اگر توافق حاصل نمی شد ایران می توانست گام های غیرقابل بازگشت بردارد

به گزارش مجله مدیریت ناب، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی سه شنبه در نشستی گفت اگر توافق اخیر حاصل نمی شد ایران می توانست گام های غیرقابل بازگشت بردارد.

اگر توافق حاصل نمی شد ایران می توانست گام های غیرقابل بازگشت بردارد

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران از فارس، رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز سه شنبه گفت در صورتی که توافق اخیر با ایران حاصل نمی شد، تهران می توانست گام های غیرقابل بازگشت یا غیرقابل بازیابی بردارد.

وی که در نشستی درباره جلوگیری از حملات با تسلیحات کشتار جمعی صحبت می کرد، افزود: بدون توافق اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی با ایران، گام های بازرسی از ایران بدان معنا بود که ایران می توانست گام هایی بردارد که قابل بازیابی یا بازگشت پذیر نباشد.

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی افزود: این توافق به ما اجازه می دهد تا به نظارت و ثبت تمامی فعالیت های کلیدی و نه همه آن، که در این دوره روی می دهد بپردازیم.

رافائل گروسی افزود: این توافقی سیاسی یا قانونی نیست این یک تفاهم و نه یک توافق رسمی است.

وی گفت: ما به تفاهم فنی دوجانبه موقت دست یافتیم. هر کلمه از آن معنا دارد. موقت به معنای آن است که می تواند از نظر محدوده و زماتن محدود گردد. دوجانبه به معنای آن است که میان آژانس بین المللی انرژی اتمی و یکی از کشورهای عضو حاصل شده و فنی به معنای بازرسی ها و نحوه ای که ما می توانیم آن را انجام دهیم، است.

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در بخش دیگری از سخنانش گفت: در سرانجام چنانچه توافقی [برای برطرف تحریم ها] حاصل نشد همه چیز از بین برده خواهد شد.

ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی روز یکشنبه (سوم اسفندماه) توافقی دست پیدا کردند. سازمان انرژی اتمی ایران گفته آژانس را آگاه نموده که به منظور پایبندی به قانون مصوب مجلس شورای اسلامی (قانون) تحت عنوان اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران ایران اجرای اقدامات داوطلبانه، آنگونه که در برجام آمده است، را از 5 اسفند 1399 متوقف خواهد نمود.

ایران و آژانس تفاهم کردند اجرای پروتکل الحاقی و دسترسی های برجامی به طور کامل متوقف گردد و صرفا تعهدات پادمانی ایران اجرا می گردد. بر این اساس، طبق قانون مجلس هیچ دسترسی فراپادمانی به آژانس اعطا نخواهد شد و هیچگونه بازرسی فراپادمانی نیز انجام نمی گردد.

ایران به مدت 3 ماه اطلاعات بعضی فعالیت ها و تجهیزات نظارتی را که در پیوست تعیین شده ضبط نموده و نزد خود نگه خواهد داشت. در این مدت، آژانس به این اطلاعات هیچ دسترسی نخواهد داشت و اطلاعات منحصرا نزد ایران باقی می ماند. چنانچه ظرف 3 ماه تحریم ها به طور کامل لغو شد، ایران این اطلاعات را در اختیار آژانس می گذارد، در غیر این صورت اطلاعات برای همواره پاک خواهد شد.

پس از آنکه ایران در هفته گذشته در نامه ای به آژانس خبر داد که در پنجم اسفند ماه براساس ماده 6 قانون مجلس درصدد توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و نظارت های فراپادمانی است، گروسی مدیرکل آژانس پیشنهاد کرد که به تهران سفر کند و این پیشنهاد مورد موافقت ایران نهاده شد و او شنبه شب دوم اسفند ماه به منظور انجام گفت وگوهای فنی به همین دلیل وارد تهران شد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 فروردین 1400 بروزرسانی: 23 فروردین 1400 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 1497

به "اگر توافق حاصل نمی شد ایران می توانست گام های غیرقابل بازگشت بردارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر توافق حاصل نمی شد ایران می توانست گام های غیرقابل بازگشت بردارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید