جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز دوشنبه سوم خردادماه 1400

به گزارش مجله مدیریت ناب، فرایند نزولی شاخص بورس کند شد. صبح امروز نماد های بورسی دوباره کار خود را با فرایند نزولی و کاهش قیمت سهام شروع کردند، اما بعد از گذشت چند دقیقه شاهد تحرکاتی در چند گروه از جمله محصولات شیمیایی، فلزات اساسی و فرآورده های نفتی بودیم. اتفاقی که باعث شده فرایند نزولی شاخص کند و تا حدودی متوقف گردد. احتمالا شاخص در حال ساخت خط حمایت جدید در محدوده یک میلیون و 100 هزار واحد است. چراکه درست از ساعت 9 و 20 دقیقه فرایند نزولی شاخص متوقف شده است. تا جایی که بعد گذشت 30 دقیقه از بازار، شاخص کل کاهش سه هزار و 700 واحدی را پشت سر گذاشته و به محدوده حساس یک میلیون و 104 هزار واحدی رسیده است. وتجارت، فارس، وبصادر، خساپا، خودرو، رمپنا و پارسان تا اینجای کار بیشترین تاثیر را در کاهش شاخص کل گذاشته اند. در نتیجه این اتفاق، شاخص کل 33 صدم درصد و شاخص هم وزن 21 صدم درصد عقب نشینی نموده اند.

جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز دوشنبه سوم خردادماه 1400

عزم پتروشیمی ها و فلزات برای بازگشت فرایند صعودی

به گزارش خبرنگاران، در ساعات ابتدایی معاملات امروز دوشنبه سوم خردادماه، از بین 221 نماد بورسی معامله شده شاهد کاهش قیمت سهام در 173 نماد هستیم. در این ساعات تنها 48 نماد فرایند صعودی دارند و با رنگ سبز به نقشه بازار آمده اند. در بین 122 نماد فرابورسی معامله شده در ساعات اولیه هم حدود 90 نماد ارزش سهام خود را از دست داده اند و 32 نماد کار خود را در جهت صعودی شروع نموده اند.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز دوشنبه سوم خردادماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

نمای ابتدایی نقشه بازار در معاملات امروز تفاوت زیادی با روزهای گذشته دارد. چند گروه بورسی از شر صف های فروش خلاص شده اند و رنگ سبز به خود گرفته اند. اتفاقی که باعث شده برخی نمادهای مربوط به صندوق های سرمایه گذاری ETF سهامی به جهت صعودی پا بگذارند. در کنار آنها پالایش دو درصد رشد نموده و دارا یکم نزدیک به قیمت روز قبل معامله می شوند. محصولات شیمیایی بعد از صندوق ها پرمعامله ترین گروه هستند. در این گروه شاهد افزایش قیمت سهام شپلی، پترول، شگویا، آریا، زاگرس، شتوکا، شغدیر و شرنگی هستیم. البته فارس در این جهت صعودی همراهی نمی کند. بانک ها و موسسات اعتباری همچنان شرایط بدی را تجربه می نمایند. وبصادر و وتجارت در غیاب وبملت لیدرهای بدی برای بانک ها هستند. وملل، وپست، وپارس و وشهر امروز به یاری بازارگردان هایشان از کاهش قیمت در امان مانده اند، اما بعید نیست آنها هم به عاقبت وپاسار دچار شوند. نمادی که به حمایت بازارگردانش معروف بود اما از دیروز دچار صف فروش بسیار سنگینی شده و امروز معاملات آن به حداقل رسیده است. در بین فرآورده های نفتی شاهد تشکیل فرایند صعودی آرام در نمادهای شپنا و شتران هستیم اما این فرایند شنماینده به نظر می رسد و ممکن است هر لحظه به فرایند نزولی تبدیل گردد. فلزات اساسی اغلب نزدیک به قیمت روز قبل معامله می شوند و فملی، ذوب، فخوز، فسپا، فباهنر و کاوه کمی افزایش قیمت پیدا نموده اند. استخراج کانه های فلزی و سیمانی ها شرایط مشابهی دارند. خودرویی ها و دارویی ها قرمزترین گروه های بازار امروز هستند و صف های فروش سنگین برای لیدرهای این دو گروه تشکیل شده است.

60 درصد نماد ها در صف فروش

تعداد صف های فروش امروز هم نسبت به روز قبل کاهش داشته است. تا سرانجام معاملات حدود 325 نماد به صف فروش رسیدند که این تعداد حدود 59 درصد بازار سرمایه را تشکیل می دهند. ارزش کل صف های فروش امروز به حدود چهار هزار و 520 میلیارد تومان می رسد. در سوی مقابل، امروز 26 نماد یعنی پنج درصد بازار پیروز شدند به صف خرید برسند. ارزش کل صف های خرید حدود 200 میلیارد تومان است که اصلا قابل مقایسه با ارزش صف های فروش نیست.

شتران شگفتی ساز شد

در نیمه معاملات امروز شاهد اتفاقات عجیبی در چند نماد بودیم. سهامداران عمده در نماد های شتران، شعدیر، شتوکا و البته شستا دست به خرید هماهنگ زدند و اصطلاحا رنج مثبت کشیدند. اتفاقی که باعث شد شاخص کل برای دقایقی روی مرز 1.1 میلیون واحد متوقف گردد و در برابر از دست رفتن آن مقاومت کند. در نتیجه این اتفاق حالا شتران بعد از دو عرضه اولیه فگستر و فتوسا شاهد تشکیل سنگین ترین صف خرید بازار به ارزش 12 میلیارد تومان است. ارزش صف خرید فتوسا 95 میلیارد و ارزش صف خرید فگستر 37 میلیارد تومان است.

13 نماد با صف فروش بیشتر از 40 میلیارد تومان

صدر فهرست صف های فروش بدون تغییر باقی مانده. سمگا با صف 185 میلیاردی در رتبه اول قرار گرفته است. تنها صف فروش همین یک نماد به اندازه کل صف های خرید بازار می ارزد. غصینو با صف فروش 140 میلیاردی در رتبه دوم و بنو با صف فروش 83 میلیاردی در رتبه سوم ایستاده اند. وپاسار که پیش از این به حمایت بازارگردانش معروف بود حالا شاهد تشکیل چهارمین صف سنگین بازار سرمایه به ارزش 77 میلیارد تومان است. کویر، های وب، غنوش، کلر، قثابت، سصفها، وبیمه، فرابورس، گدنا و ثنوسا از دیگر نماد های دارای صف فروش سنگین به ارزش بیش از 40 میلیارد تومان هستند.

ریزش 20 درصدی قیمت سهام وبملت

وبملت امروز بعد از 10 روز توقف به خاطر رعایت نکردن ضوابط انتشار اطلاعات با اهمیت، بازگشایی شد. در جریان این بازگشایی که در 20 دقیقه سرانجامی بازار انجام شد و هنوز توسط ناظر بازار باطل نشده، قیمت سهام وبملت ریزش 20 درصدی را تجربه کرد و به تنهایی شاخص کل را پنج هزار واحد کاهش داد. این نماد پیش از توقف به مدت هفت روز کاری دائما در جهت صعودی بوده است.

مرز 1.1 میلیون واحدی از دست رفت

شاخص کل بورس تهران در سرانجام معاملات امروز دوشنبه سوم خردادماه با کاهش 12 هزار و 189 واحدی از مرز 1.1 میلیون واحد عبور کرد و به رقم یک میلیون و 95 هزار و 725 واحد رسید. در این روز شاخص کل 1.1 درصد و شاخص هم وزن 1.29 درصد کاهش داشتند که نشان می دهد شرایط برای شرکت های کوچک سخت تر بوده است. عمده ریزش شاخص امروز بر دوش وبملت بود. بازگشایی نماد بانک ملت بعد از دو هفته توقف به تنهایی شاخص کل را پنج هزار واحد کاهش داد و به کمتر از 1.1 میلیون واحد رساند. وتجارت، پارسان، وبصادر، رمپنا و خساپا از دیگر نماد های تاثیرگذار در ریزش بورس بودند.

نقشه بازار در سرانجام معاملات روز دوشنبه سوم خردادماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

نقشه بازار در سرانجام معاملات تفاوت چندانی نسبت به ابتدای آن ندارد. نماد های نزولی رنگ قرمز خود را حفظ کردند و نماد های متعادل نتوانستند افزایش قیمت چندانی داشته باشند. نهایتا یک سوم معاملات بازار امروز نصیب صندوق های سرمایه گذاری شد که اغلب آن ها با کمترین نوسان به کار خود سرانجام دادند. در بینشان پالایش توانست 3.4 درصد افزایش قیمت پیدا کند. گروه فرآورده های نفتی سبزترین گروه بازار امروز بود. شتران با صف خرید پنج درصد افزایش قیمت پیدا کرد. شپنا دو درصد و شبندر یک درصد رشد کردند و شبریز نزدیک به قیمت روز گذشته معامله شد. دیگر نماد های گروه فرآورده های نفتی امروز همگی قرمزرنگ بودند. بانک ها و موسسات اعتباری امروز بدترین عملکرد را از خود به جا گذاشتند. وبملت 20 درصد سقوط کرد و وبصادر و وتجارت هم قرمزپوش بودند. در بین محصولات شیمیایی امروز شاهد افزایش قیمت سهام شپلی، پترول، شگویا، شغدیر و آریا هستیم. نماد های نزولی این گروه کاهش قیمت چندانی نداشتند. گروه فلزات اساسی امروز بی رونق بود. فملی درست روی قیمت روز گذشته به کار خود سرانجام داد. ذوب، فخوز، فاسمین و فسپا کمی افزایش قیمت پیدا کردند و فروی، کاوه، فرزین، فایرا و فباهنر عقب نشینی کردند. خودرو و ساخت قزعات امروز سراسر قرمزرنگ بود و دارویی ها هم شرایط مشابهی داشتند.

کاهش دوباره ارزش معاملات روزانه

معامله گران بورس امروز حدود چهار میلیارد و 434 میلیون سهام و اوراق اقتصادی را در قالب 353 هزار معامله به ارزش دو هزار و 883 میلیارد تومان دادوستد کردند که این رقم حدود 200 میلیارد تومان کمتر از روز گذشته است و کمترین میزان معاملات روزانه بعد از بازگشت دامنه نوسان متقارن به حساب می آید. امروز شپنا، شتران، فملی، ولپارس، شستا، خگستر و ثامید پرتراکنش ترین نماد های بورس و فگستر، فتوسا، کزغال، کرمان، وسپهر، ذوب و آریا به ترتیب پرتراکنش ترین نماد های فرابورس بودند.

خروج 244 میلیارد تومان پول از بورس

معامله گران بورس امروز در ادامه فرایند چند ماهه خروج پول، حدود 244 میلیارد تومان سرمایه خود را از بازار خارج کردند. نکته عجیب در فرایند تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی در بازار امروز، ورود پول حقیقی در 10 دقیقه سرانجامی بازار یعنی درست همزمان با بازگشایی وبملت است. موردی که نشان می دهد حقوقی های وبملت در لحظه بازگشایی و کشف قیمت سهام بانک ملت عمدتا در طرف فروشنده ها ایستاده بودند و این سهامداران حقیقی بانک بودند که جلوی ریزش بیش از 20 درصد را گرفتند.

منبع: فرارو
انتشار: 11 تیر 1400 بروزرسانی: 11 تیر 1400 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1628

به "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز دوشنبه سوم خردادماه 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز دوشنبه سوم خردادماه 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید