خبرنگاران اهمیت و ضرورت بازگشایی دریچه های راهنمایی آب در تخت جمشید

به گزارش مجله مدیریت ناب، شیراز-خبرنگاران- سازه باستانی تخت جمشید در معرض فرسایش آبی است که بر این اساس، ضرورت و اهمیت بازگشایی دریچه های کاخ های این مجموعه جهانی با هدف راهنمایی و دفع بارش ها مورد توجه و تاکید کارشناسان قرار گرفته است.

خبرنگاران اهمیت و ضرورت بازگشایی دریچه های راهنمایی آب در تخت جمشید

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

حمید فدایی مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار مجله مدیریت ناب اعلام کرد: فرآیند فرسایش ناشی از تاثیر عوامل محیطی به ویژه رطوبت، همیشه از مهمترین مسائل آثار سنگی در محوطه جهانی تخت جمشید بوده است که از گذشته تا کنون تخریب عمده ای را در تزیینات و ساختارهای سنگی باعث شده است.

وی ادامه داد: از جمله مهمترین راهبرد های حفاظتی پایگاه در حل این مشکل به ویژه در دو دهه گذشته بازگشایی آبراهه ها و تاثیر شیب بندی سطح کاخ ها و محوطه ها به منظور راهنمایی و دفع آب های سطحی ناشی از بارندگی بوده است.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با بیان اینکه برنامه ریزی برای حفاظت این اثر در برابر فرسایش آبی در نظر است، گفت: حجم و شدت بارندگی ها در یک سال گذشته باعث شد همکاران واحد حفاظت و بازسازی و همچنین دفتر فنی این پایگاه، نسبت به برنامه ریزی و ساماندهی محوطه ها و بازگشایی دریچه ها (منهول) منتهی به آبراهه ها به ویژه در کاخ آپادانا توجه ویژه داشته باشند.

علی اسدی عضو هیات علمی دانشگاه هنر شیراز نیز در این باره گفت: در بحث حفاظت و نگهداری از مجموعه 12 هکتاری تخت جمشید، دفع آب های سطحی از مجموعه بناها نظیر کاخ ها و حیاط ها و محوطه های بین ساختمان ها، دارای اهمیت فراوانی است.

وی اعلام کرد: با توجه به اینکه عمده دیوارهای برجای مانده در محوطه ها خشتی است و همچنین در نقاطی از آن، آثار سطحی قابل ملاحظه ای از جمله بازمانده های رنگ در دوره هخامنشی وجود دارد، دفع هر چه سریعتر نزولات جوی به گونه ای که موجب آسیب زدن به سازه ها نگردد ضرورت تام پیدا می نماید.

وی ادامه داد: در این زمینه، استفاده از شبکه های دفع آب سطح تخت گاه در دوره هخامنشی اولویت دارد که این شبکه در تمام سطح تخت گاه، گسترده شده و در دوره هخامنشی نیز کارکرد کاملی را از خود نشان داده است.

این عضو هیات علمی دانشگاه هنر شیراز گفت: طی کاوش های انجام شده در صد سال اخیر به تدریج شبکه های هخامنشی دفع آب ها شناسایی و کاربری آن احیا شده است. به این صورت که تمام آب های سطحی تخت گاه از این شبکه دفع می گردد.

اسدی اضافه نمود: یکی از اهداف کاوش هایی که در سال های اخیر در شبکه آبراهه ها صورت می گیرد شناسایی آخرین نقاط شبکه آبراهه ها به ویژه دریچه اصلی دوره هخامنشیان است که در این زمینه علاوه بر رفع کردن مشکل دفع آب در محدود نقاط باقی مانده از سطح تخت گاه ، شناخت ما را نیز در ارتباط با این بخش پنهان از معماری تخت جمشید، کامل می نماید.

یادمان تاریخی تخت جمشید که متعلق به دوره هخامنشیان است یکی از چهار اثر ثبت شده استان فارس در فهرست آثار جهانی است که در سال 1979 میلادی با شماره 114 در سازمان جهانی علمی، فرهنگی ملل متحد (یونسکو) ثبت شد.

سلسله هخامنشیان از سال 330 تا 550 پیش از میلاد حکومت کردند.

مجموعه جهانی تخت جمشید در شهرستان مرودشت و در فاصله 55 کیلومتری شمال شیراز واقع شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 28 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1083

به "خبرنگاران اهمیت و ضرورت بازگشایی دریچه های راهنمایی آب در تخت جمشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اهمیت و ضرورت بازگشایی دریچه های راهنمایی آب در تخت جمشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید