بات نت ها رکورد زدند

گزارش های منتشره از آلودگی های اینترنتی، حاکی از رکورد بات نت های ثبت شده از ابتدای سال جاری است.

بات نت ها رکورد زدند

به گزارش خبرنگاران، بات نت (Botnet) شبکه ای از چندین کامپیوتر است که مخفیانه و بدون اطلاع صاحبانشان، توسط یک بات مستر (Bot Master) برای انجام فعالیت های مخرب و اغلب حملات DDoS یا ارسال ایمیل های هرزنامه تحت کنترل گرفته شده است. در دی ماه سال جاری، در مجموع 10 میلیون و 662 هزار و 656 بات گزارش شده است. این تعداد در مقایسه با آذر ماه که بالغ بر چهار میلیون بات گزارش شده، افزایش داشته و البته در دی ماه بیشترین آمار بات نت ها از ابتدای سال جاری به ثبت رسیده است.

مرکز ماهر (مدیریت امداد و هماهنگی رخدادهای رایانه ای) آمار آلودگی یک سال اخیر کشور را منتشر کرده است. در نمودارهای زیر تعداد بات نت ها و آسیب پذیری هایی که در ماه های اخیر تا خاتمه مهر ماه سال جاری ثبت شده، قابل مشاهده است. منحنی distinct تعداد IPهایی را نشان می دهد که برای آن ها حداقل یک مورد گزارش آلودگی ثبت شده و منحنی total مجموع کل آلودگی های این IPها را نمایش می دهد.

همچنین آسیب پذیری (Vulnerability) به معنی ضعف در روش های امنیتی سیستم، کنترل های داخلی، یا پیاده سازی است، که می تواند مورد سوء استفاده قرار گیرد. در دی ماه، پنج میلیون و 743 هزار و 456 آسیب پذیری گزارش شده است. تعداد آسیب پذیری ها اگرچه در مقایسه با آذرماه که بالغ بر دو میلیون بوده افزایش داشته، اما در مجموع در یک سال گذشته، تعداد آسیب پذیری ها روبه کاهش بوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 اسفند 1398 بروزرسانی: 17 اسفند 1398 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 724

به "بات نت ها رکورد زدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بات نت ها رکورد زدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید