باب واردات از عراق باید باز گردد

به گزارش مجله مدیریت ناب، عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، موضوع مهمی که باید در زمینه تجارت از مرزهای غربی کشور مدنظر قرار گیرد را باز شدن باب واردات از عراق نام کرد.

باب واردات از عراق باید باز گردد

کیوان کاشفی در نشست فعالان مالی استان کرمانشاه با ناظر گمرکات استان، با بیان اینکه هرچقدر از عراق واردات کالا داشته باشیم طرف عراقی را هم درگیر کار کردیم، اظهار کرد: اکنون که عمدتاً صادرات به صورت یک طرفه به عراق صورت می گیرد به نوعی دست ما زیر ساطور طرف مقابل است.

رئیس اتاق کرمانشاه معتقد است: اگر تعاملات تجاری دوسویه باشد، دیگر شاهد مسائلی از طرف مقابل مانند بستن مرزها، وضع تعرفه ها و محدود کردن صادرات و ... نخواهیم بود.

لزوم توسعه زیرساخت های مرزی کرمانشاه

عضو هیات رئیسه اتاق ایران گفت: آمارهای صادرات استان کرمانشاه طی چند سال اخیر هم نشان می دهد که این استان یکی از قطب های صادرات ایران به عراق است.

کیوان کاشفی با اشاره به سابقه تجارت کرمانشاه و نهادینه شدن صادرات و واردات در روحیه مردم استان، قدمت صدساله اتاق کرمانشاه را گواهی بر این مدعا دانست که از اتاق های توانمند کشور محسوب می گردد.

رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه این استان معمولاً ازنظر صادرات در صندلی ششم یا هفتم کشور قرار گرفته است، افزود: 30 تا 40 درصد صادرات ایران به عراق به وسیله مرزهای کرمانشاه صورت می گیرد.

او معتقد است: ظرفیت های تجاری استان توقعات از زیرساخت های مرزی استان را بالا می برد اما متأسفانه این زیرساخت ها در حال حاضر متناسب با ظرفیت های استان نیست و آن طور که باید به تکمیل خدمات و زیرساخت ها در همه مرزها پرداخته نگردد.

طرح جامع گمرک پرویزخان هرچه زودتر تعیین تکلیف گردد

او در ادامه به طرح جامع گمرک پرویزخان اشاره نمود که اجرای آن موقع بر و باعث ایجاد مسائلی شده و افزود: باید پرویزخان هرچه زودتر از این نابسامانی خارج گردد.

رئیس اتاق کرمانشاه با اشاره به قدمت بیش از 14 ساله مسائل مرز پرویزخان و تأکیدی که در تمام این سال ها بر حل این مسائل وجود داشته، گفت: اگرچه پرویزخآن همان مرز 14 سال پیش نیست و کارهای زیادی در این مرز اجرا شده اما بخشی از مسائل آن پابرجاست.

او با بیان اینکه از خدماتی که در مرز پرویزخان ارائه می گردد هم رضایتی وجود ندارد، گفت: تجار هر دو طرف ایران و عراق، کارگر و حتی مسئولین از این خدمات ناراضی هستند و تعاونی گمرک باید فکری به حال بهبود خدمات این مرز بکند.

کاشفی معتقد است: مجموع این مسائل در شأن مرزی که روزانه 700 تا هزار کامیون از آن تردد دارد، نیست.

مرز خسروی دروازه تجارت ایران و سوریه

کاشفی در ادامه به ظرفیت های مرز خسروی به نام اولین مرز رسمی مشترک ایران و عراق اشاره نمود و گفت: فعالیت مالی کنونی در این گذرگاه اصلاً در شأن مرز خسروی نیست.

او با بیان اینکه این مرز می تواند دروازه ورود کالاهای ایران به سوریه، لبنان و مدیترانه آن هم در بازه زمانی کوتاه سه روزه باشد، یادآور شد: کوشش زیادی کردیم تا عراق مرز خسروی را هم در کنار مهران به نام مرز ترانزیتی اعلام کند تا بتوانیم حمل مستقیم از خسروی تا سوریه را ببینیم.

رئیس اتاق کرمانشاه معتقد است در چنین شرایطی نباید از ظرفیت مرز خسروی غافل شد و ارتقای فعالیت های تجاری خسروی قطعاً نیازمند تعریف یک پروژه ویژه و جداگانه است.

گمرک کرمانشاه نیازمند جابجایی

رئیس اتاق کرمانشاه سپس به مسائل گمرک کرمانشاه و قرار گرفتن آن در دل شهر اشاره نمود و افزود: بیش از 10 سال است که موضوع جابجایی گمرک کرمانشاه مطرح اما هنوز اجرایی نشده است.

کاشفی گفت: این جابجایی نیازمند شجاعت مدیریتی است تا دیگر شاهد ورود و خروج کامیون ها به این محدوده نباشیم.

کمبود نیروها در گمرکات استان کرمانشاه

رئیس اتاق کرمانشاه بعلاوه از ناکافی بودن نیروهای گمرک در استان کرمانشاه یاد کرد و گفت: قطعاً نیازمند تقویت نیروها در گمرک هستیم.

کاشفی اظهار کرد: هنوز در مرزی مانند سومار نیروی کافی وجود ندارد و مرزی با حجم صادراتی مانند پرویزخان هنوز گارد گمرک و خودروی گشت برای مقابله با تخلفات ندارد.

کاشفی با تأکید بر اینکه مرزهایی مانند سومار، شیخ صله و شوشمی که رسمی شدند هم پتانسیل داشتن گمرک مستقل را دارند، گفت: این امر هم نیازمند تقویت نیروهای گمرک است.

او اعلام آمادگی کرد برای حل این مشکل نشستی با استفاده از ظرفیت نمایندگان استان در مجلس برگزار و این موضوع پیگیری گردد.

لزوم برقراری صادرات خاک از مرز شیخ صله

کاشفی سپس به صادرات خاک از مرز شوشمی اشاره نمود و افزود: تجار درخواست دارند این صادرات از مرز شیخ صله هم برقرار گردد.

او صادرات خاک را فرآیندی کاملاً قانونی دانست و اظهار کرد: خاکی که صادر می گردد خاک قیمتی نیست و صنایع فولاد با مازاد این خاک روبرو اند که فقط بخش بسیار کمی از آن صادر می گردد.

موضوع دیگری که عضو هیات رئیسه اتاق ایران به آن اشاره نمود مسائل و قطع و وصل شدن مداوم سامانه گمرک بود که باعث خواب کامیون ها و کندی فرایند تجارت شده است.

کاشفی افزود: آماده ایم با رایزنی با دستگاه های مختلف زیرساخت های مناسب فراهم گردد تا دیگر شاهد این کندی سامانه نباشیم.

او بعلاوه خواهان تعامل بیشتر مدیران گمرک با طرف عراقی شد و نام کرد: هرچقدر رفت وآمد دو طرف بیشتر باشد تسهیل و تسریع در فرآیندهای تجاری را خواهیم داشت.

او در خاتمه از آمادگی اتاق کرمانشاه برای یاری به حل این مسائل اطلاع داد و افزود: مسائلی که در استان قابل حل است به وسیله ظرفیت مسئولین استان و برپایی جلسات مشترک با گمرک پیگیری می کنیم و مسائل کلان به وسیله اتاق ایران و ظرفیت نمایندگان مجلس قابل پیگیری است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 24 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1707

به "باب واردات از عراق باید باز گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باب واردات از عراق باید باز گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید