آمارسازی،حربه آمریکابرای مدیریت بازار نفت، پاس گل عربستان به روسیه

به گزارش مجله مدیریت ناب، فریدون برکشلی، رئیس دفتر مطالعات انرژی وین در تبادل نظر با خبرنگاران درباره ارزیابی بازار نفت با توجه به التهابات اخیر در خاورمیانه گفت: همانطور که دیده می گردد، بازار نفت واکنش جدی در قبال وقایع هفته های اخیر بازار نشان نداده است. در واقع بازار جهانی، از قبل و از مقطعی که امریکا از برجام خارج شد، به تدریج عامل بحران و ریسک امنیت عرضه نفت را در ملاحظات و محاسبات بازار ملحوظ نموده است.

آمارسازی،حربه آمریکابرای مدیریت بازار نفت، پاس گل عربستان به روسیه

وی اضافه نمود: در واقع بهای نفت خام برنت در ژانویه 2019 میلادی حدود 54 دلار در بشکه بود و به تدریج در سطح 65 دلار در هر بشکه، متوقف شد. به این ترتیب محاسبات ما حکایت از آن دارد که قیمت نفت بر اساس عوامل ساختاری در طیف 55 دلار در هر بشکه واقع شده است و با اوج دریافت تنش در خلیج فارس بازه حدود 10 دلاری را متأثر ازعوامل روانی و ریسک بازار را از پیش در خود جای داده است.

به گفته برکشلی علاوه بر عوامل روانی و مخاطرات منبعث از تهدید امنیت عرضه دنیای نفت نسبت به سال های گذشته به ویژه دهه 1980 میلادی، آمریکا هم با کارت عرضه نفت خام شیل و تحریم های نفتی بازی متفاوتی را در دست گرفته است. در خصوص نفت خام های غیر متعارف یا شیل، وزارت انرژی آمریکا تنها مرجع گزارش دهی است. البته این حق کشورهاست که به صلاح خود گزارشات فراوری نفت خام خود را منتشر نمایند، اما آمریکا رسماً دست همه کشورهای دنیا را از اطلاعات مربوط به فراوری واقعی شیل قطع نموده است و با اعلام و ارائه گزارشات گاهاً ضد و نقیض، بازار را گمراه می نماید.

گرای غلط آمریکا برای فاجعه سازی در بازار

رئیس دفترمطالعات انرژی وین با اشاره به اینکه بازار علائم گمراه نماینده ای دریافت می نماید که می تواند برای اقتصاد دنیای نفت و انرژی فاجعه بار باشد، گفت: سرمایه گذاری های بلند مدت در بخش انرژی و نفت و گاز به افق قیمت های بین المللی، حساس است. امریکا، حتی گزارش دهی و اعلام میزان فراوری نفت خام های غیر متعارف کانادا را هم در اختیار گرفته و منابع کانادایی گزارشات وزارت انرژی امریکا را منعکس می نمایند. سازمان اوپک و آژانس بین المللی انرژی و اندیشکده های دنیا هم همان ارقام و گزارشات را انعکاس می دهند.

وی ادامه داد: حربه دوم امریکا در کنترل روند قیمت های دنیای، تحریم نفتی فراوری نمایندگان مهمی مانند ونزوئلا و جمهوری اسلامی ایران است. بازار در محاسبات قیمت، درک می نماید که حدود 7.5 میلیون نفت خام همین دو کشور آماده عرضه به بازار است. این درحالی است که امریکا سال هاست که از اهرم تحریم برای مدیریت بازار دنیای نفت استفاده می نماید.

حذف ایران و ونزوئلا به نفع ظرفیت مازاد فراورینمایندگان

این مقام مسؤول در پاسخ به اینکه کدام دسته از فعالان بازار نفت از تحولات اخیر بازار نفت به ویژه متأثر از رخدادهای اخیر خاورمیانه منتفع می شوند، شرح داد: هم داستانی روسیه و عربستان در کنترل بازار دنیای نفت، پدیده ای مهم است و نشان از تحولات و دگردیسی های مهم و استراتژیک دارد. فارغ از اینکه روند کنونی قیمت نفت تا چه میزان برای روسیه مطلوب است، باید در نظر داشت که روسیه در حال باز تعریف موقعیت بلند مدت استراتژیک خود در خاورمیانه است.

برکشلی توضیح داد: حذف ونزوئلا و ایران فرصت مناسبی برای فراوری نمایندگان دارای ظرفیت مازاد عرضه نفت فراهم آورده که روسیه هم از جمله آنان است. در حال حاضر، برای روسیه سهم بازار مهمتر از سطح قیمت است. روسیه مصمم است تا موقعیت خود در بازار را تحکیم کند.

این کارشناس بین المللی صنعت نفت با بیان اینکه مقوله قیمت برای مسکو، فاز دیگری است، گفت: عربستان هم تا حدی که توانسته میدان را برای روسیه باز گذاشته و اکنون فراوری خود را به کمتر از 7 میلیون بشکه پایین آورده که طی دو دهه گذشته بی سابقه است. از طرف دیگر، عربستان سازمان حدوداً 70 ساله اوپک را هم تقدیم روسیه نموده است. البته بارها گفته ایم که در بازار دنیای نفت و اوپک، قدرت از آن بشکه هاست. قدرت کشورهای نفتی منبعث از شمار بشکه هایی است که قادر به عرضه آن هستند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 دی 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mnab.ir شناسه مطلب: 548

به "آمارسازی،حربه آمریکابرای مدیریت بازار نفت، پاس گل عربستان به روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمارسازی،حربه آمریکابرای مدیریت بازار نفت، پاس گل عربستان به روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید