اتحادیه اروپا از آمریکا به سازمان تجارت جهانی شکایت کرد

به گزارش مجله مدیریت ناب، شبکه خبری سی ان ان گزارش داد: اتحادیه اروپا برای مقابله با اعمال تعرفه گمرکی آمریکا بر واردات فولاد و آلومینیوم از این اتحادیه، روز گذشته شکایتی را در این زمینه تسلیم سازمان تجارت جهانی (WTO) کرد.

اتحادیه اروپا از آمریکا به سازمان تجارت جهانی شکایت کرد

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش ایرنا، سی ان ان اضافه نمود: درگام بعدی، اتحادیه اروپا میخواهد طی اقدامی تلافی جویانه تعرفه گمرکی 25 درصدی بر 200 قلم از کالاهای آمریکایی که سالانه ارزشی برابر با سه میلیارد و 300 میلیون دلار دارند، وضع کند.

این رسانه آمریکایی اضافه نمود: اتحادیه اروپا میخواهد تا هرچه سریعتر تعرفه های گمرکی خود بر کالاهای آمریکایی را تا 20 ژوئن برابر با 30 تیرماه اجرایی کند.

سی ان ان بیان کرد: آمریکا روز آدینه (روز گذشته) تعرفه گمرکی بر فولاد و آلومینیوم وارداتی از اتحادیه اروپا، کانادا و مکزیک وضع و دولت آمریکا آن را در جهت حفظ امنیت صنایع داخلی خود بیان کرد. این درحالی است که سیسیلیا مالمستروم (Cecilia Malmström) کمیسیونر تجارت اتحادیه اروپا مطرح کردن این مساله که این اقدام صرفا امنیت ملی و حمایت از تولیدات داخلی است را یک اقدام غیرمشروع تحت قوانین تجارت جهانی توصیف کرد.

به گزارش ایرنا، دولت آمریکا درحالی از اوایل بامداد روز آدینه اول ژوئن (11 خرداد) تعرفه گمرکی 25 و 10 درصدی بر واردات فولاد و آلومینیوم از سوی اتحادیه اروپا، کانادا و مکزیک را وضع کرد که دولت ترامپ آن را تامین امنیت ملی و تحقق اهداف ملی گرایانه تحت شعار اول آمریکا دانست.

در واکنش به این اقدام تازه دولت ترامپ، فدریکو موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: این اتحادیه از منافع خود حفاظت نموده و اقدامات متناسب را علیه واشنگتن به کار خواهد بست.

درهمین حال ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا دراین رابطه بیان کرد که اتحادیه اروپا شکایتی را علیه آمریکا در سازمان تجارت جهانی تنظیم می نماید و همزمان با بکارگیری اقدامات تلافی جویانه، در کوشش برای حراست از کسب و کارهای اروپایی خواهد بود.

یونکر در جمع خبرنگاران گفت: امروز، روز بدی برای تجارت جهانی است. ما برای جلوگیری از این وضعیت، هر آنچه که می شد انجام دادیم.

بیل مورنو وزیر دارایی کانادا نیز در واکنش به اقدام آمریکا برای وضع تعرفه بر واردات فولاد و آلومینیوم به بهانه تهدید امنیتی، آن را مضحک خواند.

وزیر دارایی کانادا گفت: من مخالفتم را با وضع تعرفه بر بخش فولاد و آلومینیوم اعلام می کنم. از دید ما، این اقدامی مضحک است که کانادا یک خطر امنیتی تلقی گردد.

ترزا می نخست وزیر انگلیس نیز روز گذشته (آدینه) با صدور بیانیه ای از تصمیم کاخ سفید برای افزایش تعرفه واردات فلزات عمیقاً ابراز تاثر کرد و آن را اقدامی غیرمنطقی خواند.

بسیاری از کارشناسان و ناظران مالی این اقدام تازه دولت ترامپ را شروع جنگ تجاری آمریکا علیه تجارت آزاد توصیف کردند.

منبع: انتخاب
انتشار: 1 آذر 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 461

به "اتحادیه اروپا از آمریکا به سازمان تجارت جهانی شکایت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتحادیه اروپا از آمریکا به سازمان تجارت جهانی شکایت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید