ندارد. هر کدام از ما می توانیم در روز حساب به این روز استناد کنیم که توانسته ایم بر اساس مسئولیتی که داشتیم گره از کار یک نیازمند باز کنیم.

وی اضافه کرد: نگاه تحولی ریاست قوه قضاییه در بازاجتماعی شدن زندانیان موجب آرامش در زندان ها و اعتماد مردم به دستگاه قضا شده که در تاریخ انقلاب اسلامی بی سابقه است.

القاصی مهر با اشاره به لزوم پایش دقیق زندانیان و استفاده از تمام امکانات و راه حل های قانونی تخفیفات قضایی گفت: در طرح پایش و غربالگری که از سیاست های تحولی قوه قضاییه بوده، با تاسیسات و ارفاقات قانونی 15 هزار نفر در کل کشور آزاد شدند که از این تعداد 4هزار نفر مربوط به استان تهران هستند.

دادستان تهران همچنین توضیح داد: رویکرد قوه قضاییه تامین امنیت و مراقبت از امنیت جامعه است و در این جهت افرادی که سابقه دار، مخل آسایش شهروندان و امنیت مردم باشند، آزاد نخواهند شد.

وی ادامه داد: بیش از 700 نفر از زندانیان استان تهران، مرتکب جرایم غیرعمد و اقتصادی بوده یا سابقه دار نیستند و حضور ما در زندان باید تاثیرگذار بوده، حقوق قانونی زندانی و خانواده وی باید مورد سنجش دقیق قرار گیرد که آیا به تمام امکانات قضایی، مددکاری، رفاهی، بهداشتی دسترسی دارد یا خیر؟

دادستان تهران اضافه کرد: رویکرد و ماموریت ما اجرای فقط حبس نیست بلکه رویکرد ترمیمی و اصلاحی بوده و باید نظارت داشته باشیم که ادامه این حبس تا چه حد کافی بوده و اجرای آن تا چه حد بر اصلاح رفتار وی و بازگشت سالم به جامعه تاثیرگذار بوده است.

این مقام عالی قضایی استان تهران گفت: هدف از اعمال مجازات تنبیه و ارعاب نیست، هدف ما اصلاح و تربیت و ترمیم رفتار است و در این جهت با نظارت بر نحوه اجرای حکم و حمایت از خانواده زندانی می توان زندانی را از ادامه مجازات معاف کرده یا پیشنهاد تبدیل و یا تخفیف مجازات و حتی انتقال به زندان باز را ارائه دهیم.

وی با تقدیر از نیکوکاران استان تهران گفت: با دستان مبارک خیرین بسیاری از زندانیان نیازمند جرایم غیرعمد آزاد شده، هم بدهی آنان پرداخت شده هم شاکی به حقوق قانونی خود رسیده است. شورا های حل اختلاف نیز یکی از ظرفیت هایی است که در بحث آزادی زندانیان موثر می باشد و بایستی بیش از پیش و با جدیت از این ظرفیت استفاده کرد.

وی همچنین به دلیل تحول عظیم طرح پایش در زندانها، تاکید نمود: این طرح باید ادامه دار بوده، مقطعی نباشد و به قضات دستور داد تمام درخواست های زندانیان تحت حوزه قضایی خود را با دقت آنالیز کنند و از تمام تخفیفات قانونی استفاده کنند.

وی همچنین گفت: تمام درخواست ها تا ساعات انتهای امشب بایستی آنالیز و دستورات لازم صادر شود و اگر باز هم درخواست هایی به لحاظ وقت یا موانع دیگر فرصت آنالیز فراهم نشد، از فردا کارگروه ویژه در دادسرای استان تشکیل خواهد شد تا هیچ درخواستی بدون رسیدگی کافی و موثر باقی نماند.

بنا به این خبر، مدیرکل زندان های استان تهران نیز ضمن خوشامدگویی و تبریک به مناسبت عید ولادت حضرت فاطمه (س) و روز زن خاطرنشان کرد: در اجرای بند 12 سیاست های کلی قضایی مبنی بر اتخاذ تدابیر لازم جهت استفاده از مجازات زندان با رویکرد حبس زدایی و تکلیف قانونی بخشنامه ریاست قوه قضاییه، تعداد 6 هزار و 312 موردکاربرگ از سوی اجرای احکام ندامتگاه تهران عظیم صادر شده که بر اساس آن تا به امروز یکهزار و 805 نفر آزاد شده اند.

سیدحشمت اله حیات الغیب ادامه داد: 322 نفر نیز از این تعداد، با مرخصی انتها حبس آزاد شده است.

وی با تشکر از این حضور جهادی قضات، اظهار امیدواری کرد تعداد متهمان کاهش یافته و زندانیانی که امروز و در این روز عزیز، چشم امید به دستگاه قضایی دوخته اند آزاد یا از تخفیفات قانونی برخوردار گردند.

بنابراین گزارش، 150 نفر قاضی تا انتها امروز در ندامتگاه تهران عظیم حضور دارند و با تک تک زندانیان ملاقات خواهند داشت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 اسفند 1399 بروزرسانی: 22 اسفند 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1434

به "دستور دادستان تهران به قضات برای آنالیز تمام درخواست ها تا ساعات پایانی امشب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستور دادستان تهران به قضات برای آنالیز تمام درخواست ها تا ساعات پایانی امشب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید